Opravdu chcete do nového roku vykročit zdravěji? Zkuste obyčejnou chůzi

 Opravdu chcete do nového roku vykročit zdravěji? Zkuste obyčejnou chůzi

Pomalu se nám rozbíhá druhý týden roku 2024 a někteří z nás ještě nezapomněli, jaké si před týdnem dali novoroční předsevzetí. Mimochodem průmerná doba, po které to obvykle vzdáme, je jeden měsíc. Pokud patříte asi k polovině lidské populace, která si novoroční předsevzetí dává, držíme všechny palce, abyste v jejich plnění vytrvali.

Kouzlo novoročních předsevzetí je kromě jejich nesporné motivační síly skryto taky v tom, že alespoň jednou za rok máme důvod vážně se zamyslet nad tím, čeho bysme se v zájmu zdraví měli vzdát, nebo co by stálo za to zkusit dělat možná jinak, lépe.

Snažme se tedy o to, aby novoroční předsevzetí: „Konečně se začnu hýbat!“ neskončilo přesunem na pohovku s další dávkou salonek očesaných z vánočního stromku. Abysme správně vykročili k naplnění tohoto novoročního předsevzetí, je třeba udělat první krok. A kupříkladu začít se hýbat v podstatě nejméně náročným pohybem – pokud opomineme převalování na gauči – na první pohled triviální, obyčejnou chůzí.

Chůze prospívá tělu i duši


Věřte či ne, ale i taková základní, přirozená a absolutně běžná forma lidského pohybu, jakou chůze bezesporu je, má kromě fyzických i mentální zdravotní benefity. Je to poměrně komplexní záležitost, spojuje totiž v sobě výhody cvičení, pohybu a přínosy zvyšující emocionální pohodu.

Kromě toho je chůze je zdarma, nepotřebujete na ni speciální vybavení, nemusíte se trápit placením členských poplatků jako třeba v golfovém klubu či vstupného na jakékoliv sportoviště. Chodit můžete kdekoli, kde jen chcete a čím více nebo spíše čím častěji to budete dělat, tím více zažijete pozitivních účinků:

 • zvýšení výdrže a vytrvalosti
 • zlepšení kardiovskulárního zdraví
 • snížení hladiny cholesterolu
 • pokles a udržení optimální hmotnosti
 • zkvalitnění spánku
 • snížení únavy
 • nárůst duševní bdělosti
 • zvýšení kognitivního výkonu
 • více energie
 • úleva od stresu
 • zlepšení nálady

 

Pravidelnost je základ

Tak, jako při každém zdravém pohybu je i při chůzi magie zdravotních, fyzických i mentálních přínosů skryta v její pravidelnosti. Ideální je z chůze postupně vybudovat každodenní pozitivní zvyk, začít můžete kupříkladu frekvencí tři dny v týdnu po 10 až 15 minut. Začněte zvolna, v malém a postupně přidávejte, cílem ale vůbec není chodit třikrát denně hodinu a mít v nohách odhadem 30 kilometrů. Metou může být dostat se postupně v průběhu pár měsíců přibližně na 20-45 minut pohodové, klidné chůze denně.

Ani tempo nemusíte mít třeba jako Anežka Drahotová nebo Eliška Martínková, které nám dělají radost na mezinárodních chodeckých kolbištích. Na to, abyste měli z chůze nejen užitek, ale i požitek, nikam nemusíte spěchat. Nikdo od vás nebude vyžadovat ani vojenský krok s rychlostí kolem 5 kilometrů za hodinu, zvolte své vlastní tempo a taky délku procházky, které vám vyhovují. Samozřejmě i náročnost terénu je vaše volba, zpočátku doporučujeme rovinu s mírnějšími kopečky, běžný povrch a žádný náročný vysokohorský terén.

Samozřejmostí je chodit v pohodlné, lehké ale pevné obuvi, takové, kterou během chůze nevnímáte – netlačí, neomíná nebo jakkoliv jinak nevadí. A pokud nemáte rádi samotu, zpříjemněte si pravidelnou chůzi společností. Ideální je domácí mazlíček, nebo blízký člověk, s kterým se budete rádi procházet a cítíte se v jeho přítomnosti fajn.

Nezapomínejte na bezpečnost, vyberete-li se na procházku potmě, udělejte vše pro to, abyste viděli, ideální je čelovka, která svítí přesně ve směru vaše zorného úhlu. Dbejte taky na to, abyste byli viděni, reflexní prvky na oblečení jsou součástí povinné výbavy každého večerního, nočního neboi ranního chodce.

A mějte na paměti: bez prvního kroku nikdy nevykročíte na cestu za svým cílem. Tak jen směle do toho šlápněte, abyste si mohli na konci roku toto předsevzetí odškrtnout ne jako splněné, ale jako kontinuálně a pravidelně plněné.

Pevný krok želá

Jan Schneider

foto: pixabay, pexels

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *