Dodržujete zásady prevence bolesti zad?
Nemáme žádný důvod bloudit daleko od pravdy, když napíšeme, že naše záda, hřbety, páteře a svalové partie kolem nich jsou části našich těl, které bolí zřejmě každého. Někoho občas, mnohé z nás často a žije mezi námi i hodně lidí, kteří se trápí s chronickou bolestí zad. Ruku na záda, dámy a pánové: nemůžeme si za to většinou sami?
Věřte nebo ne, ale záda nebolí nejenom všechny, kteří se hodiny kroutí jako paragrafy nebo hrbí před monitory, nad psacími stoly či nad stroji a mašinkami v práci, nebo všechny, nepřirozeně se hýbající v sedě při šoférování. Záda bolí i gymnastky, baletky a modelky navzdory tomu a paradoxně i proto, že je mají rovná jako pravítka. A záda často bolí i naše děti a adolescenty, nejenom proto, že nosí až neúměrně těžké školní batohy, tašky a aktovky ale i proto, že se hodiny hrbí nad školními lavicemi. A optejte se všech sportovců – rekreačních i profesionálních, ale i lidí s nadváhou či obezitou, jak jsou na tom s bolestí zad a páteří… Máme tedy opravdu pádné důvody neotočit se bolesti našich zad zády. První část našeho seriálu byla úvodem do pestré a široké problematiky bolesti v zádech. Druhý díl jsme věnovali ploténkám, ve třetím pokračování jsme se učili správně sedět. Čtvrtá část našeho seriálu byla věnována vztahu stresu a bolesti zad, páté pokračování bylo o bolesti v křížové oblasti
Dnes zjistíme, jak jsme na tom s prevencí bolesti zad.
Ono se to na první povrchně zjednodušující dobu dá zmést ze stolu jedinou jednoduchou větou: nedělejme nic, co nám bolest zad způsobuje. Problém je v tom, že kdybychom puritánsky aplikovali toto „pravidlo prudké jako ischias“, nemohli bychom dělat s našimi těly prakticky nic a v podstatě ani nedělat. Tedy ani ležet, ani stát, chodit, běhat, sedět, klečet, skákat, tančit, cvičit, sportovat, jakkoliv se hýbat i nehýbat. Protože všechny tyto činnosti i nečinnosti nám mohou způsobit bolest zad – pokud to s nimi přeháníme, nebo je děláme nesprávně. Pojďme tedy na prevenci bolesti zad poněkud jinak.
Prevence je, když…
…předem eliminujeme něco, co může nastat a důsledky nám mohou dělat problémy. Při prevenci tedy děláme všechno proto, abychom se tomu, co nám nedělá dobře, cíleně vyhnuli ještě předtím než se to uděje.
Když se vnoříme do studnice definic „preventologie“ ještě hlouběji, nemůžeme nenarazit na skálopevné pravidlo: prevence je vždy schůdnější, elegantnější a méně bolestivé řešení, jako hašení důsledků, které nastanou, když se na prevenci vykašleme.
Co nám tedy radí lékaři, kondiční trenérky, kinezioložky, fyzioterapeuti, masérky, chiropraktici, preventisté i preventistky, zkrátka všichni, kteří mají v náplni své práce bolesti našich zad? Existuje účinná prevence bolesti zad, tedy soubor preventivních opatření, postupů a metod, kterých aplikací lze bolesti zad předcházet?
Nečekejte žádné zázraky
Opravdu se nesmíme oddat marným nadějím a nenaplnitelným očekáváním, že teď vypustíme na virtuální světlo světa to-do list zázračných praktik, postupů a metod, jak dokážeme bolesti zad preventivně předcházet. Bude to podstatně ordinérnější a když se dočteme do konce, zklamaní sice nebudeme, ale zjistíme, že prevence bolesti zad vlastně není pro nás nic nové. Vůbec neobjevujeme žádnou preventivní Ameriku, nebo dokonce Atlantidu.
A tady je to preventistické velké ALE: proč tedy to, co je obecně známé, preventivně nedodržujeme? Beze moralizování musím konstatovat, že tento paradox platí prakticky pro všechny oblasti prevence – nejenom ty zdravotní.
Rizikové faktory bolesti zad
Expertky a experti Národního zdravotního informačního portálu v tom mají jasno, znají všechny rizikové faktory různých druhů bolestí zad. Pojďme si zopakovat ty nejdůležitější.
- věk – riziko roste již od 30-40 let
- nadváha a obezita – zatěžuje záda
- nedostatek pohybu – oslabuje svalstvo zad
- některé onemocnění – osteoporóza, záněty kloubů, rakovina kostí
- deformace páteře – skolióza, kyfóza, lordóza
- nevhodné pohyby – například zvedání břemen ohnutými zády místo správného zvedání přes kolena s rovnými zády
- kouření – zhoršuje průtok krve v páteři a výživu meziobratlových plotének
- dlouhodobý nedostatek tekutin – ztenčuje meziobratlové ploténky
- psychické problémy
- následky úrazu
Eliminace příčin bolesti
Pokud víme, co nám bolest konkrétní části zad nebo páteřní oblasti způsobuje, můžeme se preventivně věnovat eliminaci těchto příčin. Samozřejmě, pokud to jde – kupříkladu genetické dispozice na některé změny na páteři způsobující bolest eliminovat nelze. Podobně jako výše pojmenované onemocnění.
Ale příčiny vyplývající z toho, že něco neděláme správně, nebo děláme nepatřičně či nadměrně, eliminovat dokážeme.
Bolest krční páteře
- příčinou bolesti této nejpohyblivější části páteře je nejčastěji nesprávné držení hlavy
- může ji způsobit i nevhodný pohyb spojený s „lupnutím“
- častou příčinou je i přeležení na nevhodném polštáři
- bolest může vystřelovat do hlavy, ramen či hrudníku
- provází ji i bolesti hlavy, její sklonění k jedné straně, závratě a nevolnost
Bolest bederní páteře
- je nejčastěji způsobena přetížením svalů a vazů při těžké manuální práci
- může být i důsledkem nachlazení
- může ji způsobit i nesprávné držení těla nebo nevhodná poloha ve spánku
- příčinou může být i artróza kyčelního kloubu nebo postižení kostrče
- bolesti beder mohou souviset i s poruchou ledvin
- u žen jsou příčinami bolesti v bederní oblasti i gynekologické problémy nebo stahy dělohy při menstruaci
Nejčastěji bývá bolest bederní páteře způsobena „houserem“, odborně nazývaným lumbago. Provází ho náhlá bolest v bederní krajině po zvednutí břemene z předklonu, často se současnou rotací páteře, někdy i s „lupnutím“. Primární příčinou bolesti je při lumbagu náhlé zvýšení svalového napětí v oblasti beder.
Na rozdíl od lumbaga je ischias provázen náhlou prudkou bolestí v bederní a křížové krajině, vystřelující po zadní straně dolní končetiny. Příčinou je útlak pletence sedacího nervu nejčastěji vyhřezlou meziobratlovou plotýnkou.
Chronická bolest
Na rozdíl od akutní, náhlé bolesti, která je obvykle krátkodobá, trvá chronická bolest zad déle než tři měsíce. Určitě je pádným důvodem pro návštěvu lékaře, aby odhalil příčinu bolesti a vyloučil závažnější onemocnění způsobující bolest, zejména zánět, zlomeninu obratle případně nádor. Samostatnou kapitolou jsou chronické bolesti zad, které jsou následky úrazu.
Bolesti zad mohou být provázeny dalšími příznaky, nejčastěji brněním nohou či rukou, méně často může docházet až ke zhoršení citlivosti a hybnosti končetin.
Bolest zad je hned po virózách druhým nejčastějším důvodem návštěvy lékaře. I proto si zaslouží naši pozornost a buďme si jisti, že naše lékařky a lékaři nám všem budou vděčni, když proaktivně popracujeme na prevenci.
Prevence bolesti zad
Lehkým, téměř hyperbolickým obloukem se můžeme klidně vrátit zpátky na první odstavce tohoto textu. Co nám tedy experti a expertky na naše záda doporučují preventivně dodržovat a čeho se preventivně vyvarovat, aby nás nebolely záda?
- vyhýbejme se jakémukoliv přetížení páteře
- naučme se správně držet tělo ve stoje: nehrbme záda, hlavu zpříma, ramena tlačit mírně vzad a dolů, neprohýbat v bedrech, pokud stojíme dlouho, nevysazujme bok do strany
- při sedavém zaměstnání seďme na kvalitní židli s oporou pro celou plochu zad, opěrkami pro ruce a vypodložením v oblasti beder
- stůl by měl být vysoký tak, abychom nemuseli ohýbat záda, s dostatečným prostorem pro nohy
- během dlouhotrvající práce v jedné poloze – při stole v sedě nebo při pásové výrobě ve stoji – nezapomínejte na a kompenzační cvičení, každých 20-30 minut vstaňte, projděte se, protáhněte šíjové a zádové svalstvo i svaly předloktí
- pokud zvedáme těžké předměty, dělejme to správně: zeširoka se rozkročme, podřepněme, zpevněme záda, přes snížení v kolenou s narovnanými zády zdvihněme břemeno co nejblíže od těla, nikdy přes ohnutá záda a vůbec ne prudkým pohybem
- při přenášení těžších předmětů, třeba nákupu je rozdělme rovnoměrně do dvou tašek, nebo naložme do kvalitního batohu se zádovým polstrováním
- jak si usteleme, tak se vyspíme – základem zdravého spánku bez bolesti zad je pevná, ale ne příliš tvrdá matrace, když je proleželá, vyměňte ji za novou, polštář radši menší a pružný
- z postele vstávejme přes polohu na boku, prudké zvednutí v posteli z lehu do sedu může způsobit výhřez ploténky
- dbejme na dostatečnou, účinnou a pravidelnou pohybovou aktivitu
- pokud již záda bolí, nenoste obuv s vysokými podpatky, pořiďte si pohodlnou obuv s pružnou měkčí podrážkou
Bolest zad je signál, že jsme v péči o tělo něco zanedbali a měli bychom to ve vlastním zájmu co nejrychleji napravit. Je již vymyšleno, jak na to, stačí jenom dodržovat preventivní doporučení. A samozřejmě, pokud je bolest zad intenzivní až nesnesitelná, nebo trvá déle a nepoleví ani po samoléčbě voně prodejnými léky proti bolesti, je čas zatnout zuby a zajít ke své lékařce nebo lékaři. Aby našli příčinu bolesti a nasadili adekvátní léčbu.
Ján Schneider
Foto: pexels, pixabay, freepik