Světový den bez tabáku letos oslovuje mládež

 Světový den bez tabáku letos oslovuje mládež

Bezpochyby není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.

Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.

Dnes slavíme Světový den bez tabáku.

Fakty o škodlivosti tabáku

Preventisté na celém světě buší na své tamtamy ohledně škodlivosti kouření již více než půl století. Ano, je to tak, až začátkem 80. let 20. století se vnímání kouření jako běžné součásti lidského života začalo měnit. Vděčíme za to vědeckým a medicínským důkazům zhoubnosti a devastačních účinků kouření tabáku nejenom na kuřáky, ale i na „pasivní“ kuřáky, kteří dým z cigaret, cigar a dýmek vdychují. Navzdory změně paradigmy – čti kouření již není „in“ – jsou i dnes fakty a statistiky WHO alarmující:

  • nikotin obsažený v tabáku je vysoce návykový
  • užívání tabáku je hlavním rizikovým faktorem kardiovaskulárních a respiračních onemocnění, více než 20 různých typů nebo podtypů rakoviny a mnoha dalších oslabujících zdravotních stavů
  • každoročně umírá v důsledku užívání tabáku více než 8 milionů lidí
  • vystavení pasivnímu kouření se také podílí na nepříznivých zdravotních důsledcích a způsobuje 1,2 milionu úmrtí ročně
  • téměř polovina všech dětí dýchá vzduch znečištěný tabákovým kouřem
  • 65 000 dětí ročně umírá na nemoci související s pasivním kouřením
  • kouření během těhotenství může vést k několika celoživotním zdravotním problémům pro děti
  • zahřívané tabákové výrobky (HTP) obsahují tabák a vystavují uživatele toxickým emisím, z nichž mnohé způsobují rakovinu a jsou zdraví škodlivé
  • elektronické systémy pro dodávání nikotinu (ENDS) a elektronické systémy pro dodávání nikotinu (ENNDS), běžně známé jako e-cigarety, neobsahují tabák a mohou nebo nemusí obsahovat nikotin, ale jsou zdraví škodlivé a nepochybně nebezpečné

Historie Světového dne bez tabáku

Členské státy Světové zdravotnické organizace se shodly na zrodu Světového dne bez tabáku v roce 1987 s jednoznačným cílem: zaměřit globální pozornost na tabákovou epidemii a úmrtí a nemoci způsobené kouřením, kterým lze předejít. Původně byl do globálního kalendáře jako Světový den nekouření zařazen 7. duben 1988.  Datum i název byly mírně poupraveny a od 31. května 1988 slavíme každoročně Světový den bez tabáku.

Jeho posláním je informovat veřejnost o nebezpečích užívání tabáku, obchodních praktikách tabákových společností, a i o tom, co všechno WHO dělá v globálním boji proti tabákové epidemii. Světový den bez tabáku ale i inspiruje každého z nás, abychom si aktivně nárokovali své právo na zdraví a zdravý život a na ochranu příštích generací.

Světový den bez tabáku 2024

Letos je kampaň zaměřena na teenagery, respektive na jejich ohrožení predátorskými marketingovými taktikami tabákového průmyslu. Ten se v posledních letech cíleně zaměřil na mladé lidi, dokonce i děti a úspěšně vytváří novou vlnu generační závislosti. Experti odhadují, že dnes užívá tabák kolem 37 milionů mladých lidí ve věku 13-15 let. Kromě toho teenageři používají ve všech regionech naší planety e-cigarety ve vyšší míře než dospělí.

Podle WHO navzdory výraznému pokroku ve snižování spotřeby tabáku představuje vznik a prodej elektronických cigaret a jiných nových tabákových a nikotinových výrobků vážnou hrozbu pro mládež a taky pro kontrolu tabáku. Výsledky studií dokazují, že používání elektronických cigaret zvyšuje spotřebu konvenčních cigaret téměř trojnásobně, zejména mezi nekuřáckou mládeží.

„Historie se opakuje, protože tabákový průmysl se snaží prodávat stejný nikotin našim dětem v odlišných obalech. Tato odvětví se aktivně zaměřují na školy, děti a mladé lidi s novými produkty, které jsou v podstatě pastí s příchutí bonbonů. Jak mohou mluvit o snižování škod, když prodávají tyto nebezpečné, vysoce návykové produkty dětem?“ ptá se generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus.

WHO proto boj s tabákovým průmyslem nevzdává, naopak, vyzývá vlády, aby chránily mladé lidi před konzumací tabáku, elektronických cigaret a jiných nikotinových produktů zákazem nebo přísnou regulací těchto produktů. Doporučení WHO zahrnují:

  • vytvoření 100 % nekuřáckých vnitřních veřejných míst
  • zákaz ochucených e-cigaret
  • zákaz marketingu, reklamy a propagace
  • vyšší daně
  • zvýšení povědomí veřejnosti o klamlivých taktikách používaných v tomto odvětví
  • podpora vzdělávacích a osvětových iniciativ vedených mládeží

A právě Světový den bez tabáku je globální platformou pro tyto aktivity. Vzájemnou podporou a spoluprací mohou vlády, organizace veřejného zdraví, občanská společnost a posílená mládež vytvořit svět, kde příští generace nebude vystavena nebezpečí závislosti na tabáku a nikotinu.

Ján Schneider

Foto: WHO

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *