Zvládáte předvánoční stres? Opravdu?
Už je to tady, adventní svíce a někde i věnce utěšeně hoří, santové a další zamaskovaní nosiči dárků straší zpoza každého reálného i virtuálního rohu, sofistikovaná reklama útočí na naše vědomí i podvědomí…Přípravy na svátky pokoje a míru nabírají obrátky a do toho všeho zřejmě vážně přichází zima, jakou někteří ještě pamatujeme z dob před klimatickou krizí…A všichni se usilujeme dělat cokoliv proto, abychom se z toho předvánočního povyku nezbláznili.
Ti, kteří si to mohou časově i finančně dovolit se raději vydají někam na druhou stranu zeměkoule slavit svátky pod kokosy na pláži, kde mají svatý klid… Jsou mezi námi i tací, kteří všechno to pozdvižení úspěšně ignorují, jako by se nechumelilo a nám všem ostatním zbude jenom se s tím nějak poprat.
Dnes už kultovně a tradičně osobitě nám vyzpívali jednu z možných terapií, která je v podstatě kombinací minimálně tří metod Radek Pastrňák s Buty, začíná to úderně: „Nemusí se vždycky v noci konat vražda…“ Nebudeme spoilerovat, zkuste si to vyslechnout celé až do konce.
Každý na to jde po svém
Je to tak, někdo se musí projít cestou-necestou a rozchodit to, jiná jde do meditační nirvány, další to z plných plic vykřičí, jiní nadávají a klejí jako pohani, mnohým pomůže boxovací pytel ve sklepě…Další to nějak prodýchají, někdo naseká metrák dřeva na otop, někteří to vyběhají, další zajde postěžovat si do hospody, jiná zavolá kámošce nebo uklidí celý barák…
Většina z nás má svůj způsob, metodu nebo techniku, jak se dát do pohody, která se nám osvědčila, museli jsme si ji najít sami a prakticky otestovat naostro, jestli funguje. Inu a když jednou zabrala, už ji stačí jen opakovaně v tom správném okamžiku aplikovat a praktikovat.
Nic nefunguje?
Přestala vám jednoho vlahého večera fungovat vaše zaužívaná metoda, jak vypustit páru? Nebo tu svou pořád ne a ne najít a nejste zrovna meditační typ? Klídek, nezoufejte, možnosti tu jsou. Můžete vyzkoušet některý z vědecky podložených a zároveň v principu jednoduchých způsobů či receptů, jak se dostat do klidu a pohody, nebo je postupně otestovat jednu po druhé a vybrat si to, co vám nejvíce sedne.
Jděte se projít
Vydejte se do parku, lesa, kdekoli do přírody a ona ve spojení s vaší myslí a tělem, které je rádo, že se hýbe, udělá svou terapeutickou práci. A domů či do práce se vrátíte nejen s vyčištěnou myslí, ale možná i s řešením dříve nevyřešitelného problému. Je vědecky dokázáno, že procházky v přírodě jsou účinnou intervencí při úzkosti nebo depresi.
Prodýchejte to
Tuto metodu aktivně používají k odbourání stresu před vystoupením – trémy – herci, zpěvačky, baviči, moderátoři, umělkyně a všichni ostatní vystupující na veřejnosti a zřejmě i někteří politici, kteří o ní vědí. Je naprosto jednoduchá: několik hlubokých nádechů a výdechů do bránice a hotovo, tělo a mysl jsou v pohodě a vzhůru na pódium před davy dychtící po vaší maličkosti.
Vypijte si šálek kvalitního čaje
Tato britská tradiční metoda importovaná z Indie má své mocné kouzlo ukryté nejen v pohodovém rituálu pití čaje, ale také v jeho blahodárných účincích na naše těla i duše. A je v zásadě jedno, jestli to bude zelený nebo černý čaj, oba obsahují i l-theanin i kofein, dvojkombinaci antistresora a stimulátoru.
Praktikujte meditaci pohybem
Mnoho lidí si myslí, že jóga nebo tai-chi jsou východní fyzická cvičení, zasvěcení ale vědí, že jsou to komplexními pohybově-meditačními systémy. S prokazatelnými pozitivními přínosy pro fyzické i duševní zdraví, mimo jiné dokáží i snížit variabilitu srdeční frekvence a míry stresu.
Nechte svou mysl bloudit
I když se už dostáváme na hranu meditačních technik, není to meditace, jen pokus o „vypnutí“ rácia, funguje to jaksi samovolně například před spaním. Vědci tvrdí, že bloudění mysli je součástí přirozeného klidového stavu mozku. Zkuste tedy své myšlenky pustit z uzdy, nechte je bloumat a možná najdou klidné místo, kde jim bude fajn. A tím pádem i vám.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, freepik