Znáte benefity pravidelné chůze?

Znalci života a díle Franze Kafky vědí, co znamená nepokoj v duši vyhánějící člověka na dlouhé – i noční – procházky. V Kafkově případě ale mohlo kromě rozervané duše jít i o pragmatické dodržení doporučení lékařů, protože trpěl tuberkulózou a jeho plíce i tělo doslova životně potřebovali dlouhé procházky.
Ať už je to s naším zdravotním stavem jakékoliv – například i při rekonvalescenci po operacích nebo vážných onemocněních – chůze je naprosto ideálním, protože nejméně náročným způsobem pohybu. Který je jednoznačně a beze debat prospěšný zdraví – zdravých i nemocných lidí.
Benefity chůze
O zdravotních benefitech člověku v podstatě nejpřirozenějšího druhu pohybu – chůze jsem již psal, ale vůbec nám všem nezaškodí si to trošičku zopakovat. Protože ruce na srdce, dámy a pánové, nedá každý z nás každý denně půlmaraton, ani rychlý výběh či výšlap na neelektrickém kole na nejbližší kopeček.
Mnozí jsme doslova odkázáni na tento vskutku nenáročný druh pohybu, tedy pokud chceme pro své zdraví něco kloudného udělat. A buďme rádi, že něco tak jednoduchého a absolutně přirozeného, jako chůze nám může pomáhat žít zdravěji.
Zdravotní benefity se samozřejmě násobí časem, délkou a také rychlostí chůze, která nám pomáhá:
- odbourávat tělesný tuk a udržovat zdravou hmotnost
- předcházet kardiovaskulárním onemocněním, diabetu a rakovině
- zlepšit kardiovaskulární i fyzickou kondici
- posílit kosti a svaly
- zlepšit rovnováhu a koordinaci
- posílit imunitní systém
- pozvednout náladu, zlepšit kognici, paměť i spánek
- snížit stres, napětí i únavu
- zkvalitnit spánek
Ppoommaalluu
Někdo z krásně ulítlé partičky kolem Radka Pastrňáka dostal nápad na geniální název druhého studiového albumu kapely Buty z roku 1994: Ppoommaalluu. A ten mi jak dětská prdelka na nočníček přesně sedl do mezititulku.
Protože pokud nejste zvyklí na aktivní pohyb, je třeba i z chůzí začít pomalu, pozvolna a časem přidávat kilometry i tempo, popracovat na technice, vypilovat styl…A snad nejdůležitější je udělat si z chůze pravidelnou rutinu.
Takže vykročte pravou nohou a pokud s pravidelnou chůzí začínáte, mějte na paměti, že číst o něčem, jak to udělat, ještě vůbec nemusí znamenat, že to uděláme. Ten první krok – který je začátkem vykročení k cíli: zlepšení zdraví a zkvalitnění života – za nás neudělá nikdo jiný.
Pozor na nesplnitelné mety
Tak, jako při jakékoliv fyzické aktivitě, i při chůzi musíme myslet na limity svého těla. A stanovit si realistické a reálně splnitelné cíle, které se samozřejmě můžou krůček po krůčku měnit.
Kouzlo opravdu není v předhánění se s jinými chodci nebo možná s appkou v mobilu nebo chytrých hodinkách v rychlosti, vzdálenosti nebo počtu kroků. Magie chůze jako zdravého pohybu přinášejícího benefity našim tělům i duším je skryta v pravidelnosti.
I k ideálnímu času chůze – alespoň 30 minut denně – se musíme dopracovat postupně. A pokud to nedáte najednou, nevadí, klidně si tento cílový čas rozdělte na více kratších procházek.
Mnoho zdravých kroků přeje
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash