ŽILNÍ ONEMOCNĚNÍ: Progresivní chronické žilní onemocnění a hemoroidální onemocnění

 ŽILNÍ ONEMOCNĚNÍ: Progresivní chronické žilní onemocnění a hemoroidální onemocnění

Otoky, bolesti nohou, noční křeče a sem tam nějaká žilka na nohou. Takto začíná a projevuje se chronické žilní onemocnění, které trápí každého čtvrtého Čecha nebo Češku. Skoro polovina z nich je ve věku mezi 41 a 60 lety. U lidí pod 40 let, to je třetina. Co dělat, pokud už máte nohu protkanou metličkami nebo křečovými žilami?

Žilní onemocnění vzniká, když se všechna žilní krev nevrací od nohou do srdce. Část zůstává v žilách dolních končetin, kde se hromadí a tlačí na žilní stěny. Časem se žíla roztáhne tak, že je viditelná pod povrchem kůže jako metlička a později jako křečová žíla. Žilní stěna se zanítí a jak zánět prostupuje okolní kožní tkání, hovoří se o dalších stadiích nemoci. Vrcholem je bércový vřed, kdy se zánět dostane od žilní stěny až nad povrch pokožky.

Chronické žilní onemocnění je dědičné. Po předcích se ale dědí pouze dispozice ke vzniku. Je to spíše životní styl a přístup k léčbě, které ovlivňují, zda nemoc zůstane v počátečních stadiích nebo dojde až do nejhoršího stadia. Progres onemocnění zpomalíte užíváním venofarmak (léky, které posilují žilní stěnu) v kombinaci s nošením kompresních punčoch a úpravou životního stylu.

Pomohou léky na zpevnění žilních stěn a pohyb

Celé onemocnění provází řada projevů. Pacienti nejčastěji uvádějí bolesti nohou, únavu nohou, pocit těžkých nohou, noční křeče a otoky. Při těchto projevech je potřeba navštívit praktického lékaře, aby mohl předepsat léky na posílení žilních stěn a kompresní punčochy jako vhodnou součást léčby. Díky tomu a změně životního stylu můžete dosáhnout toho, že se žilní onemocnění výrazně zpomalí. Pokud má pacient chronické žilní onemocnění, stávají se s lékařem doživotními partnery. My můžeme toto onemocnění přibrzdit, zpomalit progres, ale trvale vyléčit ne,“ varuje angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze. Detailnější informace najdete na webu Žilní poradny.

Proč jsou projevy nejhorší v teple a v létě?

Teplo rozšiřuje žíly, proto v létě otékají nohy všem. Lidé s chronickým žilním onemocněním mají žíly roztažené pořád a s nahromaděnou krví bojují celoročně. V kombinaci s horkem, které žílu přirozeně roztahuje, se jim v žilách hromadí ještě více krve. Návrat krve do srdce je komplikovanější a příznaky mohou být výraznější. Rychlá pomoc je dát nohy do vyvýšené polohy, opláchnout je chladnější vodou nebo podpořit žilní návrat krve pohybem – nejlépe pravidelnou chůzí.

Hemoroidální onemocnění není tabu

Mezi žilní potíže patří i hemoroidální onemocnění. Hemoroidy jsou žilní pleteně, jejichž úkolem je uzavírat konečník a zabránit nechtěnému odcházení stolice. Rozšířené hemoroidy trápí 36 % lidí ve věku 18 až 40 let a 44 % lidí mezi 41 a 60 lety. Přesto se o nich mluví pouze šeptem.

Hemoroidy jsou spojka mezi přívodnou tepnou a žílou, která vrací krev zpět do srdce. Pokud se krev valí tepnami pod vyšším tlakem, než odchází žilami, vzniká pochopitelně přetlak. Hemoroidální pleteně se zvětšují a začínají dělat potíže, což je právě ono hemoroidální onemocnění. Rozlišují se čtyři stadia, a to nejenom podle velikosti, ale zejména dle toho, jak se uzly, které vznikají zvětšením pletení, posouvají z řitního kanálu navenek,“ vysvětluje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. 

Svědění, pálení a tlak

V počátečních stadiích můžete nejčastěji cítit svědění, pálení, tlak a diskomfort, a to zejména při komplikovaném vyprazdňování a po něm. Pokud jde o jednorázovou epizodu s jasnou příčinou, není důvod k obavám. Pocítit při ní můžete řezavou bolest řitní trhlinky a zpozorovat malinko krve na toaletním papíře. Zde je vhodné používat masti v kombinaci s čípky. Úkolem obou přípravků je zmírnit příznaky onemocnění a vytvořit na pokožce ochrannou vrstvu. Masti i čípky podporují hojení a zároveň snižují riziko vzniku nových prasklinek.  

Zpozornět byste měli ale až v případě, že se frekvence mezi obtížemi zkracují a prodlužuje se období komplikací. Čím více budete na konečník tlačit, tím více se budou hemoroidální pleteně zhoršovat.  Zároveň se začnou i zintenzivňovat projevy a může se přidat výraznější krvácení. Právě toto obvykle člověka vyděsí a donutí ho zamyslet se nad návštěvou lékaře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *