Pitný režim: proč je důležitý a jaké jsou jeho výhody pro zdraví?

 Pitný režim: proč je důležitý a jaké jsou jeho výhody pro zdraví?

Fotografie od uživatele Karolina Grabowska ze služby Pexels

Věděli jste, že voda tvoří víc než polovinu naší tělesné hmotnosti a je tak jednou z nejdůležitějších živin lidského těla? Zůstat hydratovaný je proto základním, ale často přehlíženým aspektem udržování dobrého zdraví. 

Proč je pitný režim důležitý?

Proč je tak důležité dodržovat pitný režim a jaké jsou výhody pro vaše zdraví? 

Aby mohlo lidské tělo správně fungovat a zachovalo si životně důležité tělesné funkce, je potřeba udržovat obsah vody v těle na konstantní úrovni. I když se do celkového denního příjmu tekutin započítává i voda z některých potravin, například ovoce a zeleniny, hlavní příjem tekutin zajišťuje pití vody. 

Dostatečný a pravidelný příjem tekutin podporuje nejen látkovou výměnu, ale zvyšuje i energetický výdej organismu. 

Pozor na dehydrataci a zdravotní komplikace

Pitný režim je neodmyslitelně spojený s dobrým zdravím, správným fungováním ledvin a celého organismu. 

Cítíte se unavení, bolí vás hlava, vaše pokožka je suchá a vypadá nezdravě nebo vás trápí vysoký krevní tlak? To vše může být důsledkem nedodržování pitného režimu. 

Dehydratace 

Dehydratace je pro lidský organismus nebezpečná a často je jen důsledkem toho, že zapomínáme pít.

Projevy dehydratace 

Mezi hlavní projevy dehydratace patří: 

  • Sucho v ústech, suchá pokožka 
  • Tmavě zbarvená moč 
  • Podrážděnost 
  • Únava, ospalost, malátnost 
  • Neschopnost soustředit se 
  • Pokles fyzické a duševní výkonnosti
  • Závratě a mdloby 
  • Bolest hlavy
  • Bušení srdce, výkyvy krevního tlaku 

Dehydratace může zvyšovat riziko zácpy, otoků končetin, zadržování vody v těle, bolesti hlavy, infekcí močových cest, poruch funkce ledvin a další. 

TIP: Víte jak na detoxikaci organismu i s pomocí vody a správného pitného režimu? 

Jaké množství vody třeba vypít? 

To, kolik tekutin byste měli za den vypít, je velmi individuální. Nedá se přesně určit, že pro správné fungování organismu musíme denně vypít, například dva litry vody.

Pitný režim ovlivňuje mnoho dalších vedlejších faktorů. Jde například o váhu, věk, zdravotní stav člověka, fyzickou aktivitu, prostředí, v kterém se pohybujeme, teplotu a podobně. 

Určitou část denního režimu tekutin poskytuje i strava, pokud jde o potraviny obsahující vodu jako, je ovoce a zelenina. 

Káva a pitný režim 

Jestliže i vy patříte mezi milovníky kávy, je dobré mít na paměti několik zásad, které při vychutnávání si voňavého šálku kávy vždy dodržíte. 

Při pití kávy je důležité více dbát na pitný režim, protože kofein, který káva obsahuje, může být močopudný. Právě proto netřeba zapomínat na příjem čisté vody, která by tento důsledek vyvrátila. 

Mnozí vědci se však nedokáží dohodnout na jednom názoru, někteří toto tvrzení potvrzují, jiní vyvrací s odůvodněním, že káva močopudná není, pokud se pije správně a je kvalitní. Ale je doporučené, abyste si při jejím pitím dopřáli i doušek vody. 

Obrázek od suju-foto z Pixabay

10 výhod pitného režimu 

1. Zlepšený výkon mozku a paměť 

Dokonce i mírná dehydratace může ovlivnit vaši paměť, náladu a koncentraci. Přidání jen několika sklenic vody do vašeho denního příjmu může mít pozitivní vliv na lepší výkon mozku, může stabilizovat vaše emoce a dokonce bojovat proti pocitům úzkosti. 

2. Lepší trávení 

Lidské tělo potřebuje vodu i na správné trávení. Voda se denně podílí na metabolických procesech a její optimální přísun může zrychlit trávení a zabezpečit pravidelné vyprazdňování.

Voda by se měla přijímat radši častěji, nejlépe v menších množstvích. Bez dostatečného množství můžete pociťovat plynatost, nadýmání pálení žáhy a jiné nepříjemnosti, které mohou poškodit kvalitu vašeho života. Zvýšení příjmu tekutin může pomoci, aby se věci opět pohly správným směrem. 

3. Pomoc při hubnutí 

Mnozí lidé v snaze udržet si kalorický deficit a nic nejíst, často zapomínají na vodu. Přičemž voda neobsahuje žádné kalorie a navíc dokáže krátkodobě do jisté míry zaplnit žaludek a tak odpoutat mysl od jídla. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň.

Při zdravém hubnutí se nesmí zapomínat ani na dostatečný přísun ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vlákniny a vody. Proto si sami správným pitím vyzkoušejte, jestli jste skutečně hladoví nebo jde jen o pocit žízně. 

4. Energie pro svaly a klouby 

Při zvýšené fyzické aktivitě rozhodně pitný režim nezanedbávejte. Může se to odrazit na výkonu a kvalitě svalů a kloubů. Voda je důležitá pro transport živin a zabezpečuje růst a regeneraci. Při fyzické aktivitě se ve velké míře vylučuje pot, voda i minerální látky z těla je potřeba doplňovat i během aktivity. 

5. Lepší regulace tělesné teploty 

Pro zachování rovnováhy, udržení správné tělesné teploty, je potřeba pravidelně doplňovat vodu do těla, aby bylo schopné zpracovat živiny a udržovat si zdravý stav. 

6. Prevence ledvinových kamenů 

Nedostatečná hydratace může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů, infekcí močových cest a zácpy. Přísun dostatečného množství vody může pomoci snížit koncentraci minerálů v močovém traktu a zabránit vzniku močových kamenů. Voda také pomáhá vyplavit škodlivé bakterie z močového měchýře a může pomoci při prevenci infekcí močových cest. 

7. Zlepšená detoxikace 

Dostatečný příjem vody podporuje i detoxikační systémy, které pomáhají odstraňovat odpadové a škodlivé látky z těla. 

Víte jak detoxikovat své tělo? 

Photo by Francesca Hotchin on Unsplash

8. Míň bolestí hlavy 

Mnohokrát je první reakci při bolesti hlavy sáhnutí po tabletce, ale nejčastější příčinou je jen nedostatečný přísun tekutin. Být stále dobře hydratovaný může pomoci udržet bolest hlavy pod kontrolou. 

9. Lepší pokožka 

Lidská kůže se skládá převážně z vody, proto není divu, že stav vaší kůže do značné míry závisí na tom, kolik vody pijete. Z dostatečného přísunu vody vypadá pleť svěží a napnutá.

Pro udržení mladého vzhledu, stačí zařadit do denního příjmu zdravou mineralizovanou vodu. Na zdraví, na svěží a zářivou pleť, její pružnost a vitalitu! 

10. Víc energie 

Cítíte se oslabení, bez energie nebo pociťujete mdloby? Ne vždy musí být řešením energetický nápoj nebo pátá káva v pořadí. Doušek čerstvé jemně mineralizované vody vás rozhodně osvěží a to i bez vedlejších negativních účinků a navýšení kalorií. 

Tipy, jak dodržovat pitný režim 

Potřeba dodržovat pitný režim je všeobecnou zásadou zdravého životního stylu, kterou byste měli naučit i vaše děti. Pitný režim je pro tělo a jeho správné fungování nevyhnutelné a je potřeba ho dodržovat. 

I když můžete mít velké množství informací o tom, jak je pitný režim důležitý, často na něj zapomínáme. Pokud na jeho dodržování nemáte čas nebo nevíte, kde začít, inspirujte se následujícími jednoduchými tipy, za které vám tělo určitě poděkuje. 

1. Najděte rovnováhu 

Při pitném režimu je velmi důležité najít si vlastní rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Není nutné se vždy řídit pocitem žízně, ale pitný režim byste si měli rozložit rovnoměrně během celého dne. Pokud naopak často zapomínáte pít, existuje množství aplikací, které vám připomenou, že je čas na další sklenici vody. Zkuste pít v menších dávkách a častěji. 

2. Pokud vám nechutná čistá voda 

Hlavní složku pitného režimu by měla tvořit kvalitní čistá voda. Ta však nemusí chutnat každému, a proto může být vhodné čas od času ji obměnit. I minerální vody by se měli čas od času obměňovat.

Pokud je vám nepříjemné pít jen čistou vodu, ale nechcete přibrat ze sladkých vod, připravte si infuzovanou vodu. Stačí, když si do vody přidáte ovoce, například jahody nebo pomeranč, pár platků citrónu, mátu, případně můžete přidat přírodní sladidla a po několika hodinách bude mít voda hned příjemnější a lahodnější chuť. 

Photo by Kaizen Nguyễn on Unsplash

3. Dávejte pozor na to, co pijete 

Zdravý pitný režim nemusí být založený jenom na pití čisté vody, rozhodně ale není jedno, co pijete. Do pitného režimu se nepočítá káva, alkoholické nápoje a ani černý čaj. Pozor i na příliš sladké nápoje, které mohou zvyšovat pocit žízně a obsahovat velké množství cukru. 

Víte, čím nahradit cukr? 

4. Přizpůsobte příjem tekutin vnějšímu prostředí a aktivitám 

Hodně sportujete? Zdržujete se v teplém prostředí? V tom případě určitě zvažte zvýšení denního přísunu tekutin. Pitný režim je nepochybně důležitý i s příchodem letních horkých dní. 

5. Vytvořte si správné návyky 

Pokud vám dělá problém nebo dokonce zapomínáte na pití tekutin, snažte se vytvořit si návyky. Pijte i tehdy, pokud necítíte pocit žízně. Dejte si například sklenici vody k posteli a hned ráno ji vypijte, napijte se před každým jídlem, případně po jídle. Vytvořte si pravidelné návyky, kdy budete pít. Po čase si zvyknete a vaše tělo si bude žádat tekutiny automaticky. 

6. Využijte stylovou láhev 

Velmi účinnou pomůckou může být i stylová láhev, kterou můžete neustále nosit s sebou. Skleněné lahve s trendy nápisem, barevnými tématy nebo lahve s charakteristickým vzorem, který se vám líbí, jsou nejen krásným doplňkem, ale i připomínkou toho, abyste dodržovali pitný režim. 

Je třeba však obsah pravidelně doplňovat a počítat si nebo značit, kolik lahví se vám za den podařilo vypít. 

O svoje tělo je třeba se starat nejen zvenku, ale i zevnitř. Vyvážená strava a pravidelný přísun vody se zrcadlí v celkovém vyzařování, na náladě, sebevědomí a hlavně na vašem zdraví. Nalaďte se pozitivně a dopřejte si požitek i z běžného pití vody z kohoutku.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *