Víte, které potraviny rozhodně neprospívají vašemu srdci?

 Víte, které potraviny rozhodně neprospívají vašemu srdci?

Nejenom kardiaci, ale také všichni s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění by se měli vyhýbat potravinám, které neprospívají našim srdcím, cévám a celému kardiovaskulárnímu systému. A vlastně my všichni, protože vedle genetiky je základním faktorem rizika a vzniku srdečně-cévních onemocnění právě nezdravý životní styl. Čtěte o potravinách škodících našim srdcím a o jejich zdravých alternativách.

Slanina, bůček a podobné mastné poživatiny jsou plné nasycených tuků, soli a přidaných konzervantů. Více než polovina kalorií těchto poživatin pochází z nasycených tuků, zvyšujících lipoproteiny s nízkou hustotou LDL, známých jako zlý cholesterol a zvyšující tak rizika srdečního infarktu, náhlé mozkové příhody – mrtvice, ale taky srdečních selhání a dalších onemocnění srdce. Kromě toho nadměrné množství soli, které tyto nezdravé potraviny obsahují, zvyšuje krevní tlak a způsobuje, že srdce je více namáhané. Podobné negativní účinky mají i aditiva přidávané do těchto poživatin.

Červené maso konzumované pravidelně ve vysokém množství zvyšuje pravděpodobnost nejen kardiovaskulárních onemocnění, ale také cukrovky. Může za to nejen vysoký obsah nasycených tuků, ale také to, jak střevní mikrobiom zpracovává L-karnitin, který červené maso obsahuje. Relativně zdravší alternativou jsou libové chudé masa.

Zpracované masné výrobky obsahují v podstatě totéž, co slanina, bůček a červené maso – vysoký obsah nasycených tuků a soli, což neprospívá kardiovaskulárnímu zdraví. Kromě toho jsou také plné aditiv prokazatelně způsobujících rakovinu tlustého střeva a konečníku. Důvodem vysokého výskytu této choroby kupříkladu v USA jsou hotdogy a hamburgery, v našich končinách jsou to kromě nich také všechny salámy, paštiky a klobásy. Zdravou alternativou kupříkladu salámů je nakrájené čerstvé krůtí maso. Obecně platí i to, že zdravější alternativou hydinového masa z hypermarketu je to od domácích, regionálních chovatelů.

Slazené nápoje obsahují podstatně více přidaného cukru, než je doporučená denní dávka. Způsobují nadhmotnost, obezitu a nemoci s nimi související: diabetes, vysoký krevní tlak a kardiovaskulární onemocnění. Alternativou slazených nápojů jsou ty neslazené, ideálně minerální vody, čistá pramenitá voda, klidně i z vodovodu a neslazené čaje. A pokud potřebujete pít ochucenou vodu, přidejte si do pramenité vody nebo minerálky plátky nakrájeného ovoce, nebo kupříkladu listy máty.

Sladké pečivo, zejména koláče, muffiny nebo sušenky by měli být výjimečnou pochoutkou a ne každodenní součástí jídelníčku. Jsou totiž plné přidaného cukru a nezdravých tuků, v případě sušenek i aditiv. Jejich hlavní složka, bílá mouka zvyšuje hladinu cukru v krvi i pocit hladu. Pravidelná konzumace sladkostí vede k nadhmotnosti, obezitě a jejich negativním zdravotním důsledkům. Zdravější alternativou je příprava pamlsků doma z celozrnné mouky, bez cukru a namísto másla nebo jiného tuku na pečení použití rostlinných olejů nebo jogurtů.

Pečivo z bílé mouky, těstoviny a bílá rýže neobsahují vlákninu, vitamíny a minerály a naše tělo tyto potraviny metabolizuje zejména na cukr a ukládá jako břišní tuk. Ten je spojován s kardiovaskulárními chorobami a diabetem 2. typu. Zdravou alternativou jsou hnědá rýže, oves a celzrnná pšenice. Pokud si pečivo nepečete doma a nepřipravujete si domácí těstoviny, hledejte ty celozrnní.

Pizza a další mražené průmyslně zpracované potraviny či polotovary obsahují kromě jiných aditiv také vysoké množství sodíku, tuku a bílé mouky neprospívajících kardiovaskulárnímu zdraví. Ideální je připravit si pizzu doma, z celozrnního těsta, s rostlinným tukem. Ultraspracované potraviny nahraďte čerstvými, hlavní zásadou je co nejméně procesů při jejich zpracování.

Zmrzlina a dresinky, ale také ochucené a plnotučné jogurty jsou také plné cukru a pro srdce nezdravých tuků. Pokud se nedokážete vzdát těchto pamlsků, vybírejte ty nízkotučné, s co nejnižším obsahem cukru a dalších přidaných látek.

Pravidelná či nadměrná konzumace alkoholu je spojována s desítkami diagnóz a onemocnění, včetně kardiovaskulárních.

Máslo a margariny jsou také plné nezdravých nasycených a trans tuků, zvyšujících hladinu LDL cholesterolu a pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění.

Hranolky, smažená jídla a chipsy kromě vysokého množství tuku, soli a jiných aditiv obsahují také látky, vznikající při pražení, které jsou karcinogenní.

Konzervované potraviny včetně polévek taky obsahují nadměrné množství sodíku, nezdravých tuků a vysoké množství dalších nezdravých přidaných látek. Zdravou cestou je připravovat si jídlo doma z čerstvých, nezpracovaných surovin.

Ale pozor, neměli bychom se fixovat pouze na vyloučení nezdravých potravin z jídelníčku, je třeba je nahradit těmi zdravými. A zaměřit se na nejen komplexní změnu stravovacích návyků, ale také všeho ostatního, co spadá do zdravého životního stylu. Protože zdravá, pestrá a vyvážená strava je jenom jedním ze sklíček mozaiky zdravého životního stylu, těmi dalšími jsou pravidelný pohyb, zdravý spánek a eliminace nadměrného stresu.

Ján Schneider

foto: pexels

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *