Taky znáte podzimní deprese?

 Taky znáte podzimní deprese?

I když je letošní podzim opět nejteplejší v historii a s krátkými epizodkami typického podzimního nevlídného, škaredého až hnusného počasí, zažíváme v podstatě zatím nekončící babí léto, mnoho z nás se nevyhnulo a asi tak do Vánoc ani nevyhne podzimní depresi. Vlivu počasí na naše prožívání se v podstatě nemáme šanci vyhnout a snad si můžeme pomoci Schneiderovou definicí „únavového ročního koloběhu“: jarní únava kontinuálně přechází do letního útlumu, aby se změnila na podzimní melancholii, směřující ke stavům podobným zimnímu hibernačnímu spánku. A tak rok co rok pořád dokola…

Podzimní melancholie si vysloužila – nutno podotknout, že ne neoprávněně – pojmenování podzimní deprese a to tedy stojí za pár vět a odstavčeků.

Deprese patří mezi afektivní poruchy, globálně jí podle Světové zdravotnické organizace patří prvenství medzi diagnostikovanými psychickými poruchami, celosvětově jí trpí kolem 280 milionů lidí, tedy přibližně 5 % dospělé populace. Globálně patří mezi nejčastější důvody invalidity. Deprese je v podstatě celoživotní diagnoza, lze ji sice léčit, nejprve je však nutná správná odborná diagnostika. Toto přenechme psychiatrům a psychologům a pojďme na podzimní depresi.

Můžeme tedy považovat depresi za sezónní onemocnění?

Inu, nejde o chřipku, ale je dost možné, že na podzim – souvisí to zejména s počasím – můžeme pociťovat některé z příznaků podobných symptomům deprese:

  • beználadovost až letargie
  • únava, vyčerpanost, snížená výkonnost
  • nezájem o běžné každodenní radosti i starosti života
  • skleslost, podrážděnost
  • strach až úzkost
  • přecitlivělost
  • poruchy spánku

Když to skomparujeme s příznaky rigorózní deprese, najdeme několik styčných bodů.

Během depresivní epizody člověk prožívá depresivní náladu s pocity smutku, podrážděnosti, prázdnoty a beznaděje. Může pociťovat i ztrátu potěšení nebo zájmu o aktivity.

Depresivní epizoda se liší od běžných výkyvů nálady, depresivní epizody trvají většinu dne, téměř každý den, nejméně dva týdny a obvykle i podstatně déle. Právě tato dlouhodobost je zásadním rozdílem v porovnání s podzimními depresivními náladami.

Existují i
další příznaky deprese, které mohou zahrnovat:

  • slabou koncentraci
  • pocity nadměrné viny nebo nízké sebehodnoty
  • beznaděj v souvislosti s budoucností
  • narušený spánek
  • změny chuti k jídlu nebo změny hmotnosti
  • pocit velké únavy nebo nedostatku energie
  • myšlenky na smrt nebo sebevraždu


Pokud tedy máte na podzim zcela běžné stavy charakteristické zejména únavou a celkovou skleslostí nálady, nezoufejte, s nejvyšší pravděpodobností nejde o depresi. To je totiž vážná porucha afektivity znemožňující každodenní fungování, kterou musí diagnostikovat a léčit specialista, psychiatr nebo psycholog.

Je tudíž důležité znát rozdíl: běžný smutek způsobený nějakou skličující událostí, případně sezónní podzimní melancholie často spojená s vyčerpaností či únavou není deprese. Depresivní epizoda s více souběžnými příznaky včetně sebevražedných myšlenek trvá déle než dva týdny a je to permanentní, tíživý, vážný chronický stav vyžadující léčbu.

Pokud však vaše podzimní melancholie nebo deprese neskončí s prvním napadaným sněhem a výše popsané pocity nebo příznaky nejsou občasné, krátké, ale kontinuální, trvající nepřetržitě déle než 14 dní, konzultujte svůj stav s psychologem nebo psychiatrem.

Ján Schneider

foto: pexels

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *