Proč slavíme Světový den psoriázy?

 Proč slavíme Světový den psoriázy?

Určitě to není tak, že slavíme všechny svátky které na nás červeně svítí a blikají v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. Vždyť v běžných kalendářích nám prostě neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto svátcích pravidelně psát, protože je to potřebné. Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlasují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku nebo světového mezinárodního či evropského dne.

Dnes slavíme Světový den psoriázy, v našich zemích spíše známé jako lupénka. Tento den je každoročně významnou a důležitou příležitostí zvyšovat povědomí o tomto ochoření. Kromě jiného i proto, že je s ním je spojeno mnoho mýtů a taky stigmatizace všech, kteří ním trpí. Navíc je cílem Světového dne psoriázy i pomáhat zlepšovat dostupnost léčby této choroby. Letošním tématem Světového dne psoriázy je Access for all – Přístup pro všechny s poselstvím, že každý, kdo žije se psoriázou si zaslouží přístup ke kvalitní starostlivosti bez ohledu na jeho příjem nebo původ.

Historie diagnostiky a léčby psoriázy

Mezinárodní federace asociací psoriázy (IFPA), sdružující 61 organizací věnujících se psoriáze z celého světa měla na vyhlášení Světového dne psoriázy vážné a důležité důvody. Tato nemoc trápí lidstvo od nepaměti a již Hippokrates bojoval s mýty s ní spojenými. Jako první lékař v historii pověry nahradil vědomostmi a příznaky psoriázy začal léčit. Po otci medicíny, za kterého Hippokrata považujeme, léčil psoriázu podle dostupných historických záznamů taky slavný antický, řecký lékař Galén. Ten toto onemocnění jako první identifikoval jako kožní a první jej nazval psoriázou. Musíme ale zdůraznit, že léčební metody Hippokrata, Galéna byli sice průkopnické, dnes ale psoriázu neléčíme arzenem nebo vývarem ze zmijí. Na léčbu psoriázy byly často a po staletí používány i jiné toxické přísady, kupříkladu rtuť, síra nebo dusičnany.

Historicky byla psoriáza často spájena s leprou, malomocenstvím a staletí byla považována za přenosné onemocnění, což je dnes již naštěstí na základě vědeckých důkazů taky překonaný mýtus. Bohužel ale nastartoval stigmatizaci tohoto onemocnění, která do jisté míry přetrvává dodnes.

Co je to psoriáza?

V České republice vyvíjí záslužní práci organizací kampaní vrcholící právě dnes ve Světový den psoriázy odborníci České akademie dermatovenerologie, o.p.s. již od roku 2010. Takže již 13 let i čeští odborníci pracují na tom, abychom o psoriáze měli kvalitní a dostatečné informace. Ale ruku na srdce, dámy a pánové, vážně víme co je psoriáza, lupénka a jaké jsou možnosti její léčby?

Psoriáza je závažné celoživotní onemocnění, výrazně snižující kvalitu života pacienta i jeho blízkých. Kromě toho zkracuje průměrnou délku života u pacientů mužského pohlaví o 3,5 roku a u žen o 4,5 roku v porovnání s populací, která lupénkou netrpí.

Lupénka je geneticky podmíněný neinfekční zánět kůže, který je způsoben poruchou imunitního systému s důsledky porušení rohovění kůže. V principu jde o to, že kožní buňky se tvoří rychleji, než je zdrávo a důsledkem tohoto procesu je hromadění kožních buněk na povrchu kůže. Projevuje se vznikem rudých, ohraničených vyvýšených šupinatých ložisek pokrytých stříbřitě bělavými šupinkami. Tyto ložiska na kůži kdekoli na těle – nejčastěji nad lokty, koleny, v křížové krajině nebo ve kštici – svědí nebo pálí, praskají a mohou krvácet. Průběh i projevy jsou variabilní, symptomy mohou být lehké, středně těžké až těžké vedoucí k invaliditě.

V České republice trpí psoriázou kolem 250 000 lidí, z nich až 70 tisíc má těžkou, nebo závažnou formu. Psoriáza je spojena s dalšími onemocněními: psoriatrickou artritidou, metabolickým syndromem, diabetem, kardiovaskulárními onemocněními a depresemi.

Možnosti léčby a zvládání života se psoriázou

V první řadě: psoriázu musí léčit dermatolog, často ve spolupráci s revmatologem. Neodborné snahy o její „svépomocné řešení“ nejsou léčbou a můžou příznaky i samotný průběh onemocnění zhoršit. Dnes existují účinné formy léčby a kromě jejich striktního dodržování máme k dispozici podpůrné strategie, způsoby a metody, jak si s psoriázou poradit a zlepšit si kvalitu života.

Pokud máte psoriázu – diagnostiku samozřejme nechte na lékaře specialistu dejte léčbě čas. U některých léčebních postupů trvá i několik týdnů, než léčba začne účinkovat.

Dodržujte léčbu a dejte si poradit také při změně životního stylu, zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu a dostatek pravidelného pohybu.

Netrapte se, psoriáza je onemocnění, za které nemůžete a nezpůsobili jste si ho. Zaměřte se na způsoby, jak si život s psoriázou usnadnit. Mezi změny životního stylu patří i kupříkladu ty, které se týkají oblékání.

Buďte trpěliví a mějte pevnou vůli, snažte se svědící oblasti na pokožce neškrábat ani neolupovat, čím více to budete dělat, tím víc se bude oblast zvětšovat.

Kvalita života lidí trpících psoriázou je významně snížena, mají to podstatně těžší jako všichni, kteří mají to štěstí nežít s tímto nepříjemným onemocněním. Bylo by proto celkem fajn jim jejich trápení ulehčit kupříkladu tím, že víme, čím si musí procházet a zařadit se mezi ty informované, empaticky chápající a podporující. A nejenom dnes, ve Světový den psoriázy.

Ján Schneider

foto: IFPA

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *