Psychohygiena jako klíč k osobní spokojenosti

 Psychohygiena jako klíč k osobní spokojenosti

Jaro a léto jsou zpravidla vnímány jako období nových začátků. Příroda se po zimě probouzí k životu a v lidech díky sluníčku vzkvétá nová motivace, která přímo nabádá k velké očistě těla i duše. Psychohygiena se však neomezuje jen na toto období a je potřeba se jí věnovat pravidelně. Co se vlastně pod tímto pojmem skrývá a jak takovou očistu provést?

Pročistí tělo i mysl

Jóga, pohyb, vyvážená strava nebo aromaterapie využívající esenciální oleje a parfémy. To jsou jen některé z mnoha cest, jak „restartovat“ mysl. Dnešní rychlá doba produkuje stále vytíženější společnost a časté zdravotní problémy pramení právě z nedostatku odpočinku a času na sebe sama. Psychohygiena primárně pomáhá zvládat náročné psychické situace, v ideálním případě jim úplně předchází. Jejím smyslem je i zvýšení osobní spokojenosti a upevnění sociálních vztahů. 

Odpočinek není hřích

Jste zahlceni e-maily a práce máte až nad hlavu? Syndromu vyhoření lze snadno zabránit. Nejlepším způsobem je důkladná psychická očista a odpočinek. Pokud to lze, pokuste se si jednou za čas vyhradit alespoň den volna, abyste se mohli plně soustředit jen na sebe. Jak si potom zorganizovat volný den tak, abyste si z něj odnesli co nejvíce?

Ráno nemusíte být hned aktivní

Spousta lidí ráda začíná den aktivně – ranním během v parku nebo posilovnou. Sport samozřejmě pomáhá, můžete si jej však schovat až na později. Pomalá rána nejsou vůbec k zahození a někomu vyhovují víc. Tipy, jak začít den:

  • sepsáním denního to-do listu
  • přípravou vydatné snídaně
  • sportem (běh, posilovna)
  • četbou knížky
  • úklidem

Odpoledne věnujte pohybu

Pokud jste se ráno nevěnovali žádné fyzické aktivitě, v odpoledních hodinách je ten správný čas. Posilovna, běh, ale třeba i obyčejná procházka vyplaví endorfiny a zvednou náladu. V případě, že už máte pohyb za sebou a nechcete se mu dále věnovat, můžete se vypravit do parku, za kulturou nebo navštívit přátele.

Zasloužený odpočinek po náročném dni

Večer už by se měl nést ve znamení relaxu a pohody. Vhodné jsou aktivity jako jóga nebo meditace, které je navíc příjemné ozvláštnit esenciálními oleji či parfémy, pomocí nich se oddejte příjemné aromaterapii. Tu si následně můžete vychutnat i při horké, uvolňující koupeli.

Relaxem ku zdraví

Pravidelná psychohygiena by měla být součástí života všech. Osvěžuje mysl, zvyšuje produktivitu a pomáhá čelit těžkým životním zkouškám. Čím častěji si na ni uděláte čas, tím dříve dosáhnete vnitřní spokojenosti a radosti.

Foto: volant, unsplash.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *