Víte, co jsou bércové vředy?

 Víte, co jsou bércové vředy?

Image by Freepik

Bércové vředy jsou chronické a dlouhodobé onemocnění, které výrazně ovlivňuje každodenní život člověka. Chronické otevřené rány jsou nepříjemné, vyžadují každodenní péči a trpělivost. Ve vyšším věku trápí přibližně každého dvacátého člověka, ale stále častěji se s nimi trápí i mladí lidé. 

V tomto článku se podíváme na příčiny a symptomy bércových vředů a zaměříme se na možnosti prevence a léčby této choroby. 

Jaké jsou příčiny vzniku bércových vředů?

Příčin vzniku bércových vředů existuje hned několik. Nejčastěji jsou zmiňovány tyto tři: 

  • Onemocnění žil (až u 80 % pacientů) 
  • Onemocnění tepen
  • Jiné příčiny (úrazy, nadměrné teplo nebo chlad) 

Velmi často jde o kombinaci vícero faktorů. Bércové vředy vznikají i v důsledku metabolických onemocněních, jako je například cukrovka, nebo nádorových, lymfatických, hematologických nebo autoimunitních chorob. 

Tip: Víte, jaký je rozdíl mezi artritidou a revmatismem? 

Rizikové faktory 

Image by rawpixel.com on Freepik

Onemocnění jako takové a jeho průběh je ovlivněn také rizikovými faktory, jako jsou: 

  • věk – nejčastěji se bércové vředy objevují ve věkové kategorii 65+ 
  • pohlaví – podle vícero zdrojů trpí tímto onemocněním častěji ženy, oproti mužům 
  • nadváha, obezita, podvýživa ve smyslu nedostatku vlákniny a vitamínů ve stravě
  • nedostatek pohybu – sedavé zaměstnání nebo dlouhé stání 
  • hormonální léčba 

Bércové vředy nejsou dědičné, dědí se spíše jejich příčiny. Stejně tak nejsou ani nakažlivé. 

Když se objeví bércový vřed… 

Objevil se u vás nebo u někoho z vašich blízkých bércový vřed? Žilní nedostatečnost, která může být příčinou vzniku bércových vředů zjednodušeně znamená, že oslabené žilní chlopně nedokážou v dostatečné míře pumpovat krev z nohou zpět k srdci. V důsledku toho se krev v nohách hromadí, není dobře okysličená, nohy bolí, opuchají, kůže na nohách je tenká, suchá a šupinatá.  

Zvýšené množství krve v nohách nejdříve prosakuje přes žilní stěnu do okolních tkání, na nohou se začínají objevovat fialové skvrny a ztrácí se ochlupení na nohou. 

V tomto stádiu stačí drobné poranění, štípanec od komára nebo mušky či škrábanec a vznikne rána, která se nebude chtít zahojit. Pokud proces hojení přesahuje 6 týdnů a stav se výrazně nezlepšuje, jde o chronickou ránu. V tomto případě navštivte lékaře. 

Jaký je postup léčby? 

Image by kroshka__nastya on Freepik

Jak se bércové vředy léčí? Léčba bércových vředů spočívá v první řadě v léčbě a odstranění příčin, které toto onemocnění vyvolaly. Velmi důležité je postiženou končetinu odlehčovat a minimalizovat jakýkoliv tlak, který by zranění mohl způsobit, včetně těsné ponožky nebo boty. Bércové vředy bohužel velmi často recidivují, opakovaně se vrací. 

Nejvhodnější je při léčbě bércových vředů multifaktoriální přístup. To obnáší lokální terapii a ošetření rány, léčbu bolesti, léčbu přidružených onemocnění, kompresivní terapii nebo chirurgický invazivní zásah. 

Lokální terapie

Cílem lokální terapie je ošetření rány ve vysoce hygienickém režimu, aby se zabránilo vzniku infekce. Zároveň se musí aplikovat vhodné krytí rány, aby se dosáhlo tzv. vlhkého hojení. Moderní materiály pro vlhké hojení se nelepí ke spodině rány, převazy jsou proto téměř bezbolestné a nedochází k poškození nově zahojené tkáně. 

Kompresivní léčba

Při adekvátní kompresi se zahojí až 70 % všech bércových vředů, menších než 10 cm² do 3–6 měsíců. Při kompresivní terapii se používají speciální obvazy, kompresivní systémy a pomůcky. Kompresní punčochy jsou nevyhnutelností při léčbě i prevenci bércových vředů. 

Léčba bolesti 

Chronická bolest vede ke snížení chuti k jídlu, k poruchám spánku, k únavě a slabosti. V důsledku těchto projevů je i hojení rány pomalejší, což má za následek výrazný dopad na kvalitu a běžný život pacientů. Proto je zařazení tlumení a léčbě bolesti součástí celkové terapie. 

Chirurgická léčba 

Radikální chirurgická terapie je zaměřena na odstranění žilní hypertenze, chorobně změněných žil, podvázání nefunkčních spojek mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem a na regeneraci tkání aplikací kmenových buněk. Lékař určí vhodnou terapii na základě diagnostiky. 

Tip: Víte, jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci nebo po nemoci? 

Prevence 

Image by Drazen Zigic on Freepik

Některým onemocněním, které mohou bércové vředy způsobit se dá celkem jednoduše předcházet. 

Nejlepší prevencí před žilním a lymfatickým onemocněním je chůze nebo běh. Pokud máte sedavé zaměstnání, doporučujeme pravidelně a opakovaně vstát ze židle, vypnout se na špičky a na paty. 

Za dobrým stavem krevního oběhu, celkového zdraví a zdravé tělesné hmotností stojí vyvážený jídelníček s dostatečným obsahem zeleniny, ovoce, vlákniny a zdravých tuků. 

Unaveným nohám ulevíte i tak, že si je vložíte na chvíli výše než zbytek těla a jemně promasírujete oblasti lymfatických uzlin v oblasti třísel a pod koleny. 

Autorka: Mgr. Radka Žiaková, vystudovaná zdravotní sestra a majitelka webu o zdraví

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *