Obejmuli jste dnes někoho?
Že proč se ptám? Otázka z titulku je pro někoho absolutně normální, běžná, pro jiné nepatřičná, protože osobní, intimní a pro některé i nepříjemná. Nejak podobně je to i s objetím a objímáním, určitě znáte ženy i muže, kteří objímají používají běžně jako náhradu podání ruky nebo jiného druhu kontaktního pozdravu. A na opačné straně barikády jsou ti, kteří objetí a objímání nemusí, protože se jim z jakéhokoliv důvodu tento druh tělesného kontaktu nelíbí a není jim příjemný. Buď jako buď, 21. leden je Mezinárodní den objímání a uznejte, to už opravdu stojí za malý milý článeček.
Komu to vůbec napadlo?
Ne, není to ve zlém, spíš je to dotaz, nebo možná povzdech, či až zvolání typu: Vážně by mě zajímalo, kdo dostal tento geniální nápad! Traduje se, že historicky první Den objímání se uskutečnil v michiganském městečku Clio 21. ledna 1986. Autorem jedinečného nápadu a iniciátorem Mezinárodního dne objímání, který se dnes slaví v kolem 80 zemích po celém světě byl Kevin Zaborney. Měl totiž pocit, že lidé jsou po svátečním tahu díkuvzdání-Vánoce-Silvestr-Nový rok a před Valentínem poněkud skleslí a bez nálady. A proto za datum tohto milého dne vybral 21. leden. Kromě toho bylo klíčovým důvodem i to, že Američanky i Američané jsou podle něj v rozpacích, když mají projevovat city na veřejnosti. Mimochodem, Kevin Zaborney prý ani moc nevěřil, že se jeho nápad ujme a rozšíří, spíše si myslel, že bude mít jepičí život.
Proč bysme se měli víc objímat?
„A proč ne?“ – zadrukoval by jistě Major Major z Hlavy XXII a měl by pravdu. Existuje mnoho důvodů, proč nám objímání dělá dobře. Až na výjimky – opravdu jsou mezi námi i lidé, kteří objímání vážně nemusí a musíme to respektovat. Což přízvukoval i sám Kevin Zaborney, když tvrdil, že ne každý člověk je „objímač.“
Pokud ale patříte mezi drtivou většinu, která objetí nejen že může, ale doslova potřebuje, víte, o čem píšu. Objetí může být vroucí, vřelé, srdečné, láskyplné, jemné, něžné i prudké, soucitné, podporující, vášnivé, ochraňující, utišující, milující, vlídné, jako od maminky. A epitet, příměrů a přívlastků si můžete doplnit, kolik jenom chcete nebo potřebujete, protože objetí může mít opravdu mnoho nejenom způsobů, důvodů, ale i cílů a poslání.
A věřte nebo ne, objetí je prospěšné zdraví nejen našich duší, ale i těl a působí doslova léčivě. Pomáhá nejenom objímaným, ale i objímajícím, snižuje úzkost i depresi, tiší smutek a bolest, snižuje krevní tlak, pomáhá čelit stresu a podporuje imunitu. Kromě toho je objetí i hmatatelné gesto přátelství, náklonnosti, lásky, podpory a sounáležitosti.
Objetí nepotřebuje slova na to, aby rozdávalo plnou náruč emocí. Tak pojďme do toho a objímejme se víc a častěji.
Ján Schneider
foto: pixabay, pexels