Ambasadorka konference Pro zdraví ženy 2022 Katarína Baniariová: Zdravá žena vykazuje oproti zdravému muži ještě jeden znak navíc
Katarína Baniariová, kterou všichni nazývají Bagniari se věnuje ženám, speciálně ženskému cyklu. Přestože je vystudovaná antropoložka, podařilo se jí navrátit nebo napravit cyklus více než 500 ženám. Jejím cílem je pomoci ženám stát se silnými a zdravými ženami. Miluje život, fascinuje ji ženské tělo a potenciál ukrytý v každé ženě. Ve svém podcastu Bagniari radio či na sociálních sítích se snaží edukovat ženy, aby porozuměly svému cyklu, naučili se s ním žít v souladu a eliminovat problémy.
V rozhovoru Katarína prozradila:
• co ji motivovalo zkoumat ženský cyklus,
• kdy by žena měla zpozornět, že něco s ní není v pořádku,
• odkud čerpá informace.
Přijala jste výzvu stát se ambasadorkou konference Pro zdraví ženy, která se koná v Praze. Jaký máte vy sama vztah ke zdraví a k prevenci?
Zdraví je pro mě rozcestníkem k plnohodnotnému životu po všech jeho stránkách. Umožňuje nám být sociální, tvořit vztahy, pracovat nebo dělat jakoukoli fyzickou činnost, či být zde pro druhé, když to potřebují. Prevence je pro mě jeho předchůdce, bez které je zdraví dočasné a závislé na věku, prostředí a možnostech jedince. Prevencí si kvalitu života můžeme zlepšit v jakémkoli věku, na jakémkoli místě a v rámci možností prostředí, kde žijeme.
Zveme vás zúčastnit se jedinečné konference Pro zdraví ženy. Vstupenky jsou dostupné zde.
Na vašem webu nabízíte každé ženě být zdravou a silnou ženou. Jaká je to zdravá a silná žena?
Zdravá žena vykazuje oproti zdravému muži ještě jeden znak navíc. Pravidelné ovulační cykly, které jsou pro nás ženy vitálním znakem jako dech či krevní tlak a další. A právě to je definice zdraví ženy pro mě. I když některé ženy ještě nebo už nejsou cyklické, i tak se nějaká hormonální aktivita u nich prokazuje a ta je rozhodně obrazem jejího zdraví. Silná žena je žena, která si dokáže zastat samu sebe, a to tím, že má odpovědi na své otázky, umí si komunikovat své potřeby a rozhodně se nenechá odradit kýmkoli, kdo pro ni nemá řešení. Je důležité nezapomínat, v jakém prostředí žena žije. Pro její celkové duševní i fyzické zdraví je důležité znát kontext jejího života.
Proč by ženy měly jít na konferenci Pro zdraví ženy?
Tato konference je skvělou možností si právě jedny z těch informací pro své zdraví a prevenci sebe jako ženy zajistit/získat. Ale hlavně, je tam možnost se setkat osobně, což jistě všichni po tak dlouhé době oceníme. Rozhodně bych tyto události využívala i pro navázání nových kontaktů. Můžete potkat ženu, která vám bude blízká. My ženy potřebujeme i pro své mentální zdraví komunitu žen. Tak proč toho nevyužít?
Zabýváte se ženským cyklem. Co vás motivovalo jít tímto směrem?
Za mou prací nestojí můj osobní příběh gynekologického charakteru, ale spíše osobní příběh přípravy na doktorské studium, kde jsem se měla zaměřit na ženy s chybějící menstruací. Jelikož jsem v té době už měla nemalou základnu klientek a sledujících na sociálních sítích, rozhodla jsem se s nimi sdílet něco málo o práci a zjistila jsem, že žen s chybějící menstruací je mnohem víc než je reálné „vidět“. Interakce žen a doslova křik po vysvětlení, co se s námi ženami děje a že o svých cyklech a sobě nevíme nic, mě přesvědčilo zavěsit akademický život na hřebík a být užitečnější než ve škole.
Přečtěte si také rozhovor s ambasadorkou Barborou Junkovou: Když nejde o život, nejde o nic
Jaké jsou podle vás faktory, při kterých by žena měla zpozornět, že něco není s jejím tělem a cyklem v pořádku?
Faktorů může být několik, jedná se však zejména o menstruační cyklus. Žena by určitě měla zpozornět, pokud její cyklus vynechává, pokud nemá ovulační cykly (pokud o nich neví, začít zjišťovat), menstruační cykly jsou extrémně krátké (méně než 24 dní) či dlouhé (více než 35 dní). Také v případě, pokud ji menstruace jakkoli omezuje (bolesti, křeče nebo silné krvácení) nebo jak říkám jednoduše: „pokud s ní nedokážeme jet na dovolenou, ale chceme ji oddálit, něco není optimální“. Ale může to být i nespavost, nechutenství, nebo naopak přejídání, nadměrné cvičení, extrémní únava a nebo dopady práce na její život, což vše poukazuje na něco ne optimální pro hormonální zdraví.
Co však v situacích, které neumíme ovlivnit? Například ženy trpící endometriózou, mohou zdravě jíst, hýbat se, ale cyklus mají 2x do měsíce… Dělají sice maximum, ale…
Já věřím, že se dá ovlivnit víc, než si dovolíme myslet. Vždy jsou řešení. Pokud je neznáme, rozhodně bychom to neměli vzdát. Tělo posílá symptomy oprávněně, žádné tělo nepůjde proti sobě, jen je ochotné se ohrozit na úkor přenesení pozornosti tam, kde se něco děje. Vždy chce, abychom přežili. I v neblahém stavu či podmínkách. Takže… Co nám naše tělo či duše ukazuje? Jsme schopni se tomu otevřít?
Do jaké míry umíme ovlivnit, jak nás cyklus ovlivňuje nebo ne?
Mnoho žen mi potvrdí, že naše tělo je tak silné, slabé, schopné či nepochopitelné, jaké jsou naše myšlenky o něm/o sobě. Hormony nás rozhodně ovlivňují, a proto máme k něčemu tendenci nebo se nám něco chce/nechce v danou dobu. Může se však také stát, že máte kopec energie před menstruací a žádnou při ovulaci, což je paradox. A to je moje odpověď. Protože koneckonců není to až tak o fyzickém těle jako o tom duševním stavu, myšlenkách a zda například žijeme ve strachu nebo v radosti.
Na čem závisí, že na někoho hormony nemají skoro žádný vliv a na někoho úplně opačně?
Důležitý je kontext, jak jsem již zmínila výše. Určitě má vliv také množství hormonů, o tom žádné pochyby. Dostáváme se však k otázce typu slepice nebo vejce. Každý své tělo vnímáme jinak, jinak zvládáme stres a jinak bolest. Pohlavní hormony jsou součástí ekosystému všech hormonů a procesů v našem těle. Každý z nás dostáváme adekvátní signály v podobě symptomů, abychom mohli reagovat. Někdo však své tělo léta ignoruje, a proto mohou být jeho symptomy výraznější.
Přečtěte si také rozhovor s ambasadorkou Dominikou Paškovou: Energii beru z možností naplňovat svůj potenciál
Máte nějaký speciální případ, něco výjimečného ve smyslu, že jste někomu pomohla, a zároveň to posunulo i vás, ať už osobně nebo profesně?
Posouvá mě každá jedna zpráva od ženy, která se rozhodla, že chce vidět řešení, že se otevírá tomu, před čím dlouhá léta zavírala oči a buď se nám podařilo obnovit ovulaci i po diagnóze PCOS, nebo se stala maminkou. Není větší radosti na osobní i profesní úrovni, když vidíte před sebou ženu s úsměvem na tváři, odhodláním a pouštíte ji s vědomím, že se o sebe umí postarat a zastane si nejenom sebe, ale i jiné ženy. Protože už nemá strach a stojí nohama pevně na zemi, věří sobě a svému tělu. Nepopsatelné.
Vystudovala jste antropologii. Jak se vystudovaná antrolopoložka dostane k řešení ženských cyklů?
To, co učím ženy a vím o ženském těle, nás žádná vysoká škola ještě nenaučí. Na medicíně vás naučí řešit akutní a závažné problémy, nejčastěji vyžadující chirurgické zákroky. Na ty běžnější dostanou studenti odpověď – hormonální antikoncepce. Bohužel neučí se nic o tom jak sledovat menstruační cyklus, jak ženu edukovat, jak znát ovulaci mimo zjištění na ultrazvuku, či jak změnit životní styl (zejména stravování) pro optimalizaci menstruačních cyklů a plodnosti. Antropologie mi dala prostor porozumět člověku v kontextu jeho života, ptát se nepříjemné otázky a vidět souvislosti. Tento obor se zabývá i plodností, jelikož bez ní by žádná evoluce nebyla. Mým základem byly přednášky a studium obecně, kde jsem pochopila, že vše funguje jinak, než nám ženám bylo i vlastně nebylo řečeno. A tam začala cesta bádání. Vzdělávám se v zahraničí, kde jsou tyto informace dostupné a využívám všech možností moderní doby, abych přinesla ženám nejnovější informace. A také svou lásku ke vzdělávání, které ráda posouvám dál.
Snažíte se ženy povzbuzovat a motivovat také prostřednictvím sociálních sítí. Odkud čerpáte zdroje, informace?
Jedná se o kombinaci různých zdrojů od evidence-based přes dlouholeté praxe odborníků, kteří se rozhodli své poznatky sdílet i dál. I v tomto směru existuje řada nepravdivých informací, mezi kterými je důležité umět se pohybovat. I když je mnoho dnešních informací dostupných zdarma, jako například mé sociální sítě či podcast, tak za tímto specifickým studiem je kopec finanční investice.
Proč pokládáte za důležité dělat osvětu právě v této oblasti?
Přesvědčily mě o tom samotné ženy. I já sama jsem se utvrdila v tom, že je to zapotřebí. Mnoho jsem sama o sobě nevěděla. Samotná praxe mi potvrzuje, že to byla cesta správným směrem. Denně přicházejí za mnou lékařky či jiné zdravotnice, studentky, či ženy jakéhokoli zaměstnání s menstruačními problémy či plodností.
Váš instagram je plný obsahů z přednášek. Co aktuálně trápí ženy nejvíce? S čím nejčastěji chodí za vámi?
To, co trápí ženy, se moc nemění. Moje komunita však se mnou roste, a tím pádem se od bolestivé menstruace a PMS dostáváme k touze po otěhotnění. V praxi to tedy vypadá, že některé problémy odcházejí, jiné zase přicházejí, ale není to úplně tak. Je krásné vidět, kolik žen porozumělo, kdo jsou, co se jim děje a jak žít v souladu sama se sebou. Snažím se, aby jakákoli žena dokázala najít alespoň nějaké informace a odpovědi, které jí ukáží jak dál. Své nezodpovězené a ignorované odpovědi.
Liší se problémy žen v závislosti na věku?
Problémy v závislosti na věku rozhodně jsou odlišné, jelikož procházíme pubertou, dospělostí, perimenopauzou a menopauzou z pohledu reprodukčního života ženy. Hladiny hormonů se mění, tím pádem i žena se cítí a žije odlišně. Problémy se objeví při neporozumění toho, co za změnu se děje, či k čemu má tendenci. Měli bychom však vědět, že jakákoli fáze života neznamená, že my ženy jsme odkázány na život v bolesti, trápení či nekomfortu. Máme právo se cítit dobře.
Co byste chtěla odkázat našim čtenářkám?
Žádná nepotřebujete opravit. Pečujte o sebe.
Děkuji za rozhovor.
Zdroj foto: archiv K. B.