Jana Zimová, výkonná ředitelka rodinné firmy RESPILON: Pro mne prevence úzce souvisí s respektem

 Jana Zimová, výkonná ředitelka rodinné firmy RESPILON: Pro mne prevence úzce souvisí s respektem

Vítaným produktovým partnerem konference Pro zdraví ženy 2022 je brněnská rodinná firma RESPILON. Nejenom proto, že ji jako výkonná ředitelka vede žena, ale i proto, že se specializuje na to, co bylo v roce 2020 v českém e-commerce prostoru nejvyhledávanějším a nejprodávanějším zbožím. Že nevíte, co to je? Inu: respirátory, se kterými jsme se v době pandemické všichni naučili žít a dnes je bereme jako nevyhnutnou a zároveň samozřejmou ochrannou součást našich životů. S výkonnou ředitelkou firmy RESPILON Ing. Janou Zimovou, MBA jsme pohovořili nejenom o stěžejním produktu její rodinné firmy, ale i o mnohém dalším.

Paní Zimová, co je klíčový důvod, proč jste se rozhodli podpořit konferenci Pro zdraví ženy 2022 v Praze a jakým způsobem bude vaše firma součástí konference?

Zdraví je naše téma. Nejenom fyzické, ale i duševní. Již od roku 2013 se věnujeme inovativnímu využití nanovláken v takových produktech, které lidem pomáhají žít lepší a zdravější život. Propojujeme vědu, technologie a edukaci. Nanovlákna nabízejí téměř nekonečné možnosti, jak zlepšovat svět kolem nás, a to nám dává obrovský smysl. Účastníci konference budou mít k dispozici náš vlajkový produkt ochrany dýchacího ústrojí, samosterilizační respirátor VK RespiPro.

Konference Pro zdraví ženy má již od svého zrodu ve vínku kromě cílovky – prioritně všech žen, ale i jejich chlapů, kterým nejsou zdraví a krása jejich dam lhostejné – také slovo, za kterým se skrývá mnoho veledůležitých obsahů: prevence. Dovolím si předpokládat, že váš osobní vztah k prevenci musí být exaktně vyprofilován také v souvislosti s tím, že to, co děláte, pomáhá žít lidem zdravější život…

Pro mne prevence úzce souvisí s respektem. S respektem k sobě samému a zároveň k ostatním, k planetě a k životu vůbec. Žijeme ve světě, který je propojený, ovlivňujeme jeden druhého a každý z nás může přispět malými krůčky k tomu, že naše děti budou žít ve zdravějším a ohleduplnějším prostředí.

Zveme vás zúčastnit se jedinečné konference Pro zdraví ženy. Vstupenky jsou dostupné zde.

Vaše firma se výzkumu a vývoji produktů z nanovlákna věnuje již od roku 2013 a jako vaše poslání jste si zadefinovali: novátorské využití specifických vlastností nanovláken pro lepší a zdravější život. Co všechno si pod tím můžeme představit?

Nanovlákna jsou téměř kouzelný materiál, který skýtá obrovské možnosti uplatnění. Jsou velmi titěrná, nejsou vidět pouhým okem, pouze elektronovým mikroskopem. Mohou vytvořit tak hustou síť, že skrze ni projdou pouze molekuly vzduchu. Proto se tak dobře uplatňují třeba v ochraně dýchacího ústrojí. My vyrábíme nanovlákenné respirátory, nákrčníky, sítě do oken, filtry do klimatizací. A pracujeme na dalších typech produktů – super prodyšném a lehoučkém oblečení nebo beauty kosmetických maskách. Jakmile obohatíte téměř jakýkoli materiál o nanovlákenný filtr či membránu, násobně vylepšíte jeho vlastnosti. Zvýšíte ochranu před škodlivinami nebo naopak prodyšnost a odvádění vody či potu. V kosmetických maskách zase díky nanovlákenné membráně třeba nabudíte hydrataci a tvorbu vlastního kolagenu. Můj manžel dokáže s nadšením vizionáře hovořit o budoucnosti nanovláken celé hodiny.

Počas pandemie jsme všichni zjistili, že není rouška jako rouška a také není respirátor jako respirátor…můžeme našim čitatelkám přiblížit rozdíl kupříkladu mezi vašimi VK respirátory a Carbon respirátory a hlavně: jaký je rozdíl mezi bežným respirátorem a tím vaším, s nanovlákennou membránou?

Začneme nejdříve tím základním. V čem se liší nanovlákenný respirátor od ostatních?

Nanovlákna jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas. Je to jako dát vedle sebe zeměkouli a tenisový míček. A tato jejich titěrnost umožňuje vytvořit nanomembránu, která vypadá jako super hustá síť. Právě ona je velmi účinnou bariérou proti průniku různých škodlivin a patogenů, jako jsou bakterie, pyl, prach, částice smogu a zastaví i ty nejmenší, a to jsou viry. O ty nám jde především. Tím, že nanovlákenná membrána je mechanickou bariérou, vytváří velmi účinný oboustranný štít. Naše nanovlákenné respirátory tak chrání vás před patogeny z okolí, a zároveň i opačně – chrání okolí před vámi. Nanovlákenná membrána je účinná, i když nosíte respirátor několik hodin na obličeji. Lidský dech je vlhký, ale to účinnost filtrace, na rozdíl od běžných materiálů, nesnižuje, a to je velmi důležité. Nanovlákenné respirátory jsou lehoučké, velmi dobře se přizpůsobí různým tvarům obličeje a dobře se v nich dýchá. To je k nezaplacení.

Černý nanovlákenný respirátor RespiPro Carbon v sobě obsahuje vrstvu aktivního uhlí, karbonu, která účinně eliminuje pachy z okolí.

Řada respirátorů VK, která upoutá na první pohled svojí béžovou, tělovou barvou, je naší vlajkovou lodí. Tyto respirátory fungují na bázi dvojité ochrany. První tvoří nanovlákenná membrána, která díky své extrémně husté síti vláken okamžitě a spolehlivě zachycuje až 99,9 % virů a bakterií. Dvě vrstvy respirátoru, vnitřní a vnější, obohacené o akcelerovanou měď se následně postarají o jejich deaktivaci. Díky tomu lze respirátory považovat za samosterilizační a lze je nosit opakovaně bez žádné další údržby po dobu až jednoho týdne, 168 komulativně, či do doby jeho mechanického opotřebení. Jsou ekologickým a zároveň ekonomickým řešením.

Dalším speciálním produktem, který jste uvedli na trh již v roce 2018 jsou R-Shield nákrčníky, jako vaše odpověď na potřeby všech, kteří mají sníženou imunitu. Předpokládám, že vysokúčinná nanovlákenná membrána je i součástí těchhle stylových ochranných vychytávek.

Potkávám se s mnoha lidmi, jejichž příběhy a zdravotní strasti jsou velmi těžké. Potkávám se s lékaři a sestřičkami, kteří vidí hodně utrpení, ale nikdy nepřestávají věřit. Vidím velký smysl v tom, že s pacienty i lékaři hovoříme o zkušenostech, jak používají naše nanovlákenné ochranné pomůcky, v čem jim pomáhají a kde vidí příležitosti pro vylepšení. Tato tvůrčí diskuse stála před šesti lety u zrodu nákrčníku R-Shield, který má v oblasti nosu a úst všitou ochrannou nanovlákennou membránu. Tehdy nikdo neřešil covid, a přesto byli lidé, kteří potřebovali stále nosit ochranu dýchacích cest, z důvodu své nízké imunity. Zažívali ústrky, úšklebky, protože byli jiní. Jejich trable nám vnukly myšlenku spojit módní doplněk a ochrannou nanovlákennou membránu. Schovali jsme tak nanovlákenou ústenku do látkového tubusu. Nákrčník jim pomohl splynout s davem. R-Shield se stal oblíbenou ochrannou pomůckou, například i při sportu. Jeho záchyt je podle nazávislého D-testu na úrovni FFP2.

Velkou radost mi dělají charitativní série se speciálními designy, kdy 20 korun z prodeje každého kusu kdekoli na světě poukazujeme dané neziskové organizaci, a to každého čtvrt roku. Tímto způsobem se přirozenou součástí pomoci stávají i naši zákazníci, kteří se k nám vracejí a líbí se jim skloubení originálních designů se smysluplným přesahem.

Vaše firma RESPILON se specializuje i na nanovlákenné filtry do klimatizací, zkusme je více přiblížit a vysvětlit jejich ochrannou funkci.

Při používání klimatizace dochází k cirkulaci vzduchu, který již byl uvnitř místnosti. Náš filtr jej spolehlivě zbaví nežádoucího prachu, pylů, bakterií a zápachů. Nanovlákenná membrána navíc díky antimikrobiálním vlastnostem zabraňuje dalšímu množení bakterií uvnitř filtru. Z klimatizace pak vychází vyčištěný vzduch o požadované teplotě. A vy máte doma nebo v kanceláři příjemné a zdravější prostředí.

Přečtěte si také rozhovor s terapeutem Viliamem Kurucem: Ta nejbolestnější traumata mlčí a často nemají slova.

Dalším specifickým produktem RESPILONu jsou nanovlákenné membrány do oken a dveří. Proč bysme je měli mít doma a v čem tkví tajemství nanovlákenné membrány RWM 5.0, kdybychom se na ní podívali přes čočku mikroskopu?

Tato nanovlákenná okenní síť bude vaším velkým pomocníkem, zejména pokud bydlíte na rušném místě a nechcete, aby se vám domů dostávaly škodliviny všeho druhu. Nanovlákenná membrána, kterou používáme v síti do oken, se liší od těch, které jsou součástí našich respirátorů a nákrčníků. Funguje jako mikroskopické síto, zachycuje pevné a kapalné částice. Není žádoucí, aby zachytávala viry a bakterie, jinak by je při větrání nebylo možné z interiéru odvětrat. Proto naše okenní membrána zachytí alergeny, pyl, smog, prach, výfukové a cigaretové zplodiny, spóry plísní, ale viry a bakterie záměrně nikoliv. Tyto praktické vlastnosti velmi oceňují rodiny s dětmi, senioři a kdokoli, kdo má problémy s dýchacími cestami. Máte-li doma alergiky a astmatiky, po instalaci naší okenní sítě budete moci zase bez obav větrat, i když venku už brzy všechno pokvete a ve vzduchu bude létat množství pylu a alergenů.

Paní Zimová, jste výkonnou ředitelkou rodinné firmy, která je známá nejenom tím, že stěžejní vývoj a výroba probíhají v Brně, kde firma sídlí, ale také tím, že jste již kromě České republiky vytvořili síť poboček také ve Španělsku, USA a Číně. Kromě toho spolupracujete nejenom s výrobci špičkových nanovláken po celém světě, ale také s výzkumnými pracovišti a univerzitami. Do jaké míry je náročné v dnešním měnícím se světě obstát v tvrdé globální konkurenci?

Je pro nás přirozené podnikat globálně, protože už náš začátek v roce 2013 byl nikoli v Česku, ale na asijských trzích, kde byla největší poptávka po kvalitních produktech ochrany dýchacího ústrojí z důvodu problematického ovzduší v aglomeracích. Postupně jsme si získávali další trhy, Evropu a Spojené státy. Je to samozřejmě náročné uspokojit zákazníky na tak odlišných trzích, ale zároveň je to pro nás velmi cenná škola vidět, jak přemýšlí a komunikují zákazníci a obchodní partneři s jinou mentalitou a kulturním kontextem. Když věříte tomu, co děláte, jste vytrvalí a máte kolem sebe skvělé lidi, dává vám to obrovskou energii poprat se s překážkami a stále se zlepšovat.

Vaše rodinná firma RESPILON je již proslulá také tím, že dlouhodobě pomáháte neziskovým organizacím, které se věnují znevýhodněným, těžce nemocným, ale i dětem a dospělým se sníženou imunitou. Co pro vás osobně a pro celou firmu znamená tenhle obecně prospěšný a přínosný rozměr vaší firemní kultury a filozofie?

Věnujeme hodně času edukaci ve školách a v nemocnicích a dlouhodobě spolupracujeme s řadou neziskových a pacientských organizací. Pomáháme svými výrobky, ať už fyzicky anebo charitativními sériemi. Každoročně se ohlížíme za tím, kde se nám podařilo zlepšit kvalitu života a publikujeme na našem webu souhrnný CSR Report. Jsem velmi vděčná za důvěru a dlouhodobá partnerství, protože společně můžeme zlepšovat životy lidem, kteří jsou zdravotně či jinak znevýhodnění a často nemají možnost volby. Jsme propojení s pestrou komunitou lidí z různých oborů, se kterými sdílíme společné hodnoty založené na respektu k sobě a druhým, k přírodě a planetě. Dává nám velký smysl přibližovat zdánlivě vzdálené obory a expertízy a vytvářet s využitím nanovláken společně věci, které přinesou novou kvalitu do prostředí, ve kterém žijeme a které zanecháme našim dětem.

Za rozhovor srdečně poděkoval Ján Schneider

Foto: archiv Jany Zimové

 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *