Těmto mýtům o výživě rozhodně nevěřte
Všichni dietologové, lékaři i preventisté neustále bojují s bludy, které kolují kudy-tudy po internetu a nabádají lidi držet nesmyslné diety nebo konzumovat „zázračné“ potraviny, či detoxikovat svůj organizmus. Proto musíme denně šířit osvětu směrující k vyvracení těchhle bludů, nesmyslů a mýtů.
Do kamene navrhujeme tesat tento výrok inspirativní Sonie Simone: „90 % průmyslu na hubnutí tvoří lidé s dobrými úmysly, kteří si navzájem opakují vědecky neobhajitelné nesmysly.“ Dodejme, že vysoký podíl z těchto nesmyslů můžeme bez skořápek považovat za ničím nepodložené mýty.
To, jak se postavíme k jakýmkoli mýtům není otázka víry, ale zdravého rozumu, mýty jsou přece pohádky pro dospělé, kde možná neznámý autor „z lidu“ někde na začátku použil i nějaký fakt, ale dál si to celé už žije vlastním mýtickým životem. Čtěte v zájmu osvěty a zachování zdraví výběr mýtů o hubnutí a výživě, které kolují ve virtuálním prostoru a kterým vážně není radno věřit.
1. Každý by měl dodržovat keto nebo nízkosacharidovou dietu
Tento mýtus je aplikovatelný nejenom pro nízkosacharidové, keto ale prakticky na všechny druhy, poddruhy a další klony „zázračných“ diet. Pokud ze stravy vyloučíme sacharidy nebo tuky či jakýkoli jiný pro lidský organismus důležitý nutrient, neděláme dobře a riskujeme zdravotní komplikace. Základní dietologický model funguje jinak: stravujte se pestře, vyváženě a zdravě, snižte příjem a zvyšte výdej energie, dobře spěte, nestresujte se a více se hýbejte.
2. K dodání energie potřebujete kofein
Kofein je sice přírodní stimulant, ale mozku, ne těla. S dodáním energie organismu má společné asi tolik, jako pití odvaru lopuchu, tedy absolutně žádný. Navíc nadměrné užívání kofeinu v jakékoli formě vede k závislosti – kofeinismu s výsledkem: stále více kávy či kofeinu v jakékoli jiné formě, méně psychické stimulace a nabouraný spánkový režim. Řešení energetického deficituje je skryto a funguje v našem těle na buněčné úrovni. Když fungujeme zdravým životním stylem, vyváženě se stravujeme, kvalitně spíme a zvládáme stres, mitochondrie udělají svoji práci a vyprodukují tolik energie, kolik potřebujeme.
3. Injekce na hubnutí na předpis jsou bez rizika
Ne, nejsou a kromě toho jde o klinickou léčbu obezity a diabetu. Takovou tu opravdovou léčbu, indikovanou a aplikovanou lékaři specialisty. Takže pokud nějaká influecerka tvrdí, že zhubla pár kileček s pomocí injekcí na hubnutí na předpis, tak lže, protože by jí je žádný lékař nepředepsal.
4. Očista těla a detoxikační diety pomáhají zhubnout
Ne, nepomáhají, jsou to ničím nepodložené nejenom mýty, ale nesmysly. Pokud vás bude kdokoli na jakékoli sociálce přesvědčovat o tom, že vysazením čehokoli a konzumováním čehokoli jiného – a často i naopak – dosáhl detoxikace organismu, lže. Tělo má doslova od přírody nastaveny složité detoxikační mechanismy a procesy, které fungují nepřetržitě. A když se tělu do toho začneme míchat, můžeme si uškodit.
Už dávní rabíni ve starozákonních časech zjistili, že lidé jsou prostě nepoučitelní a tato stigma se s námi vlačí tisíciletí. Takže neblbněme, sociální sítě opravdu nejsou správným prostorem pro získávání ověřených, pravdivých a vědecky či medicínskou praxí potvrzených informací o zdravé výživě a udržování optimální hmotnosti.
Proto vážně není zdravé věřit mýtům týkajícím se výživy, které nemají opravdu žádný dietologický, medicinský nebo vědecký základ. Jsou to opravdu jenom bludy vytahující z peněženek důvěřivých lidí poměrně velké peníze. A co je horší, kromě finanční ztráty můžou způsobit i újmy na zdraví.
Ján Schneider
foto: pexels