Těhotenská cukrovka: jaké má příznaky a co na ni zabírá?

 Těhotenská cukrovka: jaké má příznaky a co na ni zabírá?

Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Těhotenská cukrovka trápí přibližně 3 % těhotných žen, přičemž jde o nejčastější typ cukrovky, s kterým se může těhotná žena potkat. Pokud se neřeší, může nadělat paseku, zároveň ale při správném řešení po porodě zmizí tak rychle, jak přišla. 

Co je těhotenská cukrovka?

Pod pojmem těhotenská cukrovka nebo gestační diabetes mellitus se ukrývá porucha metabolismu cukrů, která se obvykle váže jen na období těhotenství. Začíná přibližně v 24. týdnu těhotenství, přičemž svého maxima dosahuje okolo 30. týdne těhotenství. Po porodu obvykle ustoupí až úplně vymizí. Vše záleží na tom, jak se k ní přistupuje. 

Jak vzniká těhotenská cukrovka?

Na začátku vzniku těhotenské cukrovky stojí placenta vytvářející hormony, které oslabují účinnost inzulínu. Úlohou inzulínu je snížit hladinu glukózy v krvi. Proto se při inzulínové rezistenci v těle matky hromadí cukr a dochází ke vzniku gestační cukrovky. 

Nadbytek glukózy následně ovlivňuje hodnoty cukru v krvi matky a skrz výživu přes placnetu i plod. Když se glukóza ukládá ve formě tuku, dochází k rychlejšímu růstu dítěte, což se projeví vyšší porodní hmotností. Jedním z důsledků však může být i pomalejší vývoj plodu. 

Těhotenská cukrovka se může rozvinout během těhotenství v podstatě u každé ženy, ale mnohem vyšší riziko je u žen, které mají index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30. Také u žen, které měly v předchozím těhotenství gestační diabetes mellitus, případně u žen, které mají cukrovku v rodině, je riziko zvýšené. 

K dalším rizikovým faktorům těhotenské cukrovky patří: 

  • Obezita
  • Věk nad 35 let
  • Opakovaný samovolný potrat
  • Porod mrtvého plodu 
  • Předcházející porod dítěte s hmotností nad 4 kg 
  • Vysoký krevní tlak 

Těhotenská cukrovka a její příznaky 

Photo by Myriam Zilles on Unsplash

Nevýhodou těhotenské cukrovky je to, že v podstatě nemá žádné lehce rozpoznatelné příznaky. U některých žen se příliš vysoká hladina cukru v krvi může projevit suchem v ústech či únavou. Její přítomnost ale obvykle odhalí až při vyšetření. Z toho důvodu těhotné ženy absolvují vyšetření na těhotenskou cukrovku. 

Vyšetření těhotenské cukrovky a hodnoty cukru v krvi 

Toto vyšetření má 2 fáze, přičemž k první dochází do 14. týdne těhotenství. V první fázi se odebere těhotné ženě nalačno krev. Slovo nalačno je klíčové a třeba dodržet jeho význam. Jinak by mohly být výsledky zkreslené. 

Druhá fáze probíhá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. V rámci rutinní předporovní péče dochází k orálnímu glukózovému tolerančnímu testu. Během něj žena nalačno vypije 75 g glukózy rozpuštěné ve vodě a po 60 minutách dojde k odběru krve. Po další hodině se krev odebere znovu. Pokud je při druhém odběru hodnota cukru vyšší než 7,7 mmol/l, těhotenská cukrovka je jistá. Následně lékař určí podle výsledku další postup. 

Těhotenská cukrovka je potvrzena, pokud jsou hodnoty cukru v krvi víc než 7,7 mmol/l po druhém odběru na vyšetření. 

Mám těhotenskou cukrovku. Co teď? 

Po určení diagnózy těhotenská cukrovka je třeba navštívit diabetologa a opakovaně k němu až do porodu docházet. Většina budoucích maminek se vyhne inzulínovým injekcím. Nejdůležitější je změna životního stylu – úprava stravy a dostatek pravidelného pohybu. 

Jídelníček při těhotenské cukrovce 

Stravování při těhotenské cukrovce by mělo být vyvážené a vycházet ze zásad racionálního stravování. Nejdůležitější je v jídelníčku při těhotenské cukrovce omezit cukry a tuky. Když se udrží hladina cukru v normě, není nutné řešit to léky a můžete tak žít plnohodnotný život i s cukrovkou. Toho docílíte tak, že se budete vyhýbat potravinám, které mají vysoký glykemický index. 

Jakým potravinám se raději vyhnout? 

  • Polotovary
  • Smažená jídla
  • Velké porce sacharidových příloh 
  • Sladkosti
  • Průmyslově zpracované jídlo 
  • Vysoce koncentrované šťávy a džusy 

Jak se správně stravovat při těhotenské cukrovce? 

Photo by Yoav Aziz on Unsplash

Množství přijatých bílkovin by mělo být přiměřené hmotnosti těla, to se dá velmi jednoduše spočítat. Na 1 kg hmotnosti je v pořádku jíst 1 g bílkovin. Je však důležité sáhnout po kvalitních bílkovinách. Ty najdete v rybách, vejcích nebo libovém mase. 

Co se týče tuků, není nutné se jim vyhýbat úplně. Je však podstatné vybírat správně. Vyberte si ořechy, avokádo a tučné ryby. 

Když ostatní složky stravy třeba snižovat, vlákninu si naopak můžete dopřát v každém jídle. Výborné je nahradit s ní o vaše obvyklé přílohy jako je rýže, brambory nebo těstoviny. Ideální je přijmout 30 g vlákniny denně a najdete ji v zelenině, klíčcích, lněných semínkách a pšeničných otrubách. 

Vláknina upravuje trávení, v kombinaci s dostatečným množstvím tekutin zlepšuje pravidelné vyprazdňování a poskytuje dostatek minerálů a vitamínů. 

Pohybem proti těhotenské cukrovce 

Pomoct zvládnout těhotenskou cukrovku výrazně pomůže i dostatek pohybu. Samozřejmě, vše podle možností nastávající maminky. Během těhotenství je vhodným pohybem chůze, plavání, pilates nebo jóga. 

Zajímavou možností je i těhotenská gymnastika, kterou často organizují i gynekologické ambulance. Pozor na cvičení, kde hrozí úder, tlak nebo pád na břicho. 

V případě, že vysoká hladina cukru přetrvává i po porodě, je potřeba začít s léčbou. Protože v takovém případě už nejde o těhotenskou cukrovku, ale o klasický diabetes mellitus, který se rozběhl v těhotenství.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *