Jak vrátit do manželství jiskru?

 Jak vrátit do manželství jiskru?

Jana a Tomáš jsou svoji již 12 let. Předtím spolu 2 roky randili. Mají spolu 3 děti. Obsah jejich rozhovorů dnes většinou tvoří práce, povinnosti kolem domácnosti, nákupů, vyzvedávání dětí ze školy a kroužků. Poté, co večer odpadnou znaveni do postele, jediná věc, na kterou ještě zvládají myslet, je spánek. V poslední době je jejich sexuální život na bodu mrazu, pretože téměř nikdy netráví společný čas bez dětí. Zašlo to až tak daleko, že Jana nedávno prozradila své přítelkyni: „Stále Tomáše miluji, ale vášeň medzi námi už dávno vyhasla.“ Kam po letech z manželství mizne vášeň a jak ji lze opět rozdmýchat?

Šťastné manželství není něco, co najdeš. Je to celoživotní práce. Jenom na vás dvou záleží, jak bude po letech vypadat a jestli vůbec přežije.

Proč se láska unaví?

Podle odborníků je najčastějším důvodem, proč páry strácejí vzájemnou vášeň a upadají do sexuální pasivity, postupné propadání se do každodenní rutiny. Zamilovanost, která trvá 1-3 roky, postupně vyprchá. Práve 1-3 roky je dostatečně dlouhý čas na to, aby dvojice uzavřela sňatek a stihla přivést na svět jedno až dvě děti. Právě v tom období se roztočí kolotoč každodenních povinností, který mladý pár postupně začne válcovat. Muž se přestane ženě dvořit, protože ji již získal. Žena zastává svoju novou roli matky, má mnohem méně času na manžela, který se v důsledku toho buď ponoří hlouběji do práce nebo si udělá jiný program (TV, PC, přátelé, sport…). Každodenní rutina válcuje vášeň a kde není vášně, tam postupně řídne i sexuální aktivita. Dobrou zprávou však je, že všechno sa dá napravit.

 

Ambasadorka konferencie Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena môže veľa cvičiť, zdravo jesť, ale pokiaľ nie je vnútorne spokojná, nebude zdravá.

Jak opětovně rozdmýchat ve vztahu vášeň?

Začněte opěť randit. Dohodněte si den, kdy budete spolu chodit na rande. Může to být například každý, nebo každý druhý pátek. Jednou organizujte rande vy, jindy váš partner. Nevymlouvejte se, že máte malé děti. Čas na udržování manželského vztahu je velmi důležitý. Nikdy nebudete litovať, pokud do tohoto vztahu oba investujete svůj čas a kreativitu. Děti ať vám dvě – tři hodinky pohlídají prarodiče nebo chůva.

Okořeňte svůj vztah. Z času na čas napište svému partnerovi třeba lechtivou zprávu. Buďte hravá. Neberte svého partnera jako samozřejmost. Neustále s ním flirtujte. Upravte sa a věnujte mu pozornost. Můžete si být jistá, že začne vaši snahu opětovat a zrcadlit vás.

Změňte přístup k sexu. Pokud je váš sexuální kontakt přespříliš předvídatelný, pokuste se o spontánnost. Pokud vám to věk vašich dětí dovolí (jestli již nejste kojící matka), vyrazte si manželem alespoň jednou za čtvrt roku spolu někam na víkend. Uvidíte, jak moc to váš vztah posune a okoření. Opět sa budete cítit jako tehdy, když jste spolu teprve randili. Samosebou se to odrazí i na vašem sexuálním životě.

Držte sa za ruce. Kdykoliv a kdekoliv budete spolu jako rodinka na procházce, vždy, pokud je to i jen trochu možné, se držte za ruce. Bude to nejenom skvělý příklad pro vaše děti, ale váš společný fyzický kontakt je přímo potřebný na to, abyste k sobě cítili intimní blízkost. Nezapomeňte ani na objetí. Objímání a doteky mohou uvolňovat oxytocin, co přináší uklidňující pocit. Studie prokazují, že právě tento hormon se uvolňuje i počas orgasmu. Fyzická náklonnost navíc snižuje denní hladiny stresového hormonu kortizolu.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Občas se vzdalte, jděte od sebe. Čas od času se vyberte někam sama, jenom s kamarádkami. Váš partner také ocení chvíle strávené v čistě mužské společnosti, například na horách nebo na rybách. Když si dopřejete jeden od druhého na chvíli pauzu, uvidíte, jak moc si budete opět vzácní.

Poslochejte sa navzájem. Najhorší je, když si partneři myslí, že o věcech komunikují. Pravdou však je, že v mnoha případech nemůže být o komunikaci řeč. Křik, obviňování, ponižování nebo slovnou agresivitu nelze nazvat komunikací. Právě v těchhle vztazích je nutné obnovit přímou pozornost, naučit se skutečně jeden druhého poslouchat a ujistit se, že chápeme, co se nám ten druhý snaží říct a jak se asi cítí. Pouze pokud si na svého partnera vyhradíme čas, můžeme procítit, jak se asi ve své situaci cítí a empaticky se na něj naladit.

V případě, že jste se do manželské krize ponořili skutečně hluboko, neváhejte se se svými problémy obrátit na manželského poradce či terapeutku. Manželství je velmi cenné na to, abychom se rozhodli o něj nebojovat.

Ocitli jste se již v manželské krizi? Co vám pomohlo dostat se z ní?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *