Slyšeli jste někdy o nemoci letušek?

 Slyšeli jste někdy o nemoci letušek?

Ne, není to alergie na létání, nebo na nepříjemné a neukázněné pasažéry letecké dopravy a ani jiný zdravotní stav související s prací stewardek v létajících strojích. Onemocnění v německy mluvících zemích známé jako stewardessenkrankenheit – nemoc letušek má odborný název periorální dermatitida.

Toto nepříjemné kožní onemocnění postihuje zejména ženy a podle odborníků za něj mohou kortikosteroidní kosmetické přípravky. Výskyt onemocnění je popsán od 60. let minulého století a je poměrně častý.

Co to je periorální dermatitida?

Toto zánětlivé, chronické onemocnění trápící hlavně ženy kolem třicítky, je časté ve věkové skupině 19-50 let. Obvykle má torpidní průběh – dlouhotrvající stav přetrvávající beze změny či tendence ke zlepšení nebo zhoršení.

Nepřenosné zánětlivé onemocnění se projevuje v obličeji. Zejména na pokožce brady, okolí úst a v rýhách kolem nosu malými pupínky velikosti 1-2 mm červené až červenohnědé barvy. Na povrchu se pupínky jemně olupují bělavými šupinkami. Zpravidla je přítomen i úzký, bledý lem nepostižené kůže kolem rtů. K projevům onemocnění patří také napětí kůže, svědění až pálení a postiženým ženám vadí projevy onemocnění zejména kosmeticko-esteticky.

Rizikem tohoto onemocnění je zejména to, že může přerůst do nezvladatelné formy s rozšířením na celý obličej kromě nosu, spojené se ztrátou ochranné funkce kůže vůči mikrobům, kandidám způsobujícím kvasinkové infekce, senzibilním a povětrnostním vlivům.

Diagnostika a léčba

Dermatovenerolog diagnostikuje periorální dermatitidu na základě klinického obrazu, anamnézy vzniku onemocnění, přehledu používaných kosmetických přípravků a především identifikaci aplikovaných kortikoidních preparátů.

Léčba je náročná a může trvat týdny i měsíce. Pacientky s periorální dermatitidou potřebují pravidelnou ambulantní péči dermatologa, ve většině případů je nezbytná hospitalizace.

Klíčovou podmínkou léčby je vysazení a absolutní zákaz používání jakékoli kosmetiky, čisticích prostředků včetně mýdla. Je třeba dodržovat i další režimová opatření spojená s ochranou postižené pokožky. Dermatolog má k léčbě k dispozici několik forem léků, včetně zásypů, roztoků, gelů a krémů a také antihistaminik ke zmírnění svědivosti a snížení dráždivosti postižené pokožky.

Prevence onemocnění i jeho recidivy stojí a padá na přesném dodržování dermatologem doporučeného režimu, včetně striktního vysazení všech kortikoidních přípravků a kosmetiky, na kterou byla testy zjištěna přecitlivělost. Recidivy onemocnění jsou téměř vždy následkem opětovného použití kosmetiky s kortikoidy.

Zásadně důležité je zdůraznit pravidlo: diagnostika a léčba periorální dermatitidy je výhradně v rukou lékařů-specialistů dermatovenerologů. Homeopatie a ani žádné jiné metody „alternativní“ medicíny na léčbu periorální dermatitidy nejsou vhodné. Protože jsou neúčinné a tento nepříjemný zdravotní stav můžou i zhoršit.

Ján Schneider

foto: pexels, unsplash

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *