Slavíte Světový den obezity?

 Slavíte Světový den obezity?

Ale to byste měly, dámy, nejde totiž o svátek všech korpulentních, obézních či trpících nadhmotností, nebo žijících s neodolatelnou touhou pořádat kdykoliv a zejména v noci nájezdy na ledničky, spižírny či jiné zásobárny dobrot. Měl by to být svátek nás všech a měli bysme ho věnovat vzdělávání, edukaci, anebo možná snad alespoň zamyšlení, jestli nemáme již na nadváhu či obezitu našlápnuto nejenom tím, co jíme a pijeme, ale i tím, jak zdravě či nezdravě žijeme.

Světový den obezity je v globálním kalendáři poměrně čerstvý, Světová obezitologická organizace a Světová zdravotnická organizace jej vyhlásili poprvé v roce 2020 a připadá každoročně na 4. března. Obezita má svůj vlastní den v kalendáři zejména proto, aby odborníci, dietologové, lékaři, všichni, kteří mají do problémů nadváhy nebo obezity co odborného říci, během Světového dne obezity šíří osvětu. Protože vědí, že nadváha či obezita se globálně týká již každého druhého člověka a každého pátého dítěte a onemocnění s nadměrnou hmotností související nejenom snižují kvalitu života, ale ho i zkracují. Protože je reálný fakt že pojem „zdravý obézní“ je ukázkové antonymum, spojení dvou navzájem se vylučujících výrazů. Sloganem nebo heslem letošního Světového dne obezity je: Změna perspektivy: Promluvme si o obezitě. Pojďme tedy na to.

Světová zdravotnická organizace již před pár lety prohlásila obezitu za globální epidemii, původně zejména v té naší, „západní“ – čti konzumní – části zeměkoule. Ale ani tohle již neplatí, nadváha a obezita již dnes nejsou problémy zemí s vysokými příjmy, obě jsou dramaticky na vzestupu i v chudých státech, kde žijí lidé s nízkými příjmy, zejména v městkých aglomeracích. Alarmující je i to, že převážná většina dětí s nadváhou nebo obezitou žije v rozvojových zemích, kde odborníci evidují míru nárastu o více než 30% v porovnání s vyspělými státy.

Obezita je komplexní onemocněnípostihující většinu tělesných systémů a vedoucí k celé řadě nepřenosných onemocnění. Zejména diabetu 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění včetně hypertenze či mrtvice, ale také různých forem rakoviny, nemocí pohybového aparátu a problémů duševního zdraví. Obezita je příčinou významného zvýšení chorobnosti, invalidity i úmrtnosti a zhoršuje kvalitu života.

Jak se tedy vyhnout nadváze či obezitě?

Je to až neuvěřitelně jednoduché: postačí jenom zdravě žít. Pestře, vyváženě a zdravě se stravovat, pravidelně se hýbat, cvičit, přistupovat k životu pozitivně a dopřát si dostatek spánku, odpočinku a relaxu.

Mimochodem, lékaři vědí a měli bychom to nejenom vědět, ale i akceptovat jako vědecky podložený fakt i my: krátký spánek patří – samozřejmě vedle nezdravé stravy a sedavého, nebo spíše lehavého způsobu života – k nejvýraznějším rizikovým faktorům obezity. Protože doslova rozbíjí hormonální rovnováhu související s chutí do jídla. Schválně: co děláte, když nemůžete usnout, nebo se v noci probudíte s vlčím hladem? Je to tak, lidé se zdravým spánkem obecně přijímají méně kalorií v porovnání se všemi, kteří spí nedostatečně, nebo nezdravě.

Zkusme také zavzpomínat, kolik obézních babiček či prababiček jsme jako děti vídali a zažili na našich vesnicích. Určitě denně nesportovaly a nepočítaly kalorie podle zásad raw a všech možných i nemožných diet. Většina z nich ale byla pravidelně každodenně v pohybu, kolem dětí, později vnoučat, kolem domu, statku, zahrádky či pole, většinou chodili pěšky, maximálně na kole, výjimečně jezdili autobusem nebo autem. Jedli střídmě, nepřejídali se, nepily slazené nápoje a chodili spávat se slepicemi. Ne do kurníku, ale se západem slunce a se slepicemi také za rozbřesku vstávaly.

Jistě, v dnešním konzumním uspěchaném světě by bylo poměrně složité – i kdybychom moc chtěli s vědomím, že by nám to určitě prospělo – naskočit na model fungování nebo stylu života našich prababiček. Co však můžeme udělat určitě, je zamyslet se nejenom ve Světový den obezity nad tím, jestli vážně žijeme zdravě. A kde všude máme rezervy a jakým způsobem na nich dokážeme zapracovat. S tím, že žít v začarovaném kruhu testování nefungujících diet není ta správná strategie kontroly a hlavně udržení hmotnosti v optimální normě.

Zopakujme si základní principy prevence obezity:

  • udržet energetický příjem a fyzickou aktivitu ve vyváženém poměru zabezpečujícím nejenom dosáhnutí, ale i udržení optimální hmotnosti
  • konzumovat pestrou stravu s vyváženým příjmem všech potřebných živin
  • snížit podíl tuků
  • snížit příjem cukru
  • zvýšit příjem vlákniny
  • konzumovat více ovoce a zeleniny
  • snížit příjem cholesterolu
  • omezit konzumaci alkoholu a kouření, ideálně přestat pít alkohol a kouřit

Musíme si ale uvědomit, že jíst méně a zdravě a víc se hýbat nestačí. Prevencí obezity a cestou k optimální váze je vědomé a nekompromisní osvojení si všech zdravých návyků, které tvoří komplexní zdravý životní styl. Není to tudíž jenom o našich tělech, ale i o našich myslích.

Ján Schneider

foto: unsplash

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *