Jsou české vody bezpečné na koupání?
Tuto otázku si tohle léto kladl snad každý, kdo se rozhodl pro koupání v našich řekách, jezerech, rybnících, zkrátka v našich sladkých, vnitrozemských přírodních vodách. A ne kupříkladu v některém z „českých moří“ třeba v Chorvatsku. Ptali se to i triatlonisté na olympiádě v Paříži – to je ale jiný příběh.
Na kvalitu evropských vnitrozemských i pobřežních vod si v letech 2020–2023 posvítili expertky a experti Evropské environmentální agentury EAA. Společně s Evropskou komisí vydali hodnocení kvality evropských vod z pohledu veřejného koupání. Monitorována ale nebyla celková kvality vody – to je náplní práce hygieniků konkrétní krajiny. V aktuálním hodnocení kvality evropských vod bylo klíčovým hodnotícím kritériem bezpečnosti koupání monitorování bakterií, které mohou způsobit vážné onemocnění lidí.
Hodnotící proces klasifikuje vody do čtyř kategorií: vynikající, dobré, dostatečné a špatné. Vynikající hodnocení naznačuje, že voda splňuje nejvyšší standardy čistoty a bezpečnosti, díky čemuž je ideální pro plavání a jiné rekreační aktivity.
Působivé hodnocení
O tom, že opravdu nejde o ledajaké „hodnocení pro hodnocení“, ale úctyhodnou práci expertů zemí všech členských zemí Evropské unie, Albánie a Švýcarska svědčí pokrytí monitorovaných oblastí: hodnoceno bylo 22 081 míst určených ke koupání za koupací sezony 2020-2023.
„Je povzbuzující opět vidět, že evropští občané mohou těžit z výhod více než 40 let intenzivních investic do zlepšování kvality našich vod ke koupání, aby byly co nejčistší. Pokračující pravidelné monitorování našich pobřežních vod, řek a jezer a jiné sladké vody členskými státy bude klíčové pro naše zdraví a blahobyt a pro životní prostředí, neboť změna klimatu vede k extrémnějšímu počasí, jako jsou silné deště, které mohou negativně ovlivnit kvalitu vody,“ řekla Leena Ylä-Mononen, výkonná ředitelka EEA.
Pobřežní vody dopadly lépe
Kvalita pobřežních vod na koupání podle zmíněných kritérií je podle hodnocení obecně lepší ve srovnání s vnitrozemskou vodou na našem kontinentu. Až 89 % evropských pobřežních lokalit klasifikovaných na koupání vynikající kvalitu ve srovnání s téměř 79 % vnitrozemských vod.
Nejvyšší podíl vynikajících vod na koupání je v Řecku, Chorvatsku, na Kypru a z vnitrozemských v Rakousku. Všechny oficiálně identifikované vody na koupání zařazené do hodnocení splňovaly alespoň minimální normy kvality v Belgii, Bulharsku, Lucembursku, na Maltě, opět v Rakousku a taky v Rumunsku.
Jak jsou na tom naše vody v evropském srovnání?
O tom, že naše přírodní vody jsou na tom v podstatě dobře a v mnoha případech podstatně lépe než před léty, jsme psali 14. června, ve Světový den koupání v řekách.
Výjimečně kvalitní vnitrozemské vody určené ke koupání mají Bulharsko, Řecko, Irsko a Rumunsko. Tady ale musíme podotknout, že v těchto zemích bylo hodnoceno žalostně málo vodních ploch. Fenomenální je Rakousko, kde bylo jako vynikající hodnoceno až 96,9 % z 260 testovaných lokalit.
Česko se v řebříčku 29 zemí umístilo na solidní 13. příčce se skóre 79,1 % vodních ploch a toků určených ke koupání s vynikající kvalitou vody. V naší zemi bylo v letech 2020-2023 monitorováno 153 vodních ploch.
Znečistění evropských vod se může zhoršit
Přestože většina evropských vod ke koupání je z bakteriologického hlediska ve výborném stavu, znečištění povrchových a podzemních vod je nadále významné a může se zhoršit měnícím se klimatem. V následujících letech bude klíčové zlepšit odolnost lidí a životního prostředí vůči nekvalitní vodě.
Spolu se zprávou o kvality evropských vod vhodných ke koupání agentura EEA vydala i aktualizovanou interaktivní mapu zobrazující hodnocení každého místa ke koupání. K dispozici jsou i aktualizované zprávy o jednotlivých zemích a i informace o implementaci Evropské směrnice o řízení kvality vody určené ke koupání v konkrétních zemích.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash