Žebřiny na cvičení: jaké výhody nabízí a proč byste je měli zvážit?

 Žebřiny na cvičení: jaké výhody nabízí a proč byste je měli zvážit?

Fotografie od uživatele Pexels

Žebřiny jsou neodmyslitelnou součástí každé školní tělocvičny. V současnosti žebřiny nabízí široké využití nejen v oblasti fyzioterapie jako součást strečinku a individuálního tréninku, ale i v mnohých domácnostech. Využívají je profesionální sportovci, děti i dospělí a díky variabilitě cviků jsou výborné i pro pacienty, kteří trpí problémy s páteří. 

Hledáte inspirace na změnu životního stylu a váháte, zda jsou žebřiny do vašeho bytu to pravé? Na žebřinách se dají provádět různé cviky, kromě toho žebřiny disponují i mnohými výhodami, pro které byste měli jejich obstarání alespoň zvážit. 

Proč si pořídit žebřiny do bytu? 

Důvodů, proč zvážit koupi žebřin do domácnosti, je mnoho. Žebřiny nabízí kvantum benefitů, cvičit na nich mohou děti, dospělí i lidé v pokročilém věku. Pokud tedy chcete do vašeho každodenního života přinést více pravidelného pohybu, žebřiny jsou pro vás tou správnou volbou. Nezabírají vám moc místa a odcvičit si můžete kompletní posilovací trénink, při kterém zapojíte všechny svaly. 

TIP: Zajímá vás zdravý životní styl? Přečtěte si některou z inspirativních knih o zdraví a životním stylu

Pravidelná pohybová aktivita kromě toho: 

  • podporuje zdravou funkci srdce a mozku 
  • snižuje riziko vzniku chronických onemocnění (nadváha, obezita, cukrovka a jiné) 
  • pomáhá při hubnutí 
  • posiluje obranyschopnost
  • pomáhá při zvládání stresu 
  • dělá vás šťastnější 
  • ulehčuje usínání a zkvalitňuje spánek 
  • dodává energii 
  • podporuje produktivitu a kreativitu 

Jak si vybrat žebřiny do bytu? 

Při kupování žebřin je nutné, kromě stanovení rozpočtu, zohlednit i další faktory. 

  1. Jako první se ujistěte, že žebřiny jsou pro vás opravdu tou správnou pomůckou. Seznamte se s jejich výhodami a také s tím, jaké cvičení je na nich možné.
  2. Kdo bude žebřiny používat? Typ a velikost žebřin se bude odvíjet od toho, kdo na žebřinách bude cvičit – jestli děti nebo dospělí.
  3. Vyberte si vhodný materiál. Na výběr máte dřevěné, kovové nebo kombinované žebřiny, které jsou odolnější a mají vyšší životnost. 
  4. Dalším důležitým faktorem je nosnost žebřin. Ta se odvíjí od použitého materiálu, kovové žebřiny zpravidla vydrží vyšší zátěž a když budete na žebřiny věšet další doplňky a příslušenství, zvažte i tento faktor. 
  5. Kam chcete žebřiny umístit? Žebřiny můžete jednoduše namontovat ke stěně, takže moc místa v prostoru nezaberou. Přiměřená výška žebřin je okolo 230 cm, šířka je obvykle 56 – 80 cm. Výjimkou jsou modely pro děti, které mohou být nižší. Dostupné jsou i žebřiny s atypickými rozměry. 
  6. Příčky jsou další důležitou součástí žebřin. Mohou mít různé zpracování, tvar, materiál i způsob uchycení k rámu. 
  7. Zvažte i systém kotvení žebřin. Žebřiny je možné rozdělit na 2 typy. Na ty, které se montují do stropu a podlahy a nebo ty, které se upevňují přímo do stěny. 
  8. Budete využívat i další doplňky a příslušenství k žebřinám? Za vyšší cenu je možné zakoupit si komplexní modely i s doplňky. Ty si však můžete i po čase dokoupit zvlášť. 
  9. Před samotnou koupí si nezapomeňte žebřiny porovnat. Vyberte si několik možností a následně se zaměřte na kvalitu. Přihlédnout můžete i k různým doporučením nebo uživatelským recenzím. 

Žebřiny a jejich výhody 

Cvičení na žebřinách nabízí mnoho výhod a tady jsou některé z nich. 

Žebřiny: 

  • jsou multifunkční sportovní náčiní, nabízí možnost vykonání různých silových, protahovacích, rehabilitačních a zdravotních cviků 
  • nabízí možnost vytvarovat své tělo v pohodlí domova 
  • jsou bezpečné a cvičit na nich můžete kdykoli bez toho, abyste museli navštěvovat fitness centra a utrácet za vstupné 
  • jsou vhodné pro malé děti od útlého věku, dospělé i seniory
  • nabízí skvělou pohybovou aktivitu pro celou rodinu 
  • jsou cenově dostupné a nezabírají téměř žádné místo 
  • jsou jednoduché na údržbu a montáž 
Fotografie od uživatele Yan Krukov ze služby Pexels

Zdravotní výhody 

Cvičení na žebřinách si můžete přizpůsobit podle sebe, můžete cvičit s vahou vlastního těla a náročnost cvičení si přizpůsobit dle vašich fyziologických možností. Správné a pravidelné cvičení protáhne a probudí ochablé svalstvo, zvýší elasticitu a rozsah pohybu v kostech a kloubech a aktivujte určité svalové partie. Kromě toho nehrozí riziko přetížení těla. 

TIP: Věděli jste, že vhodné cvičení a strava mohou výrazně pomáhat i při cukrovce? 

Žebřiny jsou skvělou pomůckou i pro pacienty, kteří trpí problémy s páteří, pacientům, kteří se zotavují po operačním zákroku nebo mají omezenou pohybovou aktivitu. Cviky na žebřinách pomáhají správně korigovat i vývoj skoliózy. 

Příslušenství a doplňky k žebřinám 

Když si koupíte žebřiny bez příslušenství, časem si můžete dokoupit celou řadu příslušenství a doplňků, které rozšíří jejich využitelnost. Možností máte více než dost: 

  • Bradla
  • Hrazda
  • Závěsná lavice na žebřiny 
  • Gumové pásy (expandéry) 
  • Gymnastické kruhy
  • Balanční podložka
  • Žíněnka 

a další 

I dětské příslušenství a jeho nabídka je pestrá. Dětem můžete k žebřinám dokoupit lanové žebříky, lana, sítě na lezení nebo houpačky různých tvarů. 

TIP: Dalším skvělým pohybovým doplňkem je dětská lezecká stěna do bytu. Podobně jako žebřiny nabízí mnoho zábavy na malém prostoru. 

Jak cvičit na žebřinách?

Ještě předtím, než vám představíme několik tipů na zajímavé cvičení na žebřinách, je důležité dodržovat bezpečnostní zásady. Základem bezpečnosti je používání kvalitních žebřin s přiměřenou nosností, které jsou správně ukotvené ve stěně nebo stropě a podlaze.

Dále byste měli zvážit:  

  • správnou obuv: cvičení na žebřinách si vyžaduje kvalitní obuv, která zabezpečí podporu chodidla i zpevnění v oblasti kotníků. Noha musí v botě dobře sedět, zároveň musíte mít dostatečný cit v chodidlech. 
  • správné oblečení: ideálním řešením je funkční fitness oblečení, které přiléhá k tělu, bez volných částí oděvu. Volné, zvonové nohavice a trička nejsou vhodné, protože se mohou velmi lehce zamotat do žebřin 
  • prostor: při montáži žebřin se ujistěte, že okoli žebřin ponecháváte dostatek místa. V jejich blízkosti by se neměl nacházet žádný nábytek, skleněné předměty, pootevřená okna a dveře, ostré hrany ani věci, které můžete shodit nebo které představují potenciální hrozbu při smeknutí nebo úderu 
  • cviky: cviky a náročnost cviků byste měli vždy přizpůsobit vašim možnostem, zkušenostem i zvládnutí správného provedení. Pokud si nejste jistí, jak správně cvičit, požádejte o pomoc zkušeného fyzioterapeuta nebo trenéra. Lecos se dá naučit i z inspirativních videí na cviky na žebřinách.
Fotografie od uživatele Yan Krukov ze služby Pexels

Cviky na žebřinách pro dospělé 

Existuje nespočetné množství různých cviků, které můžete na žebřinách provádět. S pomocí žebřin si můžete procvičit různé partie těla jako hrudní, břišní či sedací svalstvo, bicepsy, tricepsy, ale i svaly na nohou, ramenou a posílíte si i záda.

Kliky na žebřinách 

Kliky na žebřinách můžete dělat 2 způsoby. První je, že se rukama chytíte příčky a nohy necháte položené na zemi. Druhou možností je dělat kliky tak, že nohy zaseknete do žebřin. 

Přítahy na žebřinách 

Tento jednoduchý cvik je zaměřený na záda a biceps. Postavte se na první stupínek žebřin a rukama se přitahujte a odtahujte od žebřin. 

Výpony na žebřinách 

Tímto cvikem zpevníte lýtka. Postavte se na žebřiny a pomalu spouštějte paty dolů, potom sa zvedněte do stoje na špičkách. Tento cvik můžete provádět na obou nohách nebo střídavě nejdřív na jedné a potom na druhé noze. 

Zvedání nohou (visení na žebřinách) 

Zavěste se na žebřiny a zvedejte natažené nohy tak, aby nohy s trupem svíraly pravý úhel. Pro jednodušší verzi zvedejte pokrčené nohy. Dalším cvikem je zvedání noh v rovině s tělem a vytočenýma nohama do stran. 

Výstupy na žebřiny

Pokud chcete zpevnit zadek a nohy, postavte se tváří k žebřinám, jednu nohu dejte do výšky kolene druhé nohy a rukama se chyťte mírně nad hlavou. Pomocí nohy na žebřině se vytlačte nahoru, ruce používejte pouze pro udržení stability. Cvik proveďte jednou a potom druhou nohou. 

TIP: Věděli jste, že cvičením můžete výrazně eliminovat riziko nejčastějších civilizačních onemocnění?

Cviky na žebřinách pro děti 

Na žebřinách můžou cvičit i dětičky už od věku 6 měsíců. Pokud se rozhodnete pro koupi žebřin pro děti a chcete, aby je smysluplně využívaly, zapojte je do cvičení. Aby trénink nebyl náročný, nudný a zdlouhavý, cviky by měly být přizpůsobené věku a schopnostem dětí. 

Víte o tom, že…

… i cvičení na žebřinách může být prospěšné pro správný vývoj motoriky u dětí?

Lezení po žebřinách 

Děti ve věku od 2 let mohou vyzkoušet lezení po jednotlivých příčkách žebřin. Cílem je, aby dítě začalo na spodní příčce a postupně vylezlo co nejvýš. 

Vis na žebřinách

Ten nejjednodušší cvik mohou zkoušet děti od 3 let. Vis na příčkách a zvedání nohou do výšky trupu je oblíbený cvik pro posílení středu těla i rukou. 

Ručkování 

Ručkování nahoru dolů je oblíbený cvik, ke kterému děti ani nemusíte nutit. Tento cvik se hodí pro protažení a posílení celého těla. 

Jednoduché výpony 

Cvik, který je vhodný pro děti od 2 let, sestává ze zvedání se na špičky. Děti vylezou na nejnižší příčku a pomalu zvedají špičky a zase zpět. 

Přítahy k žebřinám 

I při tomto cviku se dítě postaví na nejnižší příčku, rukama se chytne příčky na úrovni ve výšce obličeje a následně se několikrát tělem odtáhne a přitáhne směrem k žebřinám. 

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *