Zdravý vývoj dítěte a pohyb: znáte tyto inspirace na pohybové aktivity pro děti?

 Zdravý vývoj dítěte a pohyb: znáte tyto inspirace na pohybové aktivity pro děti?

Photo by Spikeball on Unsplash

V době moderních technologií a sedavého zaměstnání lidé často zapomínají, jak důležitý je pohyb nejen pro ně, ale i pro děti. Zdravé množství pohybových aktivit zlepšuje motoriku dětí, dodává jim pozitivní energii a dokáže vyplnit volný čas. Podívejte se společně s námi na některé vhodné pohybové aktivity. 

Proč je pohyb tak důležitý? 

Děti sedí celý den ve školní lavici a tělesná výchova se nebere dnes tak vážně jako v minulosti. Děti si hrají venku čím dál tím méně a místo toho se přesouvají k počítačům a tabletům. Je tedy úlohou rodiče přivést dítě k pohybu a vybudovat u něho pozitivní vztah ke sportovním aktivitám. 

Nepodceňujte důležitost pohybu pro zdravý vývoj dítěte. Pravidelná a dlouhodobá fyzická aktivita je spojená s pozitivním vlivem nejen na fyzické ale i na psychické zdraví. 

Psychické zdraví 

Výzkumy ukazují, že aerobní cvičení je stejně účinné jako skupinová psychoterapie, meditace či jiná relaxace. Tělesná aktivita zlepšuje mentální funkce, pomáhá lépe se vyrovnat se stresem, odstraňuje úzkostlivost a zvyšuje kvalitu spánku. 

Díky vyplavování hormonu endorfinu se děti budou cítit šťastnější a motivovanější. 

Fyzické zdraví 

Pohyb může být i prevencí před vznikem civilizačních onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje činnost srdce a cév, činnost dechového aparátu, snižuje riziko cukrovky 2. typu, posiluje kosti a tak dále. 

Zdravé množství pohybu navíc zlepšuje imunitu a vitalitu, přispívá k vyšší fyzické zdatnosti a navozuje pocit dobré nálady a dostatku energie. 

Silnější plíce 

Díky pohybu se zvyšuje kapacita plic a do těla se dostává více kyslíku. To, kolik kyslíku se do plic dostane, ovlivňuje proces dýchání, okysličování organismu a fyzickou výdrž. 

Správný metabolismus 

Tím, že se děti pravidelně hýbou, spotřebovávají cukry, které se potom neukládají. Předcházíte tak u dětí vzniku cukrovky, obezity  i kardiovaskulárním onemocněním. 

Posílení kostí 

Tak jako fyzická zátěž posiluje svaly, má příznivý vliv i na  kosti. Pravidelným cvičením a pohybem se zvyšuje kostní hustota a ta je nejúčinnější prevencí před vznikem onemocnění kostí. 

Jak vést děti ke sportování? 

Photo by Lars Bo Nielsen on Unsplash

Aby si dítě vytvořilo k pohybu dobrý vztah, je třeba ho vést ke sportu už od útlého věku. 

Buďte dětem vzorem 

Už od dětství se děti snaží opakovat vše po svých rodičích. Jděte proto svým dětem příkladem. První krok k tomu, aby děti měly pozitivní vztah ke sportu je, aby ho viděly u vás. Ukažte jim, že pohyb je zábava a sportujte s nimi. 

Začněte co nejdřív 

Nevyhýbejte se pohybovým aktivitám v rámci her. Samozřejmě, že i puzzle a společenské hry mají své výhody, ale na pohyb byste neměli zapomínat. I s těmi nejmenšími si můžete zahrát na honěnou. 

Pravidelnou aktivitou vytvoříte u dětí trvalé pohybové návyky. Odborníci doporučují, aby děti trávili mírnou fyzickou aktivitou alespoň 30 minut třikrát nebo i vícekrát týdně a intenzivní aktivitou alespoň 20 minut dvakrát nebo víckrát týdně. 

Skvělou intenzivní aktivitou je například skákání na trampolíně, kterou můžete doplnit dalším cvičením. A jak vybrat trampolínu pro děti? Při výběru záleží na tom, jestli chcete trampolínu na zahradu nebo dovnitř do domu, jaký materiál nebo tvar preferujete apod. To je třeba před koupí rozmyslet. 

Ať je to zábava 

Vzpomeňte si na hry, které jste hrávali jako děti vy. Klíčem ke zdravému vztahu k pohybovým aktivitám není jen pravidelnost ale také zábava. Ukažte dětem, jaké hry jste v dětství hráli vy. Příjemná nostalgie vtáhne do hry i vás. Nakreslete na chodník panáka nebo si s dětmi zaskákejte gumu. 

Nezapomínejte, že pohybové aktivity prospějí i vám, a tak se nebojte vybláznit s dětmi i vy. 

Přihlaste děti do zájmových kroužků

Skvělým způsobem, jak v dětech vzbudit zájem o sport, jsou kroužky. Házet si na zahradě s rodiči určitě není to samé jako házet si s kamarády. Týmové sporty v dětech navíc vzbudí zdravého soutěživého ducha a zároveň pomáhají začlenit se do kolektivu, navazovat vztahy a prohlubovat přátelství. 

Ne vždy se nám chce sportovat a stejně tak jsou na tom i děti. Pokud ví, že na tréninku čekají jejich kamarádi, kterým by v týmu zaručeně chyběli, motivace se dostaví sama. Tam, kde jsou kamarádi je hned větší zábava a nemusí jít jen o týmové sporty. Stejně je tomu na gymnastice, karate či hodinách šermu, kde si děti mohou najít kamarády. 

Na věku záleží

Vhodnost různých sportovních aktivit se mění především s věkem. Některé aktivity nemusí být nejbezpečnější pro ty nejmenší a naopak starší děti bude hra na honěnou po chvíli nudit. 

Batolata 

Lézt a chodit začínají batolata dříve než mluvit, proto se nemusíte bát pohybu ani s nimi. Skvělou možností je plavání, které patří mezi činnosti zlepšující dýchání, motoriku a koordinaci. 

3 – 5 let

Ve věku 3 až 5 let dítě ještě nedokáže pořádně sledovat směr a rychlost pohybujících se předmětů. Také ještě tyto děti nevnímají konkurenci. Ideálními aktivitami jsou pro ně házení a chytání míče, dělání kotrmelců, jízda na tříkolce, kole s pomocnými kolečky nebo šlapacích motokárách pro děti

6 – 9 let 

Starší děti ve věku 6 až 9 let mají už lepší všechny základní schopnosti. Učí se složitějším dovednostem jako je hod do dálky. V tomto věku je ideální dát děti na gymnastiku, bruslení, tancování, jízdu na kole nebo bezkontaktní bojové umění. 

10 – 12 let 

Tyto děti získávají lepší soustředění na jednu činnost, dokáží se učit herní taktiky a strategie. Vhodný je pro ně fotbal, basketbal a další míčové hry. Právě období základní školy je ideální pro další mimoškolní aktivity a návštěvu zájmových kroužků. 

Zaručené tipy na kroužky a mimoškolní pohybové aktivity 

Tanec 

Díky tanci si dítě buduje smysl pro rovnováhu a cit pro rytmus. Tento druh pohybu navíc výrazně zlepšuje psychomotorické schopnosti už u velmi malých dětí. A nejen to, zlepšuje také jejich pohybovou pružnost, celkovou pohotovost a kognitivní funkce. 

Nabídka tanečních kroužků je navíc velmi pestrá, a tak si každé dítě najde to svoje – od baletu, přes společenské tance až po street dance nebo hip hop. 

Lezení 

Lezení je stále více populárnější díky možnosti cvičit doma. Pomáhá zlepšit koordinaci pohybů a celkovou pohyblivost dítěte. Lezecké stěny pro děti si můžete zakoupit do bytu, nebo je navštívit na různých veřejných nebo soukromých hřištích. 

Vodní sporty 

Věděli jste, že plavání nezatěžuje dospívající klouby a pomáhá vybudovat silný střed těla? Děti si navíc budují i kladný vztah k vodě a nebudou tak mít strach z plavání v moři ani v bazéně. 

Míčové hry a týmové sporty

Různé míčové hry zlepšují především koordinaci pohybů. Možností je opravdu hodně a týmový duch bude děti neustále posouvat v jejich výkonech. 

Photo by Jyotirmoy Gupta on Unsplash

Gymnastika, atletika, parkour

Tyto sportovní aktivity zvyšují pohyblivost dětí a pomáhají jim lépe překonávat překážky, fyzické i psychické. Tyto sporty často vtáhnou i děti, které doposud nejevily o pohyb zájem. 

Bojové umění 

Bojové umění pomáhá dětem nejen fyzicky (zlepšovat koordinaci, rovnováhu, flexibilitu, sílu), ale i psychicky. Bojové umění dodává dětem i disciplínu, morální a volní vlastnosti, podporuje odhodlání a vytrvalost. 

Cyklistika 

Navzdory tomu, že existují cyklistické kroužky, rodiče často berou děti na kolo i sami. Výlety na kole mohou přinést nezapomenutelné zážitky celé rodině. Pokud se dítě naučí jezdit na kole už v nízkém věku, určitě mu tato dovednost nebude na obtíž. 

Jóga 

Jóga podporuje správné držení těla a dýchání a posiluje svalstvo. Navíc se při tomto cvičení děti moc nezadýchají a není nutné při józe ani dupat či skákat, což ocení sousedi bydlící v bytě pod vámi. Jednotlivé pozice mohou být pro děti navíc i zábavné. 

TIP: Nevíte, jak se zabavit s dětmi během upršených dní? 

Nechte děti si vybrat 

Jednou z nejdůležitějších věcí při sportu je motivace. Nechte děti vybrat si to, co je opravdu baví a zajímá. Na sport, který si vybraly, budou chodit s radostí a budou se více snažit. Mějte při výběru otevřenou mysl a dovolte dětem vybrat si i něco méně tradičního, třeba šerm nebo lukostřelbu. 

To neplatí jen při sportu. Už odmalička se děti musí učit dělat vlastní rozhodnutí. Jen tak z nich jednou vyrostou samostatní a zodpovědní jedinci. 

Photo by Daiga Ellaby on Unsplash

Nezapomínejte na procházky a turistiku

Procházky jsou tou nejlehčí činností, kterou můžete s dětmi dělat a přinést benefity pro jejich zdraví. Kromě pohybu přináší vycházky i další výhody: 

  •  Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá zdraví 
  • Procházky zlepšují komunikaci, právě na procházkách budete mít dostatek času, abyste si mohli s dětmi povídat 
  • Procházky zlepšují pozorovací schopnosti 
  • Na procházkách můžete sbírat různé věci – na jaře můžete s dětmi sbírat různé květy do herbáře, na podzim zase kaštany 
  • Procházky zvyšují kapacitu plic, zlepšují činnost srdce a zvyšují přísun vitaminu D 

Během procházek za zhoršené viditelnosti nezapomínejte na reflexní prvky. Bezpečnost vaše i vašich dětí musí být vždy na prvním místě. 

TIP: Pořiďte dětem psího kamaráda, aby zůstaly motivované. Pes potřebuje procházky denně, a tak se pohybu na čerstvém vzduchu nevyhnete. Kromě toho je domácí mazlíček skvělým způsobem, jak učit děti zodpovědnosti, lásce apod.

Co dítěti hrozí při nedostatku pohybu? 

Nedostatek pohybu může přinést dětem i množství zdravotních problémů jako jsou například kardiovaskulární onemocnění. S nadměrným časem stráveným u počítače a nedostatkem pohybu obvykle přichází o potíže s nesprávným držením těla, problémy s páteří nebo plochými chodidly. 

Děti potřebují i oddych 

Mnoho sportů má též svoje omezení, zbytečně děti nepřetěžujte. Není potřeba aktivně sportovat každý den. Některé dny úplně stačí procházka nebo protahování. 

Pohyb a technologie

I když děti tráví hodně času za počítačem nebo tabletem, technologie mohou přinést i příležitosti k pohybu. Nainstalujte dětem do telefonu aplikaci na počítání kroků. Děti mohou soutěžit nejen s vrstevníky, ale i s dospěláky, v tom, kdo udělá více kroků. 

Další možností je xbox, playstation nebo virtuální realita. Tato zařízení sice nenahradí pobyt na čerstvém vzduchu, ale děti se vyblázní při různých tanečních a sportovních hrách, které tato zařízení nabízí. Taktéž si můžete doma pomoci videi, které dětem ukážou, jak mají správně cvičit. 

Pohyb není všechno 

I když je pravidelný pohyb nesmírně důležitý, nezapomínejte ani na zdravou stravu a dostatek spánku. Kardiovaskulární choroby jsou spjaté nejen s nedostatkem pohybu ale také s nevhodnými stravovacími návyky. 

Nezapomínejte vést děti k zodpovědnosti a úctě. K zdravému tělu patří i slušné chování a ochota pomáhat druhým. 

Natália Várošová SEO služby a copywriting

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *