Víte, jaké výhody má pobyt v přírodě pro vaše zdraví a psychickou pohodu?

 Víte, jaké výhody má pobyt v přírodě pro vaše zdraví a psychickou pohodu?

Photo by Holly Mandarich on Unsplash

Ne nadarmo se říká, že příroda dokáže vyléčit tělo i duši. Turistika, stanování a různé pobyty v přírodě jsou skvělou formou oddychu a relaxu. Určitě byste ani neřekli, že pravidelný pohyb a trávení času v přírodě může mít několik skvělých účinků na vaše tělo. 

Jaké benefity má příroda pro zdraví a co můžete pro vaše tělo udělat vy? 

Jak příroda ovlivňuje naši pohodu a zdraví? 

Není žádným tajemstvím, že prostředí, v kterém se nacházíme, může do jisté míry ovlivnit naše zdraví a pohodu nebo zvýšit či snížit stres, který následně ovlivňuje naše tělo. To, co v každém okamžiku vidíme, slyšíme a zažijeme, může změnit nejen náladu, ale i to, jak funguje náš celý nervový a imunitní systém. 

Stres z nepříjemného prostředí může způsobit pocit úzkosti, smutku nebo bezmoci. To může mít za následek zvýšený krevní tlak, srdeční tep, svalové napětí a další onemocnění. Příjemné prostředí má naopak příznivý účinek. 

Pobyt venku a fyzická aktivita může pomoci zmírnit nepohodlí, cítit se šťastnější a snížit účinky fyzického i duševního stresu a napětí, zlepšit náladu. 

10 výhod pobytu v přírodě pro vaše zdraví 

Příroda léčí, uklidňuje a navrací nám duševní pohodu. Terapie přírodou může výrazně zlepšit spánek, podpořit sociální interakci, snížit stres a pocit úzkosti, a nejen to. Pobyt na čerstvém vzduchu nabízí mnohem více výhod. 

1. Pomáhá udržovat ve formě 

Pobyt v přírodě je často spojený s fyzickou aktivitou. Výlety do přírody a túry vám pomohou udržet tělo v pohybu a dobré kondici. Během pravidelných túr si naopak můžete posilnit svalstvo nohou, také dopřát potřebný pohyb kloubům a kostem.

Velkou výhodou je, že takový druh pohybu je vhodný téměř pro každého, pro děti, dospělé, ale i starší osoby. Nedostatek pohybu a sedavý způsob života mohou mít negativní vliv na fyzickou kondici i pohybový aparát. 

2. Pomáhá srdci a snižuje vysoký tlak 

Vysoký krevní tlak je tichou hrozbou, která číhá hlavně na lidi se sedavým zaměstnáním a na lidi s nepříliš správnou životosprávou. K prevenci však můžete přispět nejen změnou stravování, ale i pravidelným pohybem v podobě turistiky a vycházek v přírodě. 

Turistika může být velmi prospěšná i pro kardiovaskulární systém. Během pravidelných výletů do přírody si posílíte srdce a podporujete jeho činnost. 

TIP: Pokud často chodíte na túry do hor, určitě byste měli pro všechny případy myslet i na cestovní pojištění. 

3. Zlepšuje paměť a soustředění 

Kognitivní funkce souvisí s intelektuální aktivitou, myšlením, uvažováním a schopností člověka zapamatovat si věci. Trávení času v přírodě může pomoci zlepšit kognitivní funkce, zvýšit úroveň koncentrace a schopnost věnovat věcem více pozornosti. 

V přírodě člověka rozptyluje podstatně méně rušivých elementů než ve městech, díky čemuž se pozornost zaměřuje jen jedním směrem. Zkuste se po semináři, konferenci nebo učení na zkoušku jít na chvíli projít a určitě uvidíte, že se vám nové vědomosti snáz uloží do paměti. Přírodní scenérie může kromě jiného pomoci i dětem s poruchou pozornosti (ADHD). 

4. Zmírňuje bolest a pomáhá rychleji se zotavit po operacích 

Návrat mezi stromy, rostliny, pobyt u vody a jiné přírodní prvky dokážou natolik pohltit, že aspoň na chvíli zapomenete na bolest a nepohodlí. Pokud vám uplyne období klidu na lůžku, vydejte se i jen na krátkou procházku. 

TIP: Pokud plánujete pobyt u vody, nezapomeňte vodotěsné hodinky. 

5. Posiluje imunitní systém 

V přírodě na nás pravděpodobně číhá méně nečistot než ve městech. Pobyt na čerstvém vzduchu podporuje imunitní systém. Posilněný je odolnější a dokáže efektivně bojovat s méně závažnými chorobami, jako je například nachlazení a jiné infekce. 

6. Vylepšuje sociální interakce a spojuje s ostatními 

Jistě, do přírody a na túru se můžete vydat sami, ale není zábavnější vzít někoho s sebou? Výlety do přírody vám umožňují bavit se, víc komunikovat s ostatními, dokonce i navazovat nová přátelství. Vyhnete se tak sociální izolaci a osamělosti. 

7. Poskytuje únik před obrazovkami 

Digitální detox pomáhá vrátit se z online světa do toho reálného. Kromě toho pohled na skutečný svět a přírodu okolo nenamáhá váš zrak tak jako pozadí pracovní plochy na počítačích nebo televizní obrazovka. 

Hlavně pro děti je trávení času venku jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit rozvinutí krátkozrakosti. Využijte proto tuto příležitost a oddechněte si od neustálého bombardování informacemi z médií a sociálních sítí.

TIP: Vybavte děti do přírody reflexními prvky, například sportovním reflexním pouzdrem na mobil, abyste je mohli z dálky snadno vidět.

Obrázek od Jill Wellington z Pixabay

8. Umožňuje najít si čas a trávit ho více sám se sebou 

Příroda je oproti našim uspěchaným životům a záplavě starostí, klidná, tichá a věčná. Klid a ticho v přírodě pomáhá vyčistit mysl od zbytečností, snižuje hně a napětí a poskytuje útočiště před stresem a věčným spěcháním. Je to místo pro oddech, uvolnění myšlenek, nalezení vnitřní rovnováhy a rozvinutí vašeho spirituálního “já”. 

Všímavost a vděčnost si můžete procvičit právě takovým pobytem. 

9. Podporuje kreativitu a řešení problémů 

Věděli jste o tom, že příroda je pro mnohé umělce velkou inspirací? Její krása a kouzlo pomáhají otevřít mysl, klidné a tiché prostředí ji pomáhá očistit a omladit. V přírodě můžete načerpat nejen energii, ale přijdete na nové nápady, jiné myšlenky nebo najdete řešení některých vašich problémů. Nechte doma všechny elektronická zařízení a běžte se projít. 

Inspirace: Zabavte s dětmi v přírodě výrobou vlastních rodinných triček. 

10. Zlepšuje náladu a snižuje stres 

Pobyt v přírodě neovlivňuje jenom vaše fyzické zdraví, ale i to psychické. Zmírňuje stres, pocity nervozity a napětí v těle, může pomoci řešit problémy s nespavostí nebo zabránit depresi. Už jen sledování přírodních scenérií dokáže zvyšovat příjemné pocity a zlepšit náladu. 

Jak trávit víc času venku? 

Zacvičte si v přírodě 

Namísto toho, abyste se vydali na trénink do fitka, zaběhejte si venku v parku nebo v lese. Případně si můžete přinést podložku na jógu na váš dvůr, obléknout si dámské sportovní legíny a zacvičit si na čerstvém vzduchu. 

Cvičením venku probudíte vaše smysly a zároveň se nadýcháte čerstvého vzduchu. Můžete tak dokonce inspirovat členy celé vaší rodiny, aby si zacvičili s vámi. 

Navštivte botanickou zahradu 

Botanická zahrada nebo návštěva zoo je skvělý způsob, jak se vaše děti mohou dozvědět víc o přírodě a vy jako celá rodina můžete strávit společně kvalitní čas venku. A nezapomeňte si s sebou zabalit oběd, abyste se mohli najíst v nádherném prostředí. 

Zorganizujte společenské střetnutí na čerstvém vzduchu 

Místo toho, abyste naplánovali střetnutí s přáteli v restauraci nebo v baru, uspořádejte grilovačku nebo piknik. Pokud jste trochu odvážnější, naplánujte kempování v nedalekém kempu nebo si můžete půjčit kajaky a zabavit se na vodě. Tato střetnutí budou nezapomenutelná oproti další večeři nebo času stráveném při drincích ve volném čase. 

TIP: Víte, co je to hamaka a jak ji využít při kempování? 

Najděte si nový koníček 

Pokud nemáte v oblibě sport nebo hledáte nové aktivity, vezměte fotoaparát nebo váš smartphone a vydejte se do parku, do lesa nebo hor a foťte. Hledejte stromy s pestrobarevnými listy, různé květy, ptáky, veverky nebo hmyz. Možná zjistíte, že máte talent na fotografování v exteriéru. 

Pokud zveřejníte svoje fotografie na sociálních sítích, můžete inspirovat přátele, aby se i oni vydali ven pro vlastní záběry. 

Vypněte televizi 

Mnoho lidí netouží po ničem jiném, než si na konci náročného pracovního dne lehnout na pohovku a hltat oblíbené televizní programy. To však jen podporuje sedavý životní styl. Místo sledování obrazovky choďte ven a sledujte například západ slunce nebo si užijte večeři na balkoně. Budete se cítit mnohem více inspirovaní krásou přírody než dobrodružstvím známých seriálových postav. 

Jezděte na kole 

Místo toho, abyste se vozili v autě, nasedněte cestou do práce na kolo a začněte den pozitivně. Jízda na kole rozbuší vaše srdce, dodá vám energii, kterou budete potřebovat pro produktivní pracovní den. Prospěje vám i čerstvý vzduch a pročistíte si mysl. 

Navíc se vyhnete dopravním zácpám a hledání parkovacího místa. Ušetříte za benzín a snížíte vaší uhlíkovou stopu.

Photo by Sandro Gonzalez on Unsplash

Vyzkoušejte kempování

Najděte si čas, naplánujte si víkend v přírodě a vyrazte kempovat. Někde, kde můžete úplně vypnout, kde budete jen vy, možná vaši přátelé nebo rodina a zázraky přírody. Dopřejte si trochu volna, klid a ticho a skutečně si ho užijte. 

Kemping poskytuje skvělý pocit svobody a šanci naučit se nové věci. Pokud máte děti, i ony mohou z této zkušenosti jen profitovat. Ujistěte se však, že máte sebou správnou kempingovou výbavu

TIP pro teplomilné: Nezapomeňte na zateplení stanu nebo hamaky. 

Začněte zahrádkařit 

Pokud máte to štěstí, že máte zahradu, pobyt venku a zahradničení vám určitě přinese množství výhod. Již několik vědeckých studií potvrdilo, že zahrádkáři patří mezi nejšťastnější lidi na světě a že práce s hlínou dodává pocit štěstí a klidu. Vytvořte si prostor a začněte pěstovat vlastní potraviny. Není nic lepšího, než se těšit z vlastní výroby a pochutnat si na čerstvém ovoci a zelenině. 

Nejen že tak můžete ušetřit, ale strávíte i pravidelně čas venku. Pokud nemáte zahrádku, vysaďte si rostliny na parapetě v malých květináčích, choďte na místní farmu nebo sbírejte ovoce. 

Začněte se věnovat různým aktivitám 

V přírodě se nemusíte věnovat jenom sportu. Vyzkoušejte například: 

  • Procházku v místním parku 
  • Kreslení a malování zvířat nebo přírodních scenérií 
  • Jezení venku, udělejte si piknik v místním parku nebo si sedněte do zahrady 
  • Sledování hvězd 
  • Geocaching, tedy hledání předmětů na skrytých venkovních místem pomocí mobilního telefonu nebo tabletu 
  • Sbírání odpadků při procházce, pomůžete tak životnímu prostředí
  • Pozorování ptáků 
  • Venčení psů od sousedů a podobně 

Teď, když jsme vám uvedli mnoho výhod a představili aktivity, které můžete praktikovat na čerstvém vzduchu, nechte přírodu, aby uzdravila vaše tělo a posilnila i vaší duševní pohodu. S minimálním plánováním můžete najít způsoby, jak maximalizovat čas strávený venku. 

Ať už si zacvičíte, budete pracovat na vašem notebooku, socializovat se, fotit nebo se učit o exotických rostlinách a květech, pobyt venku vám prospěje v mnohých směrech. Jestliže se k vám při vašich venkovních dobrodružstvích připojí i rodina, přátelé nebo kolegové, tyto aktivity si užijete ještě více. 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *