Víte, jak může kvalitní relax pomoct nejen vaší duchovní pohodě, zdraví ale i pracovní produktivě?

 Víte, jak může kvalitní relax pomoct nejen vaší duchovní pohodě, zdraví ale i pracovní produktivě?

Photo by S Migaj on Unsplash

Zdravý životní styl se obvykle pojí především se zdravou stravou a dostatečným pravidelným pohybem. Není to však jen o tom. Důležitou složkou je i plnohodnotný oddych. Ten totiž podporuje imunitu, regeneruje tělo i duši a vrací do života klid a radost. 

Jak velká je velká únava? 

Prvním krokem k správnému odpočinku je přiznání, že tu vůbec nějaká únava je. Nejde přece o osobní slabost nebo poruchu systému, ale o přirozenou reakci těla na jakoukoli zátěž. Je znamením těla, že potřebuje načerpat novou sílu a na chvíli se zastavit. Tělo tak hlásí, že potřebuje kvalitní oddych a relax. Když se tak dlouhodobě neděje, hrozí zdravotní následky. 

Projevem únavy není jen ospalost a obrovská potřeba spánku, ale i mnohé psychosomatické problémy: 

  • Bolest hlavy, kloubů a svalů 
  • Trávicí problémy 
  • Příznaky podobné chřipce 
  • Fyzická a psychická slabost
  • Zhoršení nálady, podrážděnost 
  • Nesoustředěnost 

Naučte se odpočívat 

Ať už vás trápí psychická nebo fyzická únava, obvykle kráčí ruku v ruce, a je potřeba únavu řešit a nejlépe dělat všechno proto, abyste se jí vyhli. Zaručeným receptem a efektivní pomocí je, velmi jednoduše, oddych. 

Říct, jaký způsob oddychu je nejlepší, není správně. Každý si totiž dokáže oddychnout při něčem jiném. Když jednoho uvolní relax ve vířivce, druhého zase aktivní oddych a práce v podobě přesazování květin. 

TIP: Inspirujte se naprojektováním zahrady stvořené přímo pro oddych a relax. 

Všeobecně si však relax můžete užít při klidném pobytu v přírodě, poslouchání hudby, oblíbené fyzické aktivitě, masáži či tanci. Více relaxačních technik působí jako prevence před kardiovaskulárními onemocněními, vysokým krevním tlakem a dalšími důsledky přetížení a únavy. 

Důležité však je oddychovat naplno. Když sedíte v sauně a přitom máte plnou hlavu pracovních zadání a problémů, nejde o správné využití sauny na relaxaci. Při oddychu byste měli úplně vypnout, zrelaxovat své tělo a odříznout se od okolního světa a rušivých elementů. 

Photo by S Migaj on Unsplash

Co získáte dostatečným relaxem? 

Lepší koncentrace 

Po vydatném oddychu, klidně i jen v podobě posezení na zahradní houpačce, se budete umět mnohem lépe soustředit. Vaše mysl si oddechne a bude schopna se koncentrovat na úlohy bez zbytečných odboček. Vyřešte tak jednu úlohu po druhé místo neefektivního motání se mezi nimi. 

Vyšší produktivita 

Odpočinutý člověk dosahuje výrazně lepších výsledků v zaměstnání, když má v hlavě prostor na řešení i problematických úloh a především otevřenou mysl. 

Únava ovlivňuje i rozhodování a úsudek. Člověk, který nemá dostatek odpočinku, často dělá unáhlená a chybná rozhodnutí, což se odráží i na výsledcích. Naopak, odpočinutí lidé mají množství nápadů a rychle dosahují výsledků. Všeobecně jsou aktivnější a spokojenější, což ocení každý zaměstnavatel. 

Zdravé tělo 

Odpočinutý člověk má výrazně menší predispozice pro zdravotní problémy. Dostatkem odpočinku se zbavíte nadměrného stresu, s ním spojené nespavosti, depresí a dalších zdravotních nepříjemností. 

Kvalitní odpočinek se podílí na zvyšování obranyschopnosti organismu, díky čemuž tělo lépe zvládá případná onemocnění či zranění. 

Mária Brišová, PoctiveSEO.sk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *