Víte, co si zbalit do cestovní lékárničky?
Jsou různé druhy lékárniček, jednu pohotovostní má vždy zbalenou ve své velké kožené brašně obecní, nebo rodinný lékař a má tám jistě vše, co potřebuje nejenom na záchranu života, ale i na první pomoc a akutní léčbu čehokoliv, k čemu je přivolán. Klidně i k porodu, když na to přijde…V domácí lékárničce bysme měli mít všechno, co potřebujeme doma mít pro případy nouze, dokud náš lékař nebo záchranka nedochvátá na pomoc. Každý šofér by měl nejenom znát, ale i průběžně po expiraci aktualizovat obsah své autolékárničky. Víme ale, co všechno si zbalit do cestovní lékárničky?
Není lékárnička jako lékárnička
Jistě, přijde na to nejenom kam, ale i na kolik, kudy a jakým způsobem cestujeme a i to, kolik nás cestuje spolu. Protože je rozdíl vybavit lékárničku na rodinnou dovolenou – její obsah je vlastně kombinace domácí lékárničky a autolékárničky doplněné o několik dalších nevyhnutných komponentů. Mírně rozdílně vyskládanou lékárničku tedy sebou veze rodinka na dva týdny na Makarskou, zase trošíčku jinou travelerka kráčející tři měsíce andskými hřebeny a jihoamerickou pampou až do Ohňové země. A úplně minimalistickou milenecký pár na víkendovém romantickém pobytu v Paříži…Smysl, podstata a algoritmus vyskládání obsahu je u všech cestovních lékárniček stejný, konkrétní položky se ale mírně liší.
Všichni ostřílení cestovatelé vědí, že ty unikátní součásti své cestovatelské lékárničky je nutno přizpůsobit nejenom cílové destinaci, ale i tranzitním zemím, se znalostí úrovně zdravotní péče v konkrétní krajině nebo oblasti. Obsah cestovní lékárničky závisí taky na délce cesty i délce pobytu, dostupnosti zdravotní péče v cíli cesty i během ní.
Pokud jste jenom na počátku vaší dobrodružné cestovatelské kariéry, nestyďte se konzultovat, buďto přímo se zkušenými cestovatelkami a cestovateli, samozřejmě s profesionály v cestovních agenturách a kancelářích. A co je snad nejdůležitější: v dostatečném předstihu před cestou vyhledejte, kontaktujte a pokud je to nezbytné, i osobně navštivte nejbližší Centrum očkování a cestovní medicíny.
A podrobně konzultujte nejenom to, jakými léky – nejznámější jsou antimalarika, ale i jakým zdravotnickým vybavením je nutno doplnit svou cestovatelskou lékárničku. A samozřejmě, nevyhnete se i konzultaci o nutných očkováních, bez kterých vás do mnoha zemí a oblastí ani nevpustí.
Všechny důležité inoformace a doporučení v souvislosti s cestovní medicínou najdete v odborných souvislostech na portálu Státního zdravotního ústavu.
Před cestou, kterou se chytáte absolvovat poprvé, mějte vždy na paměti, že vážně není důvod podcenit pečlivou přípravu a odkonzultovat všechno s profesionály. Ale pozor na hypochondrické extrémy – cestovatelská lékárnička dejme tomu i do echt exotické destinace nemusí zabírat polovinu vaší batožiny. Kouzlo dokonalosti každé lékárničky je v tom, že v ní nesmí chybět cokoliv, co budete potřebovat, když na to přijde, ale je třeba se vyhnout levelu vláčení defibrilátoru a bandasek ajatínu v baťohu.
Obsah cestovní lékárničky
V cestovní lékárničce byste měli mít vše, co povinně obsahuje autolékárnička a pokud cestujete na déle než pár hodin, nezapomeňte si přibalit také:
- léky na lékařský předpis, které běžně užíváte vy a všichni členové rodinné či partnerské posádky, se kterými cestujete
- léky proti kinetóze – nevolnosti v dopravních prostředcíchdesinfekční prostředek
- prostředky na obvázání: malý, střední a velký obvazový balíček, sterilní obvazové čtverce 10×10 cm, gázový obvaz, pružné obinadlo, leukoplast, nůžky, jednorázové rukavice, lepicí páskamast na drobná hnisavá poranění
- léky na popáleniny
- náplast nebo krém proti oparu
- lék na zánět spojivek
- antihistaminika – léky na alergické reakce ze slunce, bodnutí hmyzem, uštknutí hadem a potravin
- antialergický krém k léčbě po poštípání hmyzem
- repelenty, insekticidy
- léky na plísňové infekce nohou
- léky na vaginální mykózu
- léky na průjem, zácpu a pálení žáhy
- léky proti bolesti, horečce a zánětu
- léky na kolikovité a křečovité bolesti
- léky na bolest krku, kašel a rýmu
- antimalarika – cestujete-li do oblasti, kde se vyskytuje malárie
- pro delší pobyt antibiotika po konzultaci a předepsání lékařem
- opalovací krémy s vyšším UV faktorem
- sluneční brýle s UV filtrem
- prostředek na desinfekci vody
- teploměr
Důležité pravidlo, které aplikují všichni ostřílení trekkeři a trekkerky a měli bysme i my: cestovatelská lékárnička patří do nepromokavého obalu, který opravdu za žádných okolností nepromokne. Ani když se vykoupete při brodění horské bystřiny na Islandu, nebo když se vyberete do pralesa v době monzunových dešťů.
Cestovní lékárničku je nutné zabezpečit i před přímým slunečním zářením a teplem a samozřejmě, její obsah nepatří do dětských rukou. Do cestovní lékárničky si přibalte i návod, jak poskytovat první pomoc a důležitá telefonní čísla pro konkrétní tranzitní i cílovou destinaci vaší cesty. A před každou, i párhodinovou cestou za hranice nezapomeňte i na cestovní pojištění.
Užívejte pohodovou dovolenou se šťastnou cestou tam i zpátky.
Ján Schneider
foto: pexels