Rizika ukrytá ve vodě: co byste měli vědět o plavání a potápění?

 Rizika ukrytá ve vodě: co byste měli vědět o plavání a potápění?

Photo by Anurag Harishchandrakar on Unsplash

Plavání a potápění patří mezi oblíbené rekreační aktivity, které přinesou do vašeho života nejen dostatek kvalitního pohybu, ale také unikátní zážitky pod hladinou. Přestože obě tyto aktivity s sebou nesou mnoho výhod, neobejdou se bez rizik, která mohou ovlivnit každého, kdo se rozhodne ponořit do vody. Jaká rizika to jsou? 

Výhody plavání a potápění 

Ještě než se podíváme na rizika spojená s těmito oblíbenými vodními aktivitami, je podle nás důležité seznámit se především s pozitivy. Těch existuje celá řada a rozhodně převyšují nevýhody nebo rizika. Mezi tyto výhody patří například: 

Posílení srdce a cév 

Jednu velkou výhodu přináší plavání pro celý kardiovaskulární systém: srdce a cévy. Plavání totiž napomáhá zlepšení oběhu krve a podporuje celkovou fyzickou kondici. 

Zlepšení svalové síly 

Pohyb pod vodou vyžaduje komplexní spolupráci velké většiny svalů lidského těla, což vede k posílení svalů a také se zvyšuje rozsah pohybu ve svalech. Plavání je navíc vhodný sport i pro lidi s nadměrnou obezitou, protože pohyb ve vodě je šetrný ke kloubům.

Módní tip pro ženy: Ani nadbytečné kilogramy by vás neměly zastavit ve vykonávání oblíbených aktivit. Víte, jak se můžete obléknout stylově na pláž? Na postavě nezáleží. 

Redukce stresu a nárůst psychické pohody

Voda je pro mnoho lidí symbolem klidu. Kam jinam než na bazén si jít tedy odpočinout? Lepší možností už je snad jedině moře. Voda pomáhá snižovat úzkosti a naopak podporuje duševní pohodu a odpočinek. Že by starosti ve vodě uměly opravdu odplavat? 

Rodinná aktivita

Plavání stmeluje. Tuto aktivitu totiž můžete vykonávat s celou rodinou nebo přáteli. Plavání a potápění může poskytnout nezapomenutelné zážitky pro všechny a posílit rodinné vztahy. 

Rekreace 

Možnosti plavání i potápění jsou velmi rozmanité. Vyrazit můžete do zahraničí k moři, jezerům, korálovým útesům, ale příležitosti naleznete i mnohem blíž. Bazén možná máte za rohem vašeho domova. Možnosti se skrývají v celém Česku i Slovensku. 

Tip: Kam vyrazit za potápěním na Slovensku? 

Rizika číhající pod hladinou 

Image by Freepik

Povrchové úrazy i komplikace spojené s tlakem. To je jen zlomek toho, co na vás může ve vodních hlubinách číhat. Pojďte se společně s námi podívat rizikům na zoubek. Ne proto, abyste se vody začali bát, ale proto, abyste měli veškeré informace. 

Být si vědom rizik je totiž nejlepší cesta k prevenci a zajištění bezpečnosti. Bez ohledu na to, zda jste vášnivým potápěčem nebo nadšeným plavcem, chceme vám poskytnout cenné rady, které vám pomohou chodit do vody s větší jistotou a zdravým respektem. 

Úrazy ve vodě

Úrazy ve vodě jsou neoddělitelnou součástí plavání, potápění i jiných vodní sportů. Temnou stránku vody odhalují i statistiky. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok dochází k desítkám tisíc úmrtí spojených s vodou a stovkám tisícům úrazů ve vodě. 

Nejrizikovější skupinou jsou děti a mládež, avšak ani dospělí nejsou imunní vůči nebezpečím spojených s vodou. Mezi nejčastější druhy úrazů patří úrazy po tonutí nebo skákání do vody či jako následky pádů na kluzkém povrchu v okolí bazénů. 

Tonutí patří mezi nejzávažnější rizika, která se při plavání mohou objevit. Začít se topit nemusí jenom nezkušení plavci, stačí jedna nepříjemná křeč v hlubokých vodách a problém je na světě. 

Dalším častým úrazem ve vodě jsou následky skákání do vody, jako je poranění hlavy, krku nebo páteře. Rozhodně by se proto do vody nemělo skákat tam, kde to neznáte. Někdy se voda zdá hlubší, než doopravdy je. Problém může způsobit také nesprávně provedený skok. 

Riziko pádů a zranění hrozí také na kluzkém povrchu v okolí bazénů a vodních skluzavek a tobogánů. 

Dekompresní nemoc 

Dekompresní nemoc, známá také jako nemoc potápěčů nebo kyslíková nemoc, je vážný zdravotní stav, který může postihnout potápěče, kteří se vystavují náhlé změně tlaku během nebo po potápění. Když totiž potápěč vystoupí z vody příliš rychle, dusíkové bubliny, které se během ponoru vytvořily, nemají dostatek času na bezpečné rozpuštění. 

Následkem potom mohou být bolesti kloubů a svalů, nejčastěji v ramenou, kolenou nebo loktech. Častým příznakem je také náročnější nebo dokonce bolestivé dýchání a bolesti hlavy. V některých případech se mohou objevit neurologické symptomy, změny v chování, potíže s koordinací pohybů a další. 

Léčba obvykle zahrnuje podávání kyslíku v hyperbarické komoře, kde je pacient vystaven vyššímu tlaku. To přispívá k rozpouštění dusíkových bublin v těle. Důležité je začít s léčbou co nejdříve po diagnostikování dekompresní nemoci. 

Riziko podchlazení  

Podchlazení je stav, kdy teplota těla klesá pod normální hodnoty. Zvyšuje se zejména v chladném a mokrém prostředí. Mezi hlavní příznaky patří zimnice, únava, bledost, studená kůže i nízký krevní tlak. 

Náš tip: Někdy nemusí být následky plavání a potápění se ve vodě až tak vážné. Možná se vyhnete podchlazení, ovšem můžete si přivodit klasické nachlazení a rýmu. Víte, jak se účinně zbavit rýmy a nachlazení?

Kontaminace vody 

Photo by Estonian Saunas on Unsplash

Dalším rizikem při plavání či potápění může být kontaminace vody, která může mít negativní dopady na zdraví člověka. Voda může být kontaminována z různých zdrojů, velmi častá je kontaminace bakteriemi, viry nebo řasami. 

Kontaminovanou vodu však není radno podceňovat. může totiž způsobit různorodé zdravotní problémy, od obyčejných průjmů, až k infekcím a dlouhodobým onemocněním. 

Infekce

Infekce je nezanedbatelné riziko pro plavání nebo potápění. Bakterie nebo viry mohou způsobit širokou škálu zdravotních potíží, včetně infekce. 

Například bakterie Escherichia coli může vyvolat infekce zažívacího traktu. Obvykle se tyto bakterie vyskytují ve vodních plochách, které jsou znečištěny výkaly lidí nebo zvířat. Podobné obtíže jako Escherichia coli mohou vyvolat i některé viry.  

Žádnou výjimkou nejsou ani infekce ucha nebo kožní problémy, infekce dýchacích cest, infekce spojivek. 

Plísně 

V bazénech se objevuje také riziko plísní. Plísně mohou být problémem nejen estetickým, ale také zdravotním. Jedná se vlastně o mikroskopické houby, kterým se dobře daří ve vlhkém a teplém prostředí, které jim plavecké areály rozhodně nabízí. 

Velmi častými bazénovými plísněmi jsou tzv. černá plíseň, Aspergillus nebo Alternaria, které mohou vyvolávat mimo jiné třeba i alergické reakce. 

Specifická rizika spojená s potápěním 

Potápění může být fascinující aktivitou, ale nese s sebou specifická rizika. Jaké nástrahy potápění přináší? 

Zátěž na klouby a svaly při potápění

Potápění může být pro tělo velmi fyzicky náročné. Při potápění do větších hloubek může být zátěž na klouby a svaly zvýšená, i když obecně je potápění a plavání považováno za nízkozátěžové sportovní aktivity vhodné i pro lidi, kteří naopak potřebují svým kloubům odlehčit. 

Ztráta orientace pod vodní hladinou 

V neznámém prostředí pod vodou můžete celkem snadno ztratit pojem o prostoru. Co může přijít pak? Zejména panika a další špatná rozhodnutí, v důsledku kterých může dojít ke ztrátě kontaktu s ostatními potápěči, nekontrolovanému vzestupu nad vodní hladinu nebo vyčerpání vzduchových zásob. 

Barotrauma uší a dutin 

Změny tlaku při potápění mohou způsobit tzv. barotrauma, poškození tkání v důsledku změn tlaku. Barotrauma postihuje obvykle uši, nos a vedlejší dutiny. Obvykle zahrnuje bolesti v uších, poruchy sluchu nebo závratě. 

Prevence a bezpečnost ve vodě 

Image by rawpixel.com on Freepik

Právě prevence a bezpečnost ve vodě je klíčem k zachování zdraví a eliminování rizik při různých vodních aktivitách, nejen plavání a potápění. Voda nabízí spoustu příležitostí k plavání, potápění i jiným sportům, ale také v sobě nese rizika, kterým je dobré věnovat zvláštní pozornost.

Správná příprava na vodní aktivity, vědomosti, dodržování bezpečnostních přístupů i respekt k vodě: to vše je důležité pro minimalizaci nehod a rizik ve vodním prostředí. Pojďte se společně s námi podívat na některé zásady bezpečnosti. Možná, že v budoucnu díky nim nebudete muset řešit zdravotní potíže nebo jiné komplikace. 

Důležitý je dohled a využívání pomůcek

Ať už jste s dětmi na dovolené u moře, na písáku za městem nebo u bazénu na zahradě, myslete na to, že dohled na děti, neplavce nebo plavce začátečníky je při jejich pobytu ve vodě nezbytný. Pokud budete dohlížet správně, rapidně tím můžete snížit riziko utonutí a dalších nebezpečných situacích. 

Inspirace: Ať už vaše cesty k vodě vedou kamkoliv, měli byste vědět, jakou výbavu by žádný cestovatel neměl nechat doma.

Základem je nepřetržitý dohled. Dospělá osoba, plavec, by měla vždy být přítomna dětským vodním radovánkám a věnovat neplavcům dostatek pozornosti. Někdy to může být těžké: každý si přece přišel k vodě odpočinout, přečíst si knihu nebo chytit trochu bronzu. Ideální je proto se při rodinných výletech v dozorování nad neplavci, především dětmi, střídat a zajistit tak dostatek bezpečnosti i odpočinku pro všechny. 

Na dovolených u moře nebo u jezer či vodních přehrad klaďte dětem na srdce blízkost. Děti by rozhodně nikam daleko neměly plavat samy.  

Pomoci snížit rizika plavání může také používání nejrůznějších pomůcek. Ať už jde o bezpečnostní plavecké vesty pro neplavce nebo začátečníky, nafukovací kruhy. Dnes už však můžete pořídit také bezpečnostní plovoucí ohrádky na pláž. Ochránit vaše oči před infekcí mohou plavecké brýle, které zároveň zlepšují vaši viditelnost pod vodou. 

Učte se a nepodceňujte své dovednosti 

Photo by Leo Rivas on Unsplash

Naučit se plavat? Lehké. Pokud však chcete ve vodě zůstat v bezpečí, naučit se plavat nestačí. Důležité je se zajímat i o další aspekty. Navštívit můžete například kurzy plavání, díky kterým se může zvýšit vaše sebevědomí při pohybu ve vodě. Dozvědět se zde můžete mnohé o bezpečném chování ve vodě i se můžete připravit na případy, kdy je potřeba ve vodě zachovat klid a vyhledat pomoc. 

Klíčové je také nepodcenit své dovednosti. Ve vodě to totiž nikdy není jen o vás. Nepodceňujte sílu mořské hloubky, vlny nebo sílu vodních proudů. I zkušení plavci se mohou dostat do náročných situacích. 

Naučte se základy první pomoci 

Základům první pomoci bychom rádi věnovali trochu více pozornosti. Mohou totiž zachránit život. Doporučujeme proto zúčastnit se kurzů první pomoci. Které základní dovednosti by měli znát plavci, potápěči i rekreační milovníci vody a vodních sportů? 

Tip: Základy první pomoci jsou důležité nejen ve vodě. Víte, jak sebe i auto připravit na dlouhé cesty? První pomoc je jen jeden z mnoha aspektů. 

Rádi bychom na prvním místě zmínili respekt k vodě i k celé nebezpečné situaci. Věřte například, že tonoucí bojující o svůj život má opravdu velkou sílu. Pro jeho záchranu proto raději využijte pomůcku, například plaveckou destičku nebo záchranný kruh. 

Pokud se snažíte někoho dostat na břeh, myslete na jeho bezpečnost a snažte se přepravovat co nejšetrněji. 

Na souši už pak zkontrolujte stav vědomí, reakci na oslovení nebo bolestivý podnět. V případě bezvědomí, zkontrolujte dechové funkce. Pokud osoba nedýchá, není na co čekat a je třeba zahájit resuscitaci. 

Poznejte prostředí a buďte obezřetní 

Když se pohybujete v blízkosti vody, je třeba znát okolní prostředí a být obezřetný. Předtím, než začnete skákat do vody nebo plavat všude, kde se vám zamane, zmapujte si lokalitu. Zjistěte všechny dostupné informace o proudech, hloubkách i jiných skrytých překážkách pro plavání. 

Dobré je také sledovat předpověď počasí, překvapit vás totiž může také bouřka nebo silný vítr. Při potápění v moři mějte respekt k podmořskému světu a nedotýkejte se neznámých organismů, některé mohou být jedovaté. 

Respektujte zákazy a informační tabule. Pokud si nejste jistí, oslovte místní obyvatele nebo instruktory plavání, potápění nebo třeba windsurfingu, kteří se s vámi o cenné rady jistě podělí. V každém případě využívejte svého zdravého rozumu a nedělejte nic, co by mohlo výrazně ohrozit vaši bezpečnost. 

Zajímejte se o kvalitu vody 

Photo by Clay Banks on Unsplash

Kvalita vody může ovlivnit nejen zdraví, ale i váš zážitek z plavání. Zajímejte se proto i o kvalitu vody. Vždy sledujte zprávy o kvalitě vody v rekreačních oblastech. To samé platí i o kvalitě vody v bazénu. U sebe doma můžete k testování kvality vody využít testovací proužky, které odhalí případnou chemickou nerovnováhu ve vodě. 

Dodržujte hygienická pravidla

Pokud chodíte na bazén, dodržujte hygienická pravidla. Voda v bazénech je ideálním prostředí pro bakterie, a proto je důležité na určitá hygienická opatření dbát. Vždy se před vstupem do bazénu osprchujte. Odstraníte tak ze svého těla pot, oleje i kosmetické produkty, které mohou ovlivňovat kvalitu vody. 

Vždy vstupujte do bazénu ve vhodném plavkovém oblečení. Některé bazény mohou vyžadovat specifické typy nebo materiály plavek. 

Tip: Plavkovina je ideální látka na výrobu kvalitních plavek. 

Pokud vás trápí průjem nebo jiné zažívací obtíže, nechoďte do bazénu. Mohlo by dojít k šíření nemoci. 

Potápějte se bezpečně 

Jaké jsou naše tipy pro bezpečné potápění? 

  • Absolvujte potápěčský kurz s certifikátem. Získáte tak všechny potřebné dovednost a znalosti pro bezpečné ponory. 
  • Docházejte na pravidelné lékařské prohlídky, které vám dají jasnou představu o tom, zda jste fyzicky způsobilí k potápění do větších hloubek. 
  • Před každým ponorem zkontrolujte stav svého potápěčského vybavení a ujistěte se, že jsou všechny části v dobrém stavu. 
  • Plánujte své ponory. Představu byste vždy měli mít nejen o trase, ale také o čase stráveném pod vodou nebo o dekompresních zastávkách. 
  • Sledujte vždy dopředu aktuální počasí a podmínky moře nebo jezera 
  • Používejte bezpečné oxidové směsi

Závěr 

Plavání a potápění jsou oblíbené aktivity, které přináší mnoho radosti. Je však důležité si uvědomit, že i tyto aktivity nesou určitá rizika. Dodržováním bezpečnostních opatření a získáním potřebných dovedností můžete minimalizovat riziko úrazu a užít si tyto aktivity naplno. 

Rozhodující je vědomí o vlastních schopnostech a omezeních. Pokud nejste zkušený plavec nebo potápěč, vyhledejte kurz, kde budete moci zdokonalit své techniky. Dobré je být také ve výborné fyzické kondici a vyhýbat se plavání pod vlivem alkoholu. Dodržujte také další bezpečnostní opatření, v prvé řadě ty, které jsou napsány na informačních tabulích na veřejných koupalištích nebo plážích. 

Tento článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s: 

Alena Mrvíková, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *