První pomoc komplexně: Naučte se zachránit život a okamžitě zmírňovat bolest
Dennodenně se setkáváme s nehodami, zdravotními problémy či bolestmi. Zmírňují je a řeší samozřejmě lékaři, zdravotníci a záchranáři. Do jejich příchodu však dokáže hodně i laik. Stačí znát základy první pomoci a můžete zachránit život. Pojďme se tedy podívat na základní situace, se kterými se můžete ať už na cestách, v práci nebo doma setkat.
První pomoc
Pod první pomocí se skrývá soubor opatření, která se zraněné nebo nemocné osobě poskytnou ještě před odborným vyšetřením a ošetřením zdravotníky. Poskytnutí první pomoci může vést k rychlejšímu zotavení, zabránění vzniku komplikací a zejména k záchraně života. Naopak, její neposkytnutí může ve výsledku znamenat smrt.
První pomoc při vysokém krevním tlaku
Vysoký krevní tlak tvoří téměř pětinu výjezdů záchranné zdravotní služby ve velkých městech. Důležité je vědět, že nekontrolovaný vysoký krevní tlak může být zodpovědný za poškození srdce, mozku i ledvin a poškozené ledviny zase mohou způsobit samovolný únik moči, v horším případě i úplné selhání ledvin.
Proto je třeba si všímat i přidružených příznaků hypertenze, a to dušnosti, poruch řeči a vidění, bolesti na hrudi, zvracení i nedoznívající bolesti hlavy. Tehdy je třeba vyhledat lékaře nebo zavolat rychlou lékařskou pomoc.
Při vzestupu krevního tlaku je třeba osobu uklidnit a uložit do ležící nebo sedící polohy. První pomocí mohou být i pohotovostní léky. Je však třeba se vždy řídit pokyny lékaře.
První pomoc při úžehu
K přehřátí organismu dochází tehdy, když se tělo kvůli extrémním vnějším podmínkám nestíhá ochlazovat. K příznakům přehrátí patří únava, nevolnost, slabost, zvracení, bolest hlavy i svalů, závratě, svalové křeče, bolesti, podrážděnost, bušení srdce a tělesná teplota do 41 °C.
Co tedy dělat, když někdo má tyto příznaky?
● postihnutého přeneste do chladného prostředí
● začněte s jakýmkoliv chlazením (potíráním vlažnou vodou, ovíváním, přikrytím vlhkou plachtou, přikládáním studených obkladů ke krku, do podpaží a třísel).
● zabezpečte dostatek tekutin – neslazených
● pokud se potíže nezmírní, zavolejte lékaře
První pomoc při popáleninách od slunce
Přehnat to s pobytem na slunci je velice jednoduché a ve výsledku si to odnese vaše pokožka. Bolestivé spálení se projeví po přibližně 4 hodinách mírným otokem, zarudnutím, zvýšenou teplotou kůže až puchýřky. Může se objevit i nevolnost i horečka. Na popáleniny od slunce by si měli dávat ještě větší pozor lidé, které trápí psoriáza a kožní choroby, které mohou spáleniny ještě zhoršit.
Okamžité úlevy dosáhnete vlažnou sprchou, kterou můžete postupně ochlazovat. Pokračovat můžete studenými obklady či vyzkoušet některou z tradičních rad – přiložit na pokožku jogurt, smetanu, tvaroh nebo nakrájenou okurku či bramboru.
Tip: Znáte přírodní antibiotikum dračí krev?
První pomoc při popálení ohněm či horkými předměty
Popáleniny vznikají působením tepla prostřednictvím horkých předmětů, tekutin, plynů nebo přímého ohně. Patří zde však také chemické látky, elektrický proud i blesk.
● jako první je důležité popáleninu zchladit vodou, nejméně 10-15 minut, na led ale zapomeňte, popáleninu ničím nenatírejte!
● z popálených končetin co nejdříve odstraňte prsteny, hodinky či jiné ozdoby
● popáleninu překryjte sterilním obvazem (například z lékárničky, která patří do povinné výbavy auta) nebo jakoukoli čistou tkaninou, která nezanechává chloupky
● při rozsáhlých popáleninách hrozí i šok, myslete i na protišoková opatření 5T – ticho, teplo, tišení bolesti, tekutiny a transport
První pomoc při krvácení
Zastavit krvácení by mělo být při poskytování první pomoci vždy prioritou číslo 1, a proto je dobré mít v tom jasno. Rozlišujeme 2 základní typy krvácení – žilní a arteriální.
Vnější krvácení zastavíte tlakem na ránu, buď tlakovým obvazem, jakýmkoli improvizovaným tlakovým obvazem nebo dokonce i vlastní rukou. Při tom nezapomínejte používat rukavice.
Pokud je to možné (například u poraněných končetin), zvedneme krvácející místo nad úroveň srdce.
Pokud je v ráně cizí těleso (sklo, větev, nůž), určitě jej nevytahujte. Těleso je třeba fixovat a okraje rány tlačit k němu.
První pomoc při krvácení z nosu
Krvácení z nosu může mít přímou, viditelnou příčinu, kupříkladu úder do nosu, ale i pouhým okem neviditelné příčiny, jako je vysoký krevní tlak a podobně.
Pokud krvácíte z nosu, tak se posaďte, předkloňte si hlavu a nechte krev volně vytékat. Dýchejte ústy a tlačte si nejméně 10 minut měkkou část nosu. Nesmrkejte, nekašlete. Pokud se krvácení nezastaví do půl hodiny, volejte lékařskou pomoc.
První pomoc při zlomenině
Základem první pomoci při zlomeninách je znehybnit zlomenou kost a zajistit převoz do nemocnice. Při ošetření je třeba postupovat opatrně, abyste nezpůsobili ještě větší bolest či více neublížili. Při podezření na poškození páteře dbejte na důsledné fixování, a pokud to není nutné, s postiženým raději nehýbejte a počkejte na příchod záchranářů.
První pomoc při seknutí v kríži
Seknutí v kříži často přichází nečekaně a bez varování. Předcházet mu lze vhodným cvičením, co však dělat, když už nastane?
Pokud vás seklo v kříži, důležité je najít si pozici, ve které budete cítit alespoň jakou-takou úlevu. Výrazně pomáhá také přiložení suchého teplého obkladu na bolestivé místo. Nemusí to být zrovna termo náplasti, pomůže i termofor, případně fén s horkým vzduchem. O další léčbě je však třeba poradit se s odborníkem.
První pomoc při bolesti žlučníku
Prudká bolest v horní části břicha je často znakem žlučníkového záchvatu. Bolest přitom může být slabší až přímo nesnesitelná. Za žlučníkovým záchvatem stojí zejména žlučové kameny, které ucpávají žlučové cesty a způsobují prudkou bolest. Jak poznat žlučníkový záchvat?
● bolest břicha
● nevolnost
● vystřelující bolest i do zad až k lopatkám
● zvracení
● horečka, zimnice
● zafarbení stolice do šeda
Pokud zpozorujete příznaky žlučníkového záchvatu, naordinujte si půst, můžete zkusit i léky na uvolnění křečí, bylinkový čaj z máty či heřmánku. Při akutní a neustupující bolesti určitě kontaktujte lékaře.
Tip: Znáte detoxikační kúru na žlčník?
První pomoc při uštipnutí vosou
Léto výrazně přeje vosám, co tedy dělat, když dojde ke střetu?
● místo vbodnutí omyjte mýdlem a vodou
● pinzetou nebo nehtem opatrně odstraňte žihadlo
● místo chlaďte studeným obkladem, případně protialergickým gelem
● pokud vás vosa bodla do tváře, pomůže cucání ledu
● pokud jste v přírodě, může pomoci potřít poštípané místo zeminou, čistou hlínou
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
První pomoc při alergii
Alergie umí potrápit každého člověka – od dítěte, přes lidi v produktivním věku až po seniory. Někdy jde jen o běžné příznaky, jako je kýchání či zarudnutí pokožky, v jiných případech může jít až o život ohrožující stav – anafylaktický šok.
Než přijde posádka zdravotníků, tak:
● se snažte zastavit průnik podezřelého alergenu
● odstráňte žihadlo, chlaďte místo vpichu
● uložte postiženého do protišokové polohy
● při zastavení krevního oběhu začněte s oživováním
První pomoc při poranění oka
K poranění oka může dojít kdykoli a kdekoli – při sportu, doma, v práci – stačí drobný ostrý předmět. Poranění oka zpozorujete jednoduše – jde o náhlou bolest, pocit cizího tělesa v oku, krvácení z oka či poruchu vidění.
● cizí těleso z oka nikdy nevyjímejte
● chraňte oko před vtlačením předmětu hlouběji, například papírovým kuželem
● obiažte obě oči
● postihnutého dopravte na vyšetření
První pomoc při bolesti zubů
Za bolestí zubů může stát cokoli – od kazu až po zánět zubního nervu – a navíc může propuknout kdykoliv. Univerzální první volbou zvyknou být pilulky na tišení bolesti, ale také různé babské recepty. Ne vždy je to ale vhodné. Nevhodné alternativy mohou pacientovi přivodit ještě větší problémy. S akutní bolestí zubu určitě co nejrychleji navštivte stomatologa.
Tip: Při zánětech a bolestech může úlevu přinést proplachování a kloktání.
První pomoc při epileptickém záchvatu
Epileptický záchvat sice pro laika vypadá hrozivě, ale v rámci první pomoci by ho měl být schopen zvládnout každý. Při záchvatu postiženého neznehybňujeme, mohli bychom mu ve spojení se silnými křečemi ublížit. Stačí zabránit poranění o tvrdé či ostré předměty.
Důležité je podložit hlavu něčím měkkým nebo ji přidržovat rukama. Neotevírejte mu ústa ani nevytahujte jazyk!
Po odeznění záchvatu postiženého pozorně sledujte, může být dezorientovaný a nepřiměřeně reagovat. Pokud záchvat skončí do pár minut, není třeba volat záchrannou službu. V jiném případě určitě ano.
První pomoc při infarktu
Srdeční příhoda umí pořádně vystrašit, ale při příznacích je třeba okamžitě zavolat záchrannou zdravotní službu a zvládnout jednoduché úkony do příchodu zdravotníků.
● zajistěte pro postiženého klid a usaďte jej do polosedu
● uvolněte mu oděv kolem hrudníku a krku
● zajistěte dostatek čerstvého vzduchu
● volejte záchrannou službu a spolupracujte s ní
● konzultujte i případné podání předepsaných léků na srdeční choroby
● při zástavě dýchání a krevního oběhu začněte s resuscitací
K příznakům infarktu myokardu patří:
● tlak na hrudi, píchání u srdce
● dušnost
● náhle pocení
● nevolnost
● úzkostný stav
● bušení srdce
Kardiopulmonální resuscitace
Při zastavení dýchání či krevního oběhu musíte zajistit kardiopulmonální resuscitaci nebo KPR. Jak postupovat?
● zkontrolujte, jestli je úpostižený při vědomí
● pokud neodpovídá, přivolejte pomoc
● zprůchodněte dýchací cesty
● pokud nedýchá, volejte 112
● začněte s oživovaním
Resuscitace začíná 30 stisky ve středu hrudníku do hloubky cca 5 cm. Doporučená frekvence je 100 stisků za minutu. 30 stlačení střídejte se dvěma vdechy. Při vdeších stiskněte měkké části nosu, aby vzduch neunikal pryč.
Resuscitace u dětí
První pomoc u dětí začíná 5 iniciačními vdechy, protože nejčastějším důvodem zástavy krevního oběhu je právě zastavení dýchání. Potom pokračujte v klasickém poměru 30 stlačení a 2 vdechy.
Lepší než zachraňovat život je předcházet nešťastným situacím. Dodržujte základní pravidla bezpečnosti nejenom v domácnosti, ale také na cestách, v práci či škole. Dětem připravte na každou cestu dětské reflexní vesty, stejně tak pro sebe mějte připravené reflexní prvky, abyste byli dostatečně viditelní.
Text: Mária Brišová
Foto: Pixabay
1 Comments
[…] Prvá pomoc komplexne: Naučte sa zachrániť život a okamžite zmierňovať bolesť […]