Je přerušovaný půst vhodný pro každého?
Je to něco podobného, jak coitus interruptus: funguje, ale také není pro každého… Přerušovaný půst (intermittent fasting) je v posledních letech žhavým trendem. Podle některých zdrojů pomocí něj dokážete zhubnout, zlepšit si metabolismus ba dokonce prodloužit život. Existuje několik způsobů přerušovaného půstu, které vám postupně představíme. Ještě dříve, než se však do toho pustíte, byste se měli určitě poradit se svým lékařem a prověřit, zda je tento spůsob stravování a diety pro vás vhodný.
V tomto článku sa dozvíte:
- co je to přerušovaný půst
- jaké způsoby přerušovaného půstu známe
- co všechno je v něm povoleno
- a co je naopak zakázáno
Co je to přerušovaný půst?
Od roku 2019 je přerušovaný půst nejtrendovějším způsobem hubnutí a slovní spojení intermittent fasting je v posledních letech jedno z najvyhledávanějších ve vyhledávači Google. Zahrnuje „stravovací okno“ a „postní okno“, což jsou cykly jedení a období bez jídla. Pokud půst praktikujete správně, má mnoho zdravotních benefitů. Rozhodně však není tento způsob stravování a diety vhodný pro každého a je také poměrně kontroverzní, protože názory odborníků na něj se různí.
Výhody přerušovaného půstu
- úbytky na váze
- zvýšené spalování tuku
- příznivý efekt na regulaci inzulínu a krevního cukru
- možné příznivé účinky na diabetes 2. stupně
- lepší mentální zdraví a koncentrace
- více energie
- lepší produkce růstového hormonu
- lepší lipidový profil
- dlouhověkost
- snížení zánětů
- jednodušší životný styl
Možnosti přerušovaného půstu
16:8
Tento způsob přerušovaného půstu zahrnuje 8 hodin stravování a 16 hodin půstu. Všechny své jídla dne sníte během 8 hodinového stravovacího okna a v průběhu 16 hodinového okna se postíte. To, zda vynecháte snídani nebo večeři, je vysloveně na vás. Někteří lidé například začínají svůj den pozdní snídaní o desáté hodině dopoledne, kolem 14ti hodin si dopřejí oběd a stravovací okno zavírají večeří v 18 hodin.
Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)
20:4
Tento způsob zahrnuje 4 hodinové stravovací okno a 20ti hodinový půst. Můžete kupříkladu jíst každý den od 14ti do 18ti a zbývajících 20 hodin se postit. To by znamenalo, že během tohoto období budete jíst buď jedno velké, dlouhé jídlo nebo dvě menší jídla. Tento způsob však není vhodný pro ženy, protože by mohl narušit ich hormonální systém.
14:10
Tento způsob přerušovaného půstu je nejideálnější pro ženy. Je ideálnější ako 16:8. Potravu budete přijímat po dobu 10 hodín ( kupříkladu od osmé do 18té hodiny) a zbytek času budete držet půst.
24:7
Tento druh přerušovaného půstu znamená, že budete jeden den týdně držet 24hodinový půst. Například vaše poslední jídlo před půstem bude večeře v neděli večer v 18 hodin a další jídlo si dopřejete až následujúci den, v pondělí o 18té hodině.
5:2
Tento způsob je odborníky nejvíce doporučován. V rámci něj jíte 5 dní v týdnu normálně a zbylé 2 dny v týdnu přijímáte pouze 500 kalorií denně. Můžete je konzumovat během celého dne nebo jako jedno jídlo v tom daném dni.
Každý druhý den
Tento způsob je alternativou k předchozímu, kdy namísto dvou dní, během kterých budete přijímat pouze 500 kalorií, tak budete dělat obden. To znamená, že jeden den se budete stravovať běžně a na další den přijměte pouze 500 kalorií.
36 hodinový půst
Poté, čo například sníte večeři v neděli večer, bude vašim dalším jídlem až snídaně v úterý ráno. V pondělí tedy nebudete jíst vůbec nic.
Co je povoleno
Během postního okna nejsou povoleny žádné smoothie, šťávy, džusy, káva s mlékem ani slazené nápoje. Je povolena pouze čistá voda, neslazený bylinkový, zelený nebo ovocný čaj nebo káva bez mléka a cukru. Zároveň dbejte na to, abyste ve svém stravovacím okně přijali nutričně bohaté jídla a pokryly tak potřebu svého organismu, co se vitaminů a minerálů týče.
Co se nedoporučuje
Neznamená to, že v stravovacím okně můžete jíst cokoli. I zde byste se měli vyvarovat cukru, bílé mouky, fast foodů, smažených jídel a podobně. Vašim cílem by měli být zdravé a vyvážené jídla bohaté na ovoce a zeleninu. Měli byste také konzumovat dostatek bílkovinn, zdravých tuků a komplexních sacharidů.
Kontraindikace
Nikdy nedržte přerušované hladovění, pokud jste těhotná a kojící matka a také tehdy, pokud jste v minulosti trpěli poruchami příjmu potravy. V případě, že sa léčíte na nějaký druh chronického onemocnění, se vždy předem poraďte se svým lékařem.
Zkoušeli jste už někdy držeť přerušovaný půst? Jak vám to šlo?