Ambasadorka konference Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena může hodně cvičit, zdravě jíst, ale pokud není vnitřně spokojená, nebude zdravá.

 Ambasadorka konference Pre zdravie ženy, Barbora Jelinek: Žena může hodně cvičit, zdravě jíst, ale pokud není vnitřně spokojená, nebude zdravá.

Barbora Jelinek je akční máma dvou kluků, vystudovaná angdragogička, členka Ligy proti reumatizmu, správkyně sociálních sítí, copywriterka, influencerka a tvůrkyně obsahu. Její příběh ale nabízí mnohem víc! Ze svého instagramového profilu Z denníka reumamy všem kolem denně rozdává za hrst dobré nálady a pozitivní motivace i přesto, že jí už třidvacet let dělá každodenní společnost přítelkyně Revma. Jako jedna z ambasadorek konference Pre zdravie ženy nám v rozhovoru prozradila:

  • Jak vypadá její život s revma a jak to celé začalo
  • Zda si umí najít i čas pro sebe a užít si ho.
  • Jaké měla léto.
  • Jak podle ní žije zdravá žena.

Barborko, prozdraď nám něco o sobě a své rodině.

Mám 38 let, narodila jsem se a také žijeme v Košicích s mými kluky (Jonáš 10, Jerguš 8), manželem Dominikem, psem Sněžkem a pani Reumou o níž se snažím šířit osvětu, neboť si myslím, že sociální sítě mají sloužit přesně i na to. Miluji psaní, tvorbu obsahu, Instagram, tanec, zpěv, pohyb a celkově celý život se vším, co přináší. 

Jaké byli tvé začátky s revma?

Měla jsem 16 let a začátky byly náročné. Dlouho se nevědělo, jakou mám diagnózu a co mi vlastně je. Od leukemie, sepse, přes rakovinu holenní kosti se konečně došlo na revmatoidní artritidu. Bylo náročné si zvyknout na život s bolestí, ale vše se dá, pokud člověk chce.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Nebyl problém s touhle diagnózou otěhotněť?

Musím zaklepať (na čelo), že ne. Já jsem mala spíše problém neotěhotnět (hehe). Při mé diagnóze jsem měla totálně plánované rodičovství. Příprava na těhotenství trvala déle. Postupně jsem musela přestat brát některé léky, které se během těhotenství nesmí. Naštěstí jsem, jak jsem zmiňovala, s otěhotněním neměla problém. Což bolo fajn, protože jsom byla bez léků.

Těhotenství a porody již poté probíhaly fyziologicky?

Těhotná jsem byla třikrát. Poprvé jsem žel potratila. Nemělo to ale souvislost s revma. Jednoduše se tak stalo, jako mnoha jiným ženám, jen se o tom málo mluví. A mělo by se určitě více. Být těhotnou, vynosit a porodit zdravé dítě není samozřejmost. A pro revmatičky už vůbec ne. V minulosti se dokonce revmatičkám nedoporučovalo otěhotnět, takže jsem velmi vděčná, že jsem mámou.

Jak se aktuálně cítíš? Jaké jsou prognózy pro tebe do budoucna?

Momentálně dobře. Onemocnění nemám aktivní. Jsem nastavena na léčbu. Každodenní revmatickou únavu a bolest už nějak nevnímám. Jednou je líp a jednou hůř. A tak to i s úsměvem a humorem beru. Jediné, s čím mám problém, je mé pravé rameno, které jako důsledek artritidy postihla artróza. Mám ho zamrzlé a nefunkční. Pohyb velmi omezený. Naštěstí už ne tak bolestivý, jak před rokem. V nedohlednu mě určitě čaká operace. Vlastně, až teď jsem si uvědomila, jaký je ramenní kloub komplikovaný a velmi potřebný při každodenním životě. Takže si žiju s jednou plně funkční rukou. Díky alespoň za tu jednu😊

A prognózy neřeším. Žiju tady a teď. S vhodnou a včas stanovenou léčbou žije revmatik plnohodnotný život. Sice s bolestí, ale ta je již součástí našeho revmatického života. Neumíráme. Mám jenom chronické celoživotní onemocnění. Je třeba to brát pozitivně.

Pátrala jsi někdy po důvodech vzniku tvého onemocnění?

Ne, nikdy. Ale, i když to nemám nikde na papíře, pravděpodobně to vyvolala chlamydiová infekce, která mi revmatoidní artritidu spustila. Zjistili mi ji, když jsem si jednou večer našla na krku bulku. Moje imunita pak jednoduše takto zareagovala a bylo.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Vstávám brzo. V létě i o páté. Miluji časné rána, kdy každý spí a já jsem s mými myšlenkami. Jdu se projít se psem. Udělám si matchu. Cvičím. Snídám a pak otevřu počítač a sociální sítě. Plánuji, tvořím obsah. Jdu na fyzioterapii, Gyrotonic. Snažím se vše udělat dopoledne a do doby, než přijdou kluci ze školy. Odpoledne jsem už spíše jen maminka. Chodím spát kolem 22:00. Při revmatismu mám svůj přesný režim, který je pro mně důležitý.

Stíháš mít vedle toho všeho také čas pro sebe?

Určitě ano. Při revmatismu je to alfa a omega. Při cvičení jsem sama se sebou. Ve vaně také. Ráda jdu do města na kávu s kámoškou a jen tak klábosíme. Čas si vždy najdu a někdy jen stačí odejít do vedlejšího pokoje a jen tak ležet. Dělala jsem to vždy, i když jsem se stala mámou. Syny jsem naučila, že potřebuji být i sama.

Co nejraději děláš, když nemusíš dělat vůbec nic?

Tehdy nedělám opravdu nic. Jen tak bezcílně ležím nebo se dívám na nějaký film.

Stihla sis toto léto i odpočinout? Byli jste jako rodinka spolu na dovolené?

Určitě. My se hned na začátku prázdnin vždy přemístíme na naši chalupu na vesnici pod lesem. Je to tam balzám na duši. Neskutečné ticho, zeleň, koně za plotem. Nic tam nemusím a je mi dobře. Vždy je pak náročné vrátit se po 2 měsících do města.

Na tradiční dovolené jsme nebyli. Jen na pár krátkých výletech na Slovensku. Ono, nám se ani popravdě někdy nechce z chalupy odejít pryč. Nepotřebujeme toho moc.

Jaký životní styl by podle tebe měla vést žena, ktorá si chce uchovat dobré zdraví?

Šťastný životní styl. Žena může hodně cvičit, zdravě jíst, ale pokud není vnitřně spokojená, nebude zdravá. Dobré zdraví je soulad vnitřku a vnějšku. A určitě není radno zapomínat na prevenci! Vždy se divím, jaké nízké procento žen absolvuje každoroční gynekologickou prohlídku.

Čeho bys chtěla mít ve svém životě více, čeho méně a co by sis chtěla zachovat?

Zachovat bych si chtěla můj optimistický pohled na život a radost z něj.  Méně bolestivých dní a změn počasí a více slunce.

Lekárka s celostným prístupom, MUDr. Diana Porubčanová: Pokiaľ má žena na prvom mieste seba a svoje potreby, prejaví sa to aj na jej okolí.

Co by si vzkázala svému dvacetiletému já?

Měj se ráda takovou, jaká jsi. Dělej, co cítíš. Buď sama sebou a obklopuj se pozitivními lidmi.

Máš nějaké životní motto nebo citát, kterým se řídíš?

„Jeden špatný den nedělá špatným celý život“. A určitě i: „Co tě nezabije, to tě posílí.“ „Pokud nemůžeš, tak přidej více …“

Je toho hodně. Celkově jsem velký optimista milující humor. S humorem je všechno lehčí … a to je vlastně také moje motto.

Foto archiv: Barbora Jelinek

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *