Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku

 Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku

Většina lidí s vysokým krevním tlakem (hypertenzí) ani jen netuší, že nějakým problémem trpí, protože jejich stav je zpočátku bez příznaků. Když se již příznaky objeví, většinou jde již o opravdu rapidní zvýšení krevního tlaku a vyžaduje náhlý lékářský zásah. K hypertenzi dochází tehdy, když je tlak v tepnách natolik vysoký, že srdce sa musí mnohem více namáhat, aby zvládalo distribuovat krev do celého těla. Jak můžeme výšku svého krevního tlaku ovlivnit?

V tomto článku sa dozvíte:

  • jak vysoký by měl být krevní tlak u zdravého člověka
  • jaké jsou důsledky hypertenze
  • do jaké míry za to mohou geny
  • jak jej lze dlhodobě snížit

Jaká by měla být výška krevního tlaku?

Krevní tlak  se udává dvěma číselnými hodnotami. První číslo – systolický krevní tlak představuje tlak v cévách, když vám bije srdce. Druhé číslo – diastolický krevní tlak představuje tlak v cévách, když vám srdce mezi údery odpočívá. Jednotkou měření krevního tlaku jsou milimetry rtuťového sloupce označované zkratkou mmHg.

Lékaři se obecně shodli na tom, že horní hranice normálního krevního tlaku je 140/90 mmHg. Ideální krevní tlak je ve skutečnosti kolem 115/75 mmHg. Při této hodnotě je riziko úmrtí na infarkt a mrtvici související s krevním tlakem téměř nulové.

Zdravotní důsledky hypertenze

  • Ucpání koronární arterie. Ucpané tepny zabraňují průtoku krve do tkání srdečního svalu, výsledkem čehož bývá bolest nebo tlak na hrudi, arytmie nebo srdeční infarkt či úplné selhání srdce.
  • Mozková mrtvice. Je způsobena ucpáním nebo prasknutím cév v mozku.
  • Onemocnění ledvin. Ucpání arterií okolo ledvin způsobuje jejich neprůchodnost a neschopnost filtrovat krev.
  • Poruchy zraku. Zúžené nebo blokované cívky v oku.
  • Snížení sexuálního libida u žen a problémy s erekcí u mužů.
  • Onemocnění periferních tepen. Zúžení cév v orgánech i končetinách (nohy, ruce, břicho, hlava) způsobuje bolesti a závratě.
  • Demence. Ucpání arterií vedoucích do mozku blokuje průchod krve do této oblasti.

Může za to genetika?

Zatímco genetická predispozice se na rozvinutí hypertenze podílí zhruba do výše 30%, zbytek ovlivňuje výlučně náš životní styl. To znamená, že svůj zdravotní stav máme z větší části ve svých rukou. Pokud máte vysoký krevní tlak v rodinné anamnéze, o to víc byste si měli dát záležet na tom, abyste mu svým životním stylem předcházely.

https://eshop.akcnezeny.sk/produkt/konferencia-pre-zdravie-zeny-v-bratislave-2021-online-prenos-live-stream/

Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?

Stravou. Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu. Tyto dvě složky by měly tvořit polovinu vašeho jídelníčku. Třetinu by měly tvořit bílkoviny a druhou třetinu celozrnné produkty. Za jeden z nejzdravějších stravovacích přístupů se v současnosti považuje tzv. Mediteránní strava. Ta zahrnuje konzumaci ovoce, zeleniny, ryb (losos), luštěnin, ořechů a semen a zdravých tuků (rostlinné oleje).

Zároveň omezte nebo zcela vylučte cukr, bílou mouku a transmastné tuky. Rovněž omezte nebo zcela vylučte alkohol a kofein. Dodržujte pitný režim (čistá voda, minerální vody střídat, neslazený bylinkový čaj). Kouření je ve zdravém životním stylu nepřípustné.

Průmyslově zpracované potraviny přestaňte konzumovat úplně, nebo opravdu jen ve výjimečných případech. Nejlépe uděláte, když si budete připravovat jídlo doma ze skutečných potravin, protože jen tak budete vědět, co vaše strava obsahuje.

Prvá pomoc komplexne: Naučte sa zachrániť život a okamžite zmierňovať bolesť

Sportujte. Klíčová je pravidelnost. Už 30 minut pohybové aktivity denně vám může snížit krevní tlak o 4 až 9 mmHg. Pokud přestanete cvičit pravidelně, vysoké hodnoty tlaku se vám zřejmě vrátí zpět.

Eliminujte stres. Dlouhodobé vystavení enormní stresové zátěži uvolňuje do těla vysoké hladiny hormonů kortizolu a adrenalinu, což také způsobuje zvýšený krevní tlak. Proto je pro nás důležité, abychom se naučili stres zpracovávat. Nápomocné bývají různé uvolňovací a dechové techniky a také meditace. V případě, že je neovládáte, můžete se obrátit na psychologa či terapeuta. Pomoci také může budování záchranné sítě přátel, zájmová činnost, dostatek kvalitního spánku a dobrý časový management.

Měli jste už někdy problém s vysokým krevním tlakem? Co vám pomohlo upravit ho?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *