Lékařka s celostním přístupem MUDr. Diana Porubčanová: Pokud má žena na prvním místě sebe a své potřeby, projeví se to i na jejím okolí

 Lékařka s celostním přístupem MUDr. Diana Porubčanová: Pokud má žena na prvním místě sebe a své potřeby, projeví se to i na jejím okolí

MUDr. Diana Porubčanová, známá na sociální síti i jako Rodinná lékařka, nám prostřednictvím svých příspěvků přináší nejen jiný pohled na rodičovství a razí v naší medicíně cestu holistickému, tedy celostnímu přístupu. Také nám i ukazuje, jak důležité je pracovat na sobě a svých vztazích. Jako jedna z ambasadorek konference Pre zdravie ženy nám v rozhovoru prozradila:

  • zda se vždy toužila stát lékařkou
  • jaký je její postoj k psychosomatickým onemocněním
  • zda je opravdu pravda, že naše problémy mají kořeny v dětství
  • jaké jsou podle ní pilíře zdravých mezilidských vztahů

Diana, věděla jste vždy, již od dětství, že se chcete stát lékařkou?

Ano, toužila jsem se stát dětskou lékařkou už odmala. Miluji děti a ráda pomáhám druhým jakýmkoliv způsobem. Takže medicína byla moje jasná volba.

Co rozhodlo o tom, že vás začal lákat holistický, tedy celostní přístup k potížím vašich pacientů?

Během mateřství se mi nanovo poskládaly moje hodnoty a na základě ne nejlepších zkušeností v našem zdravotním systému jsem začala hledat jiné cesty ke zdraví. Objevila jsem kouzlo a logiku v psychosomatice a tedy i v holistickém přístupu k pacientovi. Přišla jsem na to, že všechno se vším souvisí a tedy že člověk není jen tělo (BIO), ale i psychika (PSYCHO) a vztahy, které vytváří (SOCIO). Psychickému zdraví se v naší společnosti věnuje malá pozornost, což je velká škoda, protože mnoho onemocnění souvisí právě s psychikou člověka.

Jak zavádíte tuto filozofii do své lékařské praxe?

Zatím jsem neměla možnost uplatnit to v praxi, protože jsem ještě na rodičovské dovolené. Zatím jen studuji a formou osvěty na IG se snažím dostat tyto informace mezi lidi.

 

Jaký je váš postoj k psychosomatickým onemocněním? Co je podle vás dokáže vyvolat?

Velmi kladný, jak jsem již uvedla výše. Přišla jsem na to, že v této době je obzvláště důležité psychické zdraví člověka. Stresující situace v rodinách, v práci a momentálně i velký vliv pandemie na náš život. A to vše se postupně může projevit na našem fyzickém (somatickém) zdraví. Hlavně, když potlačujeme naše vnitřní pocity, přesvědčení a nedokážeme je sami zpracovat.

Je opravdu možné, že kořeny našich problémů nejednou sahají až do dětství, případně zpětně do několika generácí našeho rodu?

 

Ano, jsem o tom přesvědčena a nejen já, ale je to už i dokázáno. Hodně se o tom v současnosti píše. V dětství byly naše emoce a potřeby častokrát potlačovány. Nevymizely, ale se uložili do našeho nevědomí. Tím, že jsme si nemohli naše emoce přežít (hlavně hněv a strach), mohou se nám projevit v dospělosti v různých podobách (agrese, submise…) a my sami můžeme být překvapeni, kde se to v nás bere. Může to ovlivnit naše vztahy, zdraví, ale i pracovní život.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Pokud chceme mít zdravé a spokojené děti, ze kterých se stanou vyrovnaní dospělí, jakými rodiči bychom měli být?

V první řadě přítomnými zde a nyní, čili věnovat dětem svou pozornost a čas, kdy to potřebují. Je to obzvlášť těžké v této digitální a workoholické společnosti. Dále bychom měli být bezpodmínečně milujícími, tedy milovat své děti takové, jaké jsou a nechtít je měnit podle své představy. A v neposlední řadě empatickými vůči svým dětem, ve smyslu nepotlačovat jejich emoce, ale pomoci jim je s láskou a porozuměním projevit a přežít.

My, všechny mámy, chceme být dokonalé. Dá se to vůbec? Je možné být dokonalou matkou?

Není nutné být dětem dokonalou matkou, stačí být dost dobrou mámou. Každá jedna máma je tou najlepší mámou pro své děti.

Je u ženy klíčové, aby měla na prvním místě sama sebe?

Určitě ano. Pokud má žena na prvním místě sebe a své potřeby, projeví se to i na jejím okolí. To znamená, že když žena bude plna lásky a štěstí, tak má z čeho rozdávat i svým nejbližším.

Jaké by měly být podle vás pilíře zdravých mezilidských vztahů?

 

Určitě důvěra, která se těžko buduje, ale snadno ztrácí. Je nesmírně důležitá pro jakýkoli vztah. Podobně tak komunikace, díky níž můžeme budovat pevné a důvěrné vztahy, nebo naopak můžeme díky nesprávné komunikaci o vztahy i přijít. Vzájemný respekt je také důležitý při budování zdravých vztahů a platí to i ve vztazích s dětmi. Nezapomínejme na to, že o každý vztah je zapotřebí se neustále starat.

Ambasadorka konferencie Pre zdravie ženy, Baška Oparty: O obyčajných chvíľach, ktoré robia život neobyčajným

Máte své oblíbené životní motto, kterým se řídíte?

 

Nemám konkrétní motto, ačkoli několik se mi líbí a ráda si je připomínám. To, co mi nejvíce pomáhá v životě (i ve výchově), je říct si: „Je to takhle v pořádku a smí to tak být.“ Dá se to aplikovat na všechno 🙂

Na jaké klíčové faktory by měla žena pamatovat, pokud si chce udržet dobré mentální i fyzické zdraví?

Velmi důležité je, aby žena měla na prvním místě sebe a aby se poctivě starala o svůj vztah sama se sebou, to je podle mě klíčové. Rovněž je zapotřebí, aby naplňovala své potřeby, věděla říct ne tehdy, když to tak cítí a věděla požádat o pomoc, když ví, že to potřebuje (děti, domácnost…). Kromě toho je důležitá i pestrá a vyvážená strava, pohyb a pobyt v přírodě, kde může načerpat spoustu energie.

Foto archív: MUDr. Diana Porubčanová

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *