Jak jste oslavili Mezinárodní den spodního prádla?

 Jak jste oslavili Mezinárodní den spodního prádla?

Tento svátek pravidelně boduje na nejvyšších příčkách řebříčků nejbizarnějších svátků v jedné partičce kupříkladu s Mezinárodním dnem toalet, Dnem π, Mezinárodním dnem objímání či Světovým dnem Barbie.

Na první přečtení by se mohlo zdát, že Mezinárodní den spodního prádla je počinem milovníků spodního prádla – cizího, podotýkám – kteří chtěli se svou obsesí udělat hned mezinárodní coming out, ale není tomu tak. Sice nejde o mezinárodný den uznaný nebo dokonce vyhlášený OSN, má ale svoje nebizarní významy, týkající se kupříkladu zdraví partií našich těl, které pod spodním prádlem skrýváme.

Proč slavíme Mezinárodní den spodního prádla?

Pokud jste si tipli, že nápad slavit tento svátek skrsl v obchodnické mysli, strefili jste se. Stalo se tak v roce 2003 v New Yorku, kde jeden z prodejců spodního prádla uspořádal pochod ulicemi ve spodním prádle. Účastnilo se jej kolem 800 žen i mužů a akce měla takový úspěch, že se každoročně opakuje. A nejenom v Big Apple, ale po celém světě, kde jsou 4. dubna klimatické a povětrnostní podmínky takové, aby se oslavující mohli bez újmy na zdraví promenádovat ve spodním prádle po ulicích. A potěšit tak zraky kolmjdoucích.

Mezinárodní den spodního prádla by měl být oslavou všeho, co pro lidstvo spodní prádlo znamená: tedy pohodlí, čistotu, pro mnohé ženy i muže například i formování postavy a s tím související posílení sebevědomí. A zřejmě pro všechny bez ohledu na pohlaví je spodní prádlo důležitým symbolem a zároveň nositelem intimity, tím, co probouzí představivost a sexuální touhu po člověku, který jej nosí.

Je nepopiratelný fakt, že pro většinu populace naší planety je spodní prádlo důležitou a nedílnou součástí outfitu – samozřejmě s výjimkou těch, kteří žijí „naostro“. A ještě členek a členů národů, etnik a komunit, které spodní prádlo jednoduše neznají a tudíž nenosí.

Muž ve spodním prádle, cca 1935, Nový Zéland, Gordon Burt, Gordon H. Burt Ltd, Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa

Různé způsoby oslav

V zemích, kde se o tomto svátku ví, pořádají ti, kteří se výrobou i prodejem spodního prádla živí, zejména pro své zákaznice zajímavé prodejní akce. Ortodoxní organizátoři se přidržují old school tradice zakladatelů z New Yorku a pořádají průvody ve spodním prádle.

Některé módní značky se chopily příležitosti a v Mezinárodní den spodního prádla představují nové kolekce spodního prádla.

Individuální oslávenci si v Mezinárodní den spodního prádla oblečou své oblíbené kousky, jiní si naopak na oslavu pořídí zcela nový, překvapivý kousek. Fantazii se opravdu meze nekladou, je však nepsaným pravidlem, že bychom neměli svátek spodního prádla slavit naostro. To se opravdu nesluší a mimochodem: milovníci života bez spodního prádla mají svůj vlastní svátek: Mezinárodní den bez kalhotek.

Není prádlo jako prádlo

Od neznámého data, kdy naši předci a předkyně začali nosit předchůdce dnešního spodního prádla – dejme tomu bederní roušky – jsme se dopracovali nejenom k různým materiálům, střihům, převedením, ale i k různým druhům spodního prádla. Známe a nosíme spodní prádlo klasické, basic na každodenní nošení, noční – včetně nočních košilek a košil, korzety, kalhotky, podprsenky. To všechno ve provedeních exkluzivních, přírodních, krajkových, elegantních, sportovních, stahovacích, push-up, hravých, retro, vintage, lechtivých, erotických a tak dále…

A nesmíme zapomínat ani na základní pánské modely: trenýrky, slipy boxerky a klasické dlouhé spodky.

Atributy dokonalého spodního prádla by mohli být – bez ohledu na pohlaví nositelky či nositele – tyto: pohodlné, skvěle padnoucí, hygienické, prodyšné, praktické a bez problémů pratelné.

Reklamní fotografie pro Berlei, cca 1930, Wellington, Gordon Burt, Gordon H. Burt Ltd, Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa

Zdravotní poselství

Mezinárodní den spodního prádla je bezesporu i nositelem významného poselství týkajícího se zdraví těch partií našich těl, pro které je spodní prádlo určeno. Lékařky a lékaři vědí, že ani ze zdravotně-hygienického úhlu pohledu opravdu není prádlo jako prádlo.

Kvalita spodního prádla má významný vliv na naše zdraví. Kvalitní spodní prádlo je zárukou, že intimní partie našich těl si můžou hovět ve hygienickém standardu, bez rizika vzniku infekcí.

Klíčově důležitý je výběr materiálu, dle odborníků jednoznačně vede přírodní bavlna, která je nejlépe prodyšná ze všech přírodních i syntetických materiálů. Čím je materiál méně prodyšný, tím roste riziko vzniku opruzenin, zapaření a kvasinkových infekcí.

Důležité je i pravidlo „volnosti a vzdušnosti“, obecně není doporučováno příliš upnuté spodní prádlo a dámy by si měli obzvláště promyslet nošení „tangáčů“. Tento prý brazilský vynález je prokazetelně příčinou různých zdravotních problémů, baktariální infekce intimních partijí nevyjímaje.

Ján Schneider

foto: pixabay, pexels, unsplash

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *