Dopřejete si kávu denně, i na Silvestra? Děláte dobře!

 Dopřejete si kávu denně, i na Silvestra? Děláte dobře!

Navzdory možná až ultimativnímu titulku jste se nezačetli do PR článku propagujícího globálně snad nejrozšířenější přírodní stimulant – kofein. Nebudu ani dělat reklamu žádné kavárně, pražírně kávy nebo konkrétnímu druhu tohoto lahodného nápoje, který pijí miliardy lidí naší planety denně.

Různým účinkům a vlivům kofeinu na naše těla i duše jsme se již poměrně podrobně a taky vcelku obšírně věnovali. Dnes se společně podíváme, jestli je káva přítel nebo nepřítel kardiovaskulárního zdraví.

Ještě, než se rozepíši, patří se poděkovat za tip na tento článek kardiologovi Marekovi Karmanovi ze skvělé komunity Mladí lekári: Marek, ďakujem! Pojďme tedy na to a klidně si k tomu uvařme i lahodné kafíčko.

Vědecké vyvrácení mýtu

Od dob, kdy se pití kávy rozšířilo po celé naší zeměkouli, se na ni nabalilo několik mýtů a jeden z nejznámějších je zhruba o tom, že bychom kávě neměli holdovat, protože škodí srdci. Možná to byl impuls pro skupinu vědců a vědkyň z několika čínských univerzit a vědeckých pracovišť, ke kterým se přidali i kolegové ze Švédska.

A publikovali v prestižním Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism vskutku zajímavou s rozsáhlou – co se počtu lidí zařazených do výskumu – studii s názvem: Obvyklá konzumace kávy, čaje a kofeinu, cirkulující metabolity a riziko kardiometabolické multimorbidity.

Prospektivní studie zkoumala potenciální souvislosti běžné konzumace kávy a čaje a kofeinu a rozvoje kardiometabolické komorbity. Ta je definovaná jako koexistence nejméně dvou kardiometabolických stavů ze tří: diabetes 2. typu, ischemická choroba srdce a mrtvice. Studie kromě toho analyzovala metabolické biomarkery, které mohou být základem těchto vztahů.

Studie byla designovaná vskutku úctyhodně, vědci a vědkyně pracovali s údaji Biobanky Spojeného království, kteří neměli na začátku studie žádné kardiometabolické onemocnění. U 172 315 jednotlivců analyzovali konzumaci kofeinu, u 188 091 lidí analyzovali pití čaje a kávy. U 88 204 a 96 393 účastníků a účastnic bylo měřeno celkem 186 metabolitů.

Klíčové zjištění, výsledky a závěry studie

  • obvyklý příjem kávy nebo kofeinu zejména na mírné úrovni byl spojen s nižším rizikem nově vzniklé kardiometabolické komorbity a může hrát důležitou roli téměř ve všech přechodných fázích vývoje kardiometabolické komorbity
  • ve srovnání s nekonzumenty nebo konzumenty s méně než 100 mg kofeinu denně měli nejnižší riziko nově vzniklé kardiometabolické komorbity konzumenti mírného množství kávy (3 nápoje/den) nebo kofeinu (200-300 mg/d)
  • pravidelní konzumenti kávy měli o téměř 40 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
  • nejvýraznější efekt byl při konzumaci tří šálků kávy denně
  • káva snižuje hladiny metabolitů spojených s vyšším rizikem srdečních onemocnění
  • u pravidelných konzumentů kávy byly zaznamenány nižší hladiny VLDL („zlého“ cholesterolu) a nasycených mastných kyselin

Autoři a autorky studie doporučují a očekávají, že následující výzkum by mohl být zaměřen na ověření implikovaných metabolických biomarkerů, které jsou základem vztahu mezi příjmem kávy, čaje a kofeinu a kardiometabolické komorbity.

Můžeme se tedy určitě těšit na další vědecké potvrzení toho, že pití kávy je prospěšné kardiovaskulárnímu zdraví. 

Co to znamená?

Určitě ne to, že jestli jste již dopili kafíčko, které jste si uvařili k tomuto článku, musíte sprintovat ke kávovaru a dát si další. Kouzlo – ostatně jako při všem, co je zdrávo a dělá nám dobře – je v dlouhodobém užívání, pravidelnosti a střídmosti. Takže když vědci při zkoumání medicínských výsledků statisíců občanů a občanek Spojeného království zjistí, že optimální – z pohledu zásadního snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění – jsou 3 šálky kávy denně, mohli bychom to brát jako důležitý fakt.

Ale pozor, odborníci samozřejmě při hodnocení výsledků této studie nezapomněli dodat to důležité závěrečné ALE. V HCN – Helthcare Communications Network to ALE naformulovali takto:

„Přestože tato studie představuje přesvědčivé souvislosti mezi mírným příjmem kávy a kofeinu a sníženým rizikem kardiometabolické multimorbidity, je důležité interpretovat tato zjištění opatrně. Pozorované vztahy a identifikované metabolity poskytují základ pro budoucí výzkum, ale nestanovují kauzalitu. Lékaři by měli při diskusi o stravovacích návycích a kardiometabolickém zdraví zvážit tyto výsledky spolu s individuálními faktory pacienta a stávajícími pokyny.“

A pokud chcete pohled v možná nečekaných souvislostech, tady je vskutku excelentní, odborné, a přitom svižně a čtivě napsané hodnocení studie Dr. Perry Wilsona z Yale School of Medicine, který se taky hrdě hlásí do naší rodiny kávičkářů a kávičkářek.

Kofeinová kardioprofylaxie

Shrňme to celé pozitivně ještě mírně jinak: asi miliarda lidí naší planety, kteří denně konzumují – a mnozí z nás i několikrát – psychoaktivní látku s názvem kofein, kromě stimulace a pozitivních požitků a prožitků s pitím kávy spojených, praktikují i kofeinovou kardioprofylaxii.

Slovy kardiologa Mareka Karmana jde vlastně o preventivní arteriální gymnastiku. Dopřejme si tedy – ideálně tři – lahodná kafíčka denně. A dělejme tak nejenom dnes, v poslední den odcházejícího roku, ale každý den roku přicházejícího a všech dalších. S vědomím, že užíváme zřejmě nejzdravější přírodní legální drogu, která kdy byla objevena.

Pohodový a zdravý nový rok 2025 přeje

Ján Schneider

Foto: pixabay, pexels

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *