8 mýtů o zdraví ústní dutiny

 8 mýtů o zdraví ústní dutiny

Možná jste to ani netušili, ale zdraví ústní dutiny může mít vliv na naše celkové zdraví. Je nezbytné znát pravdu o zdraví naší dutiny ústní, protože nesprávná ústní hygiena může vést k zubnímu kazu, citlivosti zubních krčků, jejich odhalení, dokonce paradentóze a dalším nepříjemným komplikacím. O ústním zdraví existuje mnoho mylných představ, a proto je klíčové, aby každý z nás znal fakta. Jen tak se budeme umět o svůj chrup správně starat, můžeme poopravit nesprávně osvojené návyky a nahradit je správnými.

V tomto článku se dozvíte:

  • jak často je nutné chodit na preventivní prohlídky do zubní ambulance
  • zda stav vaší ústní dutiny přímo souvisí s vaším celkovým zdravotním stavem
  • jak často si máte měnit zubní kartáček
  • zda žvýkání žvýkačky nahrazuje čištění zubů

Mýtus č. 1: Preventivní prohlídky nejsou potřebné. Budu to řešit za pochodu.

Pro zdraví zubů je prevence naprosto klíčová. Nečekejte, až bude pozdě. Preventivní prohlídku u vašeho zubního lékaře byste měli absolvovat jednou až dvakrát ročně, stejně často také navštívit ambulanci dentální hygieny. Jen tak bude moci váš lékař včas odhalit začínající problém a odstranit jej. Pokud by se vám problémy kvůli zanedbané prevenci nahromadily, mohou vyústit v mnohem závažnější komplikace, dokonce až do ztráty zubů, což bude mít rozsáhlé následky nejen na stav vašeho chrupu, ale i na vaši peněženku.

Mýtus č. 2: Cukr způsobuje zubní kaz.

I když pravdou je, že cukr přispívá k tvorbě zubního kazu, problémy nezpůsobuje samotný cukr. Stojí za nimi spíše bakterie přítomné při procesu konzumace cukrů. Lepkavé druhy jídel přitahují bakterie a ty se usídlí na zubech i v celé ústní dutině. Tyto bakterie produkují kyselou sloučeninu a ta podporuje vznik zubního kazu. Proto si omývejte zuby po každém jídle, aby se na nich nehromadily bakterie a povlaky.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Mýtus č. 3: Stav mé ústní dutiny s mým celkovým zdravím nijak nesouvisí.

Zdraví dutiny ústní je velmi dobrým indikátorem celkového zdraví a nesprávná ústní hygiena může zvýšit riziko vzniku různých dalších onemocnění. Střední až pokročilé onemocnění dásní zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob. Nejčastěji se vyskytuje u diabetiků. Bakterie a jiné choroboplodné zárodky se mohou dostat krevní cestou z úst do ostatních částí těla. Bakterie, které se dostanou až do srdce, mohou způsobit jeho poškození a dokonce až zánět!

Mýtus č. 4: Zubní kartáček stačí vyměňovat po nemoci.

Není to docela tak. Výměna zubního kartáčku poté, co jsme prodělali jakékoli respirační nebo jiné onemocnění, je samozřejmá. Kartáček je však nutné měnit i jindy, a to každé 3 měsíce či při vychýlených nebo ohnutých štětinkách.

Mýtus č. 5: Stačí používat jeden zubní kartáček a hotovo!

Kromě klasického zubního kartáčku je třeba používat i jednosvazkový (sólo) kartáček a mezizubní kartáčky. Sólo kartáček nám slouží k dočištění míst těžko dostupných běžným zubním kartáčkem a mezizubní kartáčky k dočištění medzizubních prostor, které pokud se důkladně nečistí, jsou velmi častým místem vzniku zubního kazu. Mezizubní prostory stačí čistit jednou denně, ideálně večer před spaním.

Veronika Jariabková: Kostaričania sa nikdy nesťažujú, žijú v radosti a naplno. To je ich tajný recept na dlhý život.

Mýtus č. 6: Čím více kartáčkem na zuby tlačím, tím budou čistší.

Právě naopak. Vyvíjení příliš silného tlaku na zuby a dásně na nich může napáchat nenapravitelné škody. Při čištění zubů je mnohem důležitější technika než síla. Čistěte si zuby krouživými pohyby a na kartáček vyvíjejte jen mírný tlak. Zuby nikdy nedrhněte pohybem kartáčku do stran. Vhodným řešením může být i sonický zubní kartáček, který jen držíte a vedete rukou po jednotlivých zubních kvadrantech. Udělá tak veškerou práci za vás.

Mýtus č. 7: Žvýkačka nahrazuje čištění zubů.

Žvýkačka je opravdu skvělou první pomocí po jídle v případě, že si nemůžeme zuby přímo vyčistit kartáčkem a zubní pastou. V žádném případě však poctivé čištění zubů nenahrazuje. Pokud rádi po jídle žvýkáte žvýkačku, ujistěte se, že bude vždy bez obsahu cukru.

Mýtus č. 8: Krvácející dásně nejsou problém.

Krvácející dásně vždy signalizují nějaký probíhající problém a proto je při zpozorování tohoto jevu vždy třeba kontaktovat svého zubního lékaře. Může jít jen o problém s technikou při čištění zubů, ale také o začínající paradentózu. Závažnost vašeho stavu vždy určí lékař. Neodkládejte jeho návštěvu.

Objevili jste v některém z těchto mýtů něco, co potřebujete v přístupu ke své ústní dutině změnit?

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *