3 tipy jak zastavit negativní myšlenky

 3 tipy jak zastavit negativní myšlenky

Přehrávali jste si v hlavě už někdy některá z následujících tvrzení? „Nejsem dost dobrá.“ „To nezvládnu.“ „Na to nemám.“ „To nedám.“ Pokud jste se už někdy ve své mysli setkali s těmito nebo podobnými nežádoucími myšlenkami, tento článek je určen právě pro vás. Nedejte se zmýlit, setkali jsme se s nimi už všichni. Objevují se zejména tehdy, stojíme-li na prahu nových začátků. Jak se však s nimi vypořádat? Jak docílit, aby nám nezhoršily náladu nebo nám nezkazily celý den? Jak je zastavit dříve, než napáchají nemalé škody na našem sebevědomí? To vám v této chvíli rádi prozradíme.

  1. Uvědomte si, že vy nejste vaše myšlenky. Ty jsou nejednou jen součástí programu, který si nesete od dětství jako výsledek výchovy. Pokud někam cestujete letadlem a máte strach, vy nejste váš strach. Je to jen vzorec chování. Možná vám máma v dětství říkala: „Nechoď tam, protože se ti může něco stát. Buď raději doma.“ Vy si tento program v sobě nesete a považujete jej za naprostou pravdu navzdory tomu, že není racionální. Uvědomte si, že váš strach je jen váš vzorec. Jiné je, pokud strach pramení v pudu sebezáchovy. To je však už na jiné téma.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

  1. Zeptejte se sebe sama, zda jsou vaše myšlenky pro vás přínosem. Posouvají vás vaše myšlenky či obavy vpřed za vaším cílem? Jsou vám nápomocné? Dostanou vás tam, kam chcete a potřebujete, nebo vás spíše od vašich cílů odrazují? Pokud je vaše odpověď NE, odsuňte takové myšlenky stranou. Uvědomte si je a potom je pošlete pryč. Proč k vám takové myšlenky a obavy přicházejí? Vynořují se proto, že souvisí s obdobným zážitkem z vaší minulosti. Vaše dnešní situace je ovšem jiná, bude se vyvíjet jinak a může mít úplně jiný konec. Máte to ve svých rukou.

Představme si příklad takové situace: šéf vám dal konstruktivní kritiku vaší poslední prezentace. Okamžitě se vám začaly vynořovat myšlenky typu: „Jsem nemožná.“ „Teď mě určitě vyhodí.“ „Strhne mi prémie.“ „Nemám na to, abych tuto pozici vykonávala. Vždyť i minule jsem ho zklamala, selhala jsem a pokašlala jsem to. Proč se mi to jen opakuje?“ Váš mozek vás okamžitě začne přesvědčovat o tom, že jste lůzr. Děje se tak možná proto, že vás v dětství otec nebo matka nadměrně kritizovali.

SÚŤAŽ o laserovú operáciu očí v hodnote 2300 EUR. Zapojíte seba alebo kamarátku?

V tuto chvíli se dostáváte do bodu, kdy si můžete vybrat, čemu budete věřit. Buď starým vzorcům chování, které se chovají jako software ve vaší hlavě, nebo si je přepíšete a uvěříte tomu, že na to máte. Vy si vybíráte své myšlenky, ne naopak. Kritika ze strany šéfa může být ve skutečnosti klíčová v tom, abyste poopravili svou práci a zlepšili se v ní. Je to něco, co hraje ve váš prospěch, jen tomu musíte uvěřit.

  1. Řekněte si jednoduše STOP. Kdykoli se vám vynoří myšlenky, které nechcete, představte si, jak berete do ruky velkou značku na které je napsáno STOP – stejně jako na cestě. Jasně řekněte svému mozku, aby se ani nepokoušel zavést vás na cestu negativních myšlenek. Dejte mu STOPku a vraťte se zpět k práci, kterou jste dělali předtím, než vás začali atakovat nežádoucí myšlenky.

Máte své ověřené techniky, které vám fungují při zastavení negativních myšlenek? Které to jsou? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích.

2 Comments

  • […] Teraz je to takto. V dnešnej dobe sa veľa hovorí o neprijímaní vecí. Prijatie v skutočnosti nie je nič iné ako potvrdenie reality. Prijímame, že sa niečo skutočne stalo, alebo že určitý stav vecí je naozaj skutočným stavom vecí. Neznamená to, že ospravedlňujeme to, čo sa stalo, alebo že s tým súhlasíme. Nemôžeme sa však pohnúť z miesta bez toho, aby sme jasne videli a dokázali prijať súčasnosť. Zaiste vám pomôže aj to, ak si uvedomíte, že aj táto fáza vášho života sa raz skončí. Pretože všetko raz pominie. […]

  • […] a tiež meditácie. V prípade, že ich neovládate, môžete sa obrátiť na psychológa či terapeuta. Pomôcť tiež môže budovanie záchrannej siete priateľov, záujmová činnosť, dostatok […]

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *