10 věcí, kterých bychom se měli v létě vyvarovat

 10 věcí, kterých bychom se měli v létě vyvarovat

Léto v nás probouzí touhu po dobrodružství. Dlouhé slunečné dny přímo vybízejí k aktivitám, které bohužel ne vždy bývají zdraví prospěšné. Abychom v létě zůstali zdraví, měli bychom znát několik zákonitostí zahrnujících zejména bezpečné slunění a přístup ke zdraví prospěšným potravinám.

V tomto článku se dozvíte:

  • jak na zdravé slunění
  • co v létě jíst a čemu se raději vyhnout
  • které potraviny zabraňují spálení pokožky

Nepřehánějte to se sluněním. Přestože všichni toužíme po krásné bronzové pokožce, neměli bychom to se sluncem rozhodně  přehánět. V posledních letech totiž neustále narůstá počet případů zhoubného nádorového onemocnění kůže (melanom). Za poslední desetiletí (2011-2021) se počet nově diagnostikovaných případů invazivního melanomu meziročně zvýšil o 44 %. Odhaduje se, že letos zemře na melanom 7 180 lidí. 4 600 z nich bude mužů a 2 580 žen. Převážnou většinu melanomů způsobuje sluneční záření.

Konferencia Pre zdravie ženy v Bratislave 2021 – ONLINE PRENOS (LIVE STREAM)

Předtím, než půjdete na slunce, si vždy naneste sluneční clonu o hodnotě minimálně SPF 30, ideálně SPF 50 (u dětí vždy zvolte SPF 50), která obsahuje protekci proti UVA i UVB záření. Po koupání a v případě, že se zpotíte, je nutné opalovací krém aplikovat opakovaně. Ani s opalovacím přípravkem to však na slunci nepřehánějte. Střídejte pobyt na slunci a ve stínu a nikdy se neopalujte v poledne. Mezi 11-16h si dopřejte siestu, po celý den dodržujte pitný režim, dbejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem.

Nepodceňujte regeneraci pokožky. V případě, že jste se přece jen neuváženě spálili, mějte po ruce kvalitní tělové mléko určené k regeneraci kůže po slunění s obsahem panthenolu. Zklidňující účinek má také šťáva z aloe vera či bílý jogurt aplikovaný na pokožku v podobě pleťové masky. Na noc pro každý případ užijte ibuprofen nebo panadol.

Plavejte bezpečně. Ideální bude, pokud budete plavat minimálně ve dvou, nebo si zajistíte, aby vás někdo ze břehu pečlivě sledoval v případě, že budete plavat v moři dále od břehu. Před plaváním nikdy nekonzumujte alkohol a neskákejte do vody rozžhavení. Pokud si na dovolené plánujete pronajmout loďku, byť jen malý rybářský člun, a probádat na něm okolí, vždy sledujte předpověď počasí. Bouře na moři je to poslední, co byste chtěli zažít. Před plavbou si zkontrolujte, zda máte k dispozici dostatek záchranných vest, případně si je rovnou nasaďte (minimálně je vždy nasaďte neplavcům a dětem).

8 tipov na bezpečnú letnú turistiku

Vyhýbejte se pikantním a smaženým jídlům. Určitě jste už postřehli, že kořeněná jídla zahřívají. Nechte si jejich konzumaci na zimu a v létě dejte přednost ovoci a zelenině. Přestože mezi typickými druhy jídel se na koupališti nejčastěji vyskytují langoše, hot dog, hranolky, smažený sýr, palačinky či koblihy, zkuste si v plážové restauraci zakoupit raději ovocný či zeleninový salát. Slazené nápoje vyměňte za čistou pramenitou vodu. Úplně se vyhněte ledové drti a nápojům s obrovským množstvím ledu a také příliš velké dávce cukru a horkým jídlům a nápojům.

Jezte tyto konkrétní potraviny. Určitá skupina potravin má protizánětlivé účinky, což z nich činí skvělé bojovníky proti spálení pokožky od slunce. Jejich konzumací (samozřejmě za předpokladu, že se budete slunit s mírou), se vyhnete tomuto nepříjemnému problému. Do této skupiny patří:

  • bobulové ovoce
  • rajčata
  • mrkev
  • zelený listový salát
  • ryby, zejména losos
  • mandle
  • zelený čaj

Jaká místa jste už toto léto navštívili? Kam se ještě chystáte?

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *