Valerie Peršina: Pilulka s vitamíny nepředstavuje skutečnou péči
„Zdravé hubnutí prý není tom, co si odepřít, ale o tom, co si dopřát,“ říká Valerie Peršina, profesionálka ve sféře fitness. Zajímavá a náročná kariéra v oblasti „bikiny fitness“ ji dovedla k práci online trenéra a výživového poradce. Soutěžit začala kvůli setkání s kulturistou, který jí popisoval svůj sen přípravy na soutěž. Z jeho slov pochopila, že to je přesně to, co chce. Chtěla si vyzkoušet, co dokáže její tělo a její psychika. Do závodů a soutěží se následně zamilovala, ačkoli její zmiňovaný známý se nikdy na stage nepostavil…
Jsme velmi rady, že Valerie přijala naše pozvání stát se ambasadorkou konference Pro zdraví ženy. V rozhovoru prozradila:
- jak a zda se starala preventivně o své zdraví během vrcholového soutěžení,
- jaký je život v Ománu, kde žije již třetí rok se svou rodinou,
- jak jíst chutně a zdravě,
- co znamená v praxi projekt Plný talíř.
Valerie, co pro vás znamená zdraví ženy? Jak si představujete zdravou ženu?
Zdravá žena je pro mě především žena, která si zakládá svůj život nejen na fyzickém, ale také mentálním zdraví. Je to žena, která se zajímá o aspekty nejen jednoho směru, například její profese, ale má také blízko ke snaze mít zdravé, funkční tělo, které jí slouží a neomezuje v možnostech žít život naplno a v harmonii s sebou.
Vezmeme-li to zopačného soudku. Jsou i reálné nezdravé ženy nebo jsou to ženy, které na sebe zapomínají, dávají prioritu jiným věcem a podobně?
Často se stane, že hektický život, který máme, nás nutí se soustředit na věci, které jsou pro nás důležitější než vlastní zdraví. Starost o rodinu, děti, práci, vedení domácnosti… Na sebe už nezbývá moc času. Přichází chronická únava, někdy deprese as tím spojené úzkosti z řešení dennodenních úkolů. Ženy se často nezamýšlejí nad tím, jaký způsob života vedeme. Zdravější jídelníček a pravidelná aktivita nejen zvyšují energii a chuť do života. Také dokážou příznivě ovlivnit i naše mentální zdraví.
Kdo vás osobně inspiruje v prevenci a péči o zdraví?
Jsem to já sama. Mám velkou úctu k lékařům, kteří pracují s nemocnými lidmi. Není to jednoduchá činnost.
O co byste se ráda podělili z vlastní zkušenosti? Co se vám osvědčilo v péči o zdraví?
Osvědčila se mi pravidelná aktivita zaměřená na celkový rozvoj funkčnosti svalstva. Také čas na meditace. Mým lékem na všechno je sport a hudba. U obou zůstávám sama se sebou a cítím hluboké sjednocení. Následně obrovský příliv motivace.
Přijali jste výzvu stát se ambasadorkou konference Pro zdraví ženy. Jaký máte vy sama vztah ke zdraví a prevenci?
Během své závodní kariéry jsem tuto stránku hodně zanedbávala. Vrcholový sport nikdy není o zdravém přístupu a ve chvíli, kdy jde o medaile, se vám nechce „šťouchat“ do věcí, které se zdravím souvisí. Máte cíl a jedete za ním. Ve chvíli, kdy jsem závodní kariéru ukončila, začala jsem se na prevenci dívat jinak. Dbám na pravidelné prohlídky, řeším si i štítnou žlázu, samozřejmě ženského lékaře. Žena se musí obzvlášť starat o své zdraví.
Co je podle vás „zabijákem“ zdraví?
Zabijákem zdraví je podle mého názoru spolehnutí se jen na zázraky, které neexistují. Pilulka s vitamíny nepředstavuje skutečnou péči o své vlastní zdraví. Je potřebná především pravidelná péče, prevence, která vychází z celkového zdravého jídelníčku a pravidelné fyzické aktivity. Fyzickou aktivitou nemyslím šest nebo sedmkrát týdně posilovnu. Tady to právěže platí opačně, četnost cvičení se dříve či později odrazí negativně na ženě. Všechno s mírou. Ve fitness to platí dvojnásob.
Netrpí příliš častým a intenzivním cvičením klouby, svaly? Jak to vyvažujete?
Trpí hlavně nervová soustava a hormonální funkce. Při častém a intenzivním tréninku docházka k neustálé zatěžování organismu. Tělo nezvládá regenerovat. Postupně se objevují potíže spojené s gynekologií, štítnou žlázou a podobně. Lidé, kteří nemají závodní ambice, by neměli cvičit více než třikrát, maximálně čtyřikrát týdně. Poslední tři roky se to snažím dodržovat i já sama.
Podnikáte nějaké konkrétní kroky v oblasti duševního zdraví?
Ve chvílích, kdy jsem pocítila, že potřebuji odbornou pomoc v řešení některých oblastí svého života spojených s mým duševním zdravím – jsem se obrátila na odborníka. Jinak mi velmi pomáhají meditace. Momentálně jsem začala tvořit i své vlastní, které předávám dál.
Aktuálně jste již třetí rok s rodinou v Ománu. Jaká je tam zdravotnická péče?
Muž pracuje ve státní správě Sultanátu, takže máme státní pojištění v Ománu. Velmi se nám zamlouvá fungování zdejšího zdravotnictví. Vyšetření probíhá vždy velmi pozorně a málo kdy se nasazují antibiotika. Celkově to má určité výhody. Léky se zde vydávají vždy jen v množství, které vám doporučí lékař na určitou délku. Ve chvíli, kdy máte antibiotika na pět dní (ano, v Evropě se dávají na sedm dní a stihnout nám tak zruinovat mikroflóru), tak dostanete z okénka nemocniční lékárny léky na přesně pět dní a ani o den déle. Takže další samoléčba tak není možná. Za tyto léky nic nedoplácíme, nikdy. V tomto máme stejné podmínky jako občané Sultanátu. Privátní sektor je zde velmi drahý, nicméně péče tomu velmi často neodpovídá.
Věnujete se ženám po celém světě v otázce hubnutí a cvičení. Jaké jsou hlavní zásady, chce-li žena být štíhlá a aktivní? Kde začít?
Nejprve bys měla položit otázku, proč se to stalo jejím cílem. Pokud je její motivací modelka nebo fitnesska, kterou sleduje, tak to můžu rovnou říct, že je to špatná motivace.
Vrhnout se na změny ve svém jídelníčku a začít se hýbat, by žena měla proto, že se chce lépe cítit, mít plno energie na oblíbené činnosti a blízké lidi. Také, aby mohla předat kvalitní znalosti o kvalitním a výživném jídelníčku svým dětem. Vybudovat v nich lásku ke zdravému jídlu a naučit je o benefitech, ze kterých mohou profitovat celý život. Určitě však nedoporučuji měnit své návyky ze dne na den. Ne radikální. Je to cesta, která většinou skončí neúspěchem a demotivací.
A co v případě, že ženě chutná jíst, miluje vařit, má ráda příjemné chvíle u jídelního stolu se svou rodinou?
Potom jí poradím zkusit se mnou program Plný talíř. Jsem máma a žena svého muže, neumím si představit, že bych se stravovala zvlášť a vařila si jídla pro jen pro sebe. Než jsem závodila, bylo to bohužel tak. Ale odmítat posezení s rodinou či přáteli jen proto, že si „něco nemůžu dát“ je obrovský hřích (úsměv). Hlavně, není to vůbec zapotřebí. Dá se to naprosto zdravě a jednoduše. Toto učím ženy na Plném talíři.
Jste autorkou autorského projektu „Plný talíř.“ Co si máme pod tím představit?
Plný talíř jsem vytvořila jako systém redukce na základě zdravých zásad a doporučení ze světa dietologie, prevence a výživy. Program učí hlídat si kalorie bez vážení jídla a zapisování kalorií. Způsobem, který neobtěžuje, nebere čas a při tom bezpečně vede k výsledkům. Během programu nejen hubneme díky zdravému jídelníčku a cvičení, ale také předávám účastníkům celistvé informace ze světa výživy. Řešíme zásady stravování venku, v restauracích a jak si vybírat z potravin a výrobků, které na trhu máme, abychom získali maximum pro své zdraví, ale bez stresu, úzkostí a strachu z jídla.
Co vy ráda vaříte? Jaký je váš jídelníček?
Stravujeme se společně. Nejraději máme společnou snídani a obědy. Všichni tři máme rádi zeleninu, rybu, ale dáme si také pizzu. Zásadně se stravujeme tak, jak chutná všem, proto se nikdy nemůže stát, že syn dostane na talíř uvařený květák, když má rád brokolici a můj manžel nikdy nedostane chilli con carne, protože chilli prostě nemá rád (úsměv). Já si pochutnám na domácích dezertech, ráda peču, s láskou a velmi často.
Zdravé hubnutí prý není tom, co si odepřít, ale o tom, co si dopřát. Co si vy odpíráte a co si dopřejete?
Od chvíle, kdy se moje závodní kariéra stala minulostí, neodpírám si vůbec nic. Naopak, máme to štěstí dopřát si více než měli kdysi naše babičky, možná i maminky. Na trhu je možnost vybrat si pestrou, chutnou stravu, která není až tak drahá a zároveň to může být pomalu sváteční jídlo. Jedinou podmínkou je jídlo si opravdu zamilovat. I za 30 minut lze vymyslet labužnické jídlo.
Co by si měla dopřát každá žena v rámci péče o své fyzické i psychické zdraví?
Hlavně by neměla zapomínat na odpočinek a čas strávený sama se sebou, pokud je to alespoň trochu možné. Je to nesmírně důležité. Ideální je možná procházka venku vystoupit o zastávku či dvě dříve, když jedete do práce nebo se vracíte domů. Strávíte čas sama se sebou a zároveň si dopřejete fyzickou aktivitu.
Děkuji za rozhovor.
Zdroj foto: archiv V. P.