Toalety jsou místem pro pokoj, klid a mír
Určitě není pravidlem, že bychom slavili všechny svátky, nebo spíše světové či mezinárodní dny, které na nás červeně blikají a svítí v kalendářích preventistů, lékařů a zdravotníků. V běžných kalendářích nám totiž běžně neblikají a nesvítí. I proto se usilujeme na našem webu o těchto dnech pravidelně psát, protože je to potřebné. OSN, UNICEF, Světová zdravotnická organizace a další kompetentní instituce vyhlašují tyto svátky z důležitých důvodů. A během nich preventisté, lékaři a všichni, kteří mají z titulu své odbornosti profesionální povinnost šířit zdravotní osvětu, dělají všechno, co je třeba, aby byla veřejnost odborně informována o konkrétním tématu, týkajícím se konkrétního svátku, nebo světového, mezinárodního či evropského dne. A to jsou důvody, proč o těchto svátcích píšeme i my.
Z pohledu OSN jsou mezinárodní dny a týdny příležitostí ke vzdělávání veřejnosti o problémech, které vyvolávají obavy, k mobilizaci politické vůle a zdrojů k řešení globálních problémů. A taky k oslavě a posílení úspěchů lidstva.
Dnes slavíme Světový den toalet.
Taky to máte tak, že vaše toaleta je oázou pokoje a klidu, kde vás opravdu nikdo a nic neruší? Místo, kam i králi chodí pěšky ale není pro stovky milionů lidí na naší planetě taková samozřejmost, jako pro nás. Možná je to k nevíře, ale Světová organizace toalet vyhlásila Světový den toalet již v roce 2001 a o 13 let později se 19. listopad stal oficiálním svátkem OSN, Světovým dnem toalet. Může se na první dobu zdát, že jde o poněkud bizarní svátek, čtěte ale dál, že tomu není tak.
Toalety jsou místem pro pokoj
Snad nejsoukromější a pro lidský druh i nevyhnutný prostor, který je jedním ze středobodů našeho života by měl být i bezpečný. Ale pro miliardy lidí naší planety je bezpečná a hygienická sanitace ohrožena konflikty, klimatickými změnami, katastrofami i zanedbáváním.
- až 3,5 miliardy lidí pořád žije bez bezpečně řízené hygieny, včetně 419 milionů těch, kteří jsou nuceni vykonávat otevřenou defekaci mimo toalet
- 2,2 miliardy lidí stále žije bez bezpečné pitné vody, včetně 115 milionů lidí, kteří pijí povrchovou vodu
- nebezpečná, kontaminovaná voda a nedostatečná hygiena jsou denně odpovědny za smrt přibližně 1000 dětí mladších 5 let
- u dětí žijících v mimořádně křehkém prostředí je tři krát vyšší pravděpodobnost, že budou praktikovat otevřenou defekaci, čtyři krát vyšší pravděpodobnost, že jim budou chybět základní hygienické služby a až osm krát vyšší pravděpodobnost, že nebudou mít k dispozici pitnou vodu
Klíčové poselství Světového dne toalet 2024
Toalety jsou místem pro klid. Tento nezbytný prostor, který je středem našeho života, by měl být bezpečný a zajištěný. Ale pro miliardy lidí je hygiena ohrožena konflikty, změnou klimatu, katastrofami a zanedbáváním.
Toalety jsou místem ochrany. Tím, že vytváříme bariéru mezi námi a naším odpadem, jsou hygienické služby nezbytné pro veřejné zdraví a zdraví životního prostředí. Ale když jsou toaletní systémy nedostatečné, poškozené nebo rozbité, znečištění se šíří a rozpoutají se smrtelné nemoci.
Toalety jsou místem pokroku. Sanitace je lidské právo. Chrání důstojnost každého a zejména proměňuje životy žen a dívek. Pro spravedlivější a mírumilovnější svět jsou zásadní větší investice a lepší správa hygieny.
Z těchto důvodů OSN každoročně v Mezinárodní den toalet vyzývá vlády a všechny kompetentní organizace na zabezpečení toho, aby sanitární a vodohospodářské služby byli odolné, efektivní, chráněné před poškozením a dostupné pro každého.
Ján Schneider
Foto: UN Water