Superpotraviny: Tykev má kromě vynikající chuti i mnohé zdravotní benefity
V současné „virtuální dietologii“, které se kudy-tudy po sociálkách a jiných zákutích virtuálního všehomíra věnuje prakticky kdokoliv bez jakéhokoli vzdělání, kvalifikace a zkušeností souvisejících s tímto exaktním oborem, můžeme narazit doslova na „potraviny zabírající na všechno.“ Pokud bysme však jejich „účinky“ konfrontovali s vědeckými důkazy, nenalezneme zhola nic, co by je potvrdilo. Proto je i v této oblasti mimořádně důležité, odkud čerpáme informace a do jaké míry máme jistotu, že jsou pravdivé, ověřené a mají vědecké a dietologické opodstatnění. Své polínka do věčného ohýnku osvěty postavené na vědecky ověřených faktech jsme se rozhodli přikládat i my v našem seriálu o superpotravinách.
Již jsme se věnovali skořici, zázvoru, kakau, melounu, červené řepě, medu a dnes si pochutnáme na tykvi.
Už i v našich končinách je to tak, že si na tykev zejména naše ratolesti vzpomenou maximálně kolem Dušiček. Tedy Halloweenu. Když se na ně tlačí z reklam ultimátní diktát vyřezávat strašidelnosti do oranžových tykví odrůdy Hokkaido a chodit v maskách strašit své dobré příbuzné a sousedy. A ještě – děkujeme, tety kuchařky – když mají ve školce či škole na oběd tykvovou polévku nebo přívarek. Toto si ale takev naprosto nezaslouží. Čtěte, proč tykev můžeme směle řadit mezi superpotraviny.
Za několik jejích blahodárných účinků na naše zdraví může složka, která tykvi dodává charakteristickou barvu a mají ji v sobě i její příbuzní – například mrkev či bataty. Betakaroten je antioxidant, který naše tělo proměňuje na vitamín A, a ten je důležitý pro náš život jako sůl v pohádce.
Vitamin A potřebujeme k boji s choroboplodnými zárodky, ke správnému fungování našeho reprodukčního systému, kromě toho pomáhá srdci, plicím, ledvinám, očím a dalším orgánům zůstat zdravými. Dostatek vitamínu A v těle také snižuje riziko některých onkologických onemocnění.
Kromě beta karotenu a jeho prostřednictvím vitamínu A nám tykev dodává i vitamíny C, E, železo a folát – všechno to jsou mikroživiny posilující imunitní systém.
Za snižování krevního tlaku může také oranžová barva tykve, přesněji jedna z jejích složek – draslík. Nesolená dýňová jadérka tělu dodávají minerály a rostlinné steroly zvyšující hladinu dobrého HDL cholesterolu a také pomáhající snižovat vysoký krevní tlak.
Vyšší hladiny draslíku dodaného tělu konzumací tykve mohou snížit riziko mrtvice, ledvinových kamenů a diabetu 2. typu. Draslík také hraje roli při zvyšování minerální hustoty kostí a posilování jejich zdraví.
Pokud pravidelně konzumujete tykvové jadérka, pomáháte i zdravému spánku, obsahují totiž aminokyselinu tryptofan, která pomáhá tělu produkovat serotonin. Tento hormon není zodpovědný pouze za naši pohodu, ale také za podporu kvalitního, spokojeného spánku.
Vysoký obsah vlákniny, široké spektrum živin a nízký objem kalorií předurčuje tykev za ideální dietetickou potravinu.
Antioxidační síla beta-karotenu, který hojně obsahuje taky tykev se využívá v kosmetickém průmyslu, pomáhá působit nejen proti zánětu, ale také proti viditelným důsledkům stárnutí pokožky, zejména vráskám.
Prakticky jakýkoli způsob, jakým si doma v kuchyni připravíte tykev – nepřehánějte to ale s cukrem a solí – vám zaručí kromě skvělých chuťových zážitků i důležité zdravotní benefity.
Dobrou chuť želá Ján Schneider
foto: pexels