Superpotraviny: med je přírodní zázrak
V dnešní „virtuální dietologii“, které se beze jakýchkoliv skrupulí věnuje prakticky kdokoliv bez jakéhokoli vzdělání, kvalifikace a zkušeností souvisejících s tímto oborem, můžeme narazit doslova na „potraviny na všechno.“ Pokud bysme však jejich „účinky“ konfrontovali s vědeckými důkazy, nenalezneme nic, co je potvrzuje. Proto je i v této oblasti mimořádně důležité, odkud čerpáme informace a do jaké míry máme jistotu, že jsou pravdivé, ověřené a mají vědecké, medicinské a dietologické opodstatnění. Své polínka do věčného ohýnku osvěty postavené na faktech jsme se rozhodli přikládat i my v našem seriálu, který věnujeme superpotravinám.
Již jsme psali o skořici, zázvoru, kakau, melounu, červené řepě a dnes si pochutnáme na medu.
Snad jste se svými dětmi nebo vnoučaty viděli výjimečnou pohádku Pan včelka, jejíž edukační poselství je přímo dokonalé: pokud by se včely rozhodly neopylovat rostliny, tak život, jak ho známe by jednou provždy skončil. Nejenom život našeho lidského spoločenství, ale život celé planety. Protože naše včelky dělají až neskutečnou práci nejenom pro svou královnu a svoji rodinu – včelstvo žijící v úlu nebo navolno, přírodně třeba ve hnízdě v dutém kmenu stromu. Ale neúnavně a usilovně jako včelky pracují i pro blaho ekosystému naší krásné planety, a taky pro nás. Produkt, jímž krmí své larvy – med a také propolis jsou výjimečné, vzácné a až zázračně prospěšné našemu zdraví.
Mimochodem, víte, kolikrát musí včelky zaletět ke květům pro nektar, aby nám daly kilo medu? Je to až neuvěřitelných přibližně 4 miliony krát. Buďme jim tedy za jejiich usilovnou práci vděční a pojďme na fakty o tom, proč je med tak zdravý a přidáme i několik zajímavostí o tomto přírodním sladidle, které vůbec není jenom sladidlem.
Historie vztahu včel a lidí
Kromě medvědů vybírali z hnízd divokých včel med i naši předkové – sice nevíme odkdy, ale můžeme směle předpokládat, že odpradávna. Toto přírodní sladidlo s léčivými účinky je po tisíciletí ve všech kulturách – kromě těch nejsevernějších – nejenom součástí přírodní medicíny, ale také mytologie.
Z hodin biologie si možná pamatujeme, jak vlastně včelky med produkují: nektar, který nasají z květin uloží ve speciálním váčku, kde ho enzymy rozloží na jednoduché cukry. V úlu včely tento produkt ukládají do pláství, kde křídly vytvářejí mikroklima, které jej vysuší až na med. Potom buňky pláství uzavřou voskem a med je připraven ke konzumaci. Mimochodem, včelky med neprodukují pro nás, ale pro své larvy a lidé se na této jejich usilovné a pracné produkci v podstatě přiživují. Ale pokud to budeme brát ekologicky, v podstatě jde o druh symbiózy dvou druhů, protože my lidé jsme pro včely vytvořili lepší podmínky pro sběr nektaru naším historickým, postupným proměňováním přírody – nazveme to třeba na kulturní krajinu.
Historie soužití včel a lidí sahá pořádně hluboko v čase, vhodné podmínky pro včelstva jsme vytvořili již před pár tisíci lety, kdy jsme se z lovců a sběračů stali pastýři a pěstiteli. Právě kácení lesů na pastviny vytvořilo vhodné biotopy s květinami a keři, ideální pro včely. Vědci dokonce předpokládají, že když se dávní farmáři přestěhovali jinde, následovaly je i včely. Existují důkazy o tom, že Egypťané byli zručnými včelaři již v roce 2400 před Kristem.
To, že med znali naši předkové velmi dávno, potvrdili i nálezy medu v nádobách v hrobkách faraonů. Je to zároveň i důkaz úžasné trvanlivosti medu – i po tisíciletích byl ten faraonský vhodný ke konzumaci. Může za to jedinečná kombinace nízké vlhkosti a vysokého obsahu aminokyselin a antibakteriálních sloučenin, které prakticky znemožňují jeho znehodnocení.
Kromě klasické medoviny, kterou vařili už Vikingové, byl med také součástí receptu nejstaršího známého kvašeného nápoje, který vědci prohlásili za pivo. Našli ho v Číně v 9 000 let starých keramických nádobách, kromě medu byla v receptuře také rýže a ovoce.
Léčební účinky medu
Využívání léčebných účinků medu – zejména protizánětlivých, ale taky jako prostředku proti popáleninám je známo již ze staroegyptských a biblických dob. Čisté přírodní sloučeniny medu podorují hojení, zabraňují infekcím a zmírňují otoky. Malé množství medu pomáhá kupříkladu i zmírňovat příznaky nachlazení.
Popišme si tedy složení medu a z něho vyplývající léčivé, nebo zdraví prospěšné účinky pro lidský organismus.
- hlavní složkou medu – až 70 % jsou jednoduché cukry glukóza a fruktóza, kolem 10% tvoří jiné cukry, přibližně 18% voda, kromě toho organické kyseliny, antioxidanty, enzymy, aminokyseliny, bílkoviny a minelrální látky
- med je i zdrojem vitaminů skupiny B a vitaminu C, D, A, P, K a E, obsahuje i celou řadu esenciálních mikroživin, zejména železo, měď, fosfor, vápník, hořčík, ze stopových prvků mangán, kobalt, zinek, jod, fluor a kyselinu křemičitou
- díky inhibinům má antibakteriální vlastnosti, díky čemu může pomáhat při hojení drobných poranění, ale také hnisavých ran, popálenin a obecně zápalů včetně těch v ústní dutině
- protizánětlivé vlastnosti medu jsou prospěšné při léčbě virových onemocnění, zmírňují kašel a další příznaky nachlazení nebo chřipky, kromě množstva léčivých látek dodá nemocí zmáhanému organismu čistou přírodní energii díky jednoduchým, lehce vstřebatelným sacharidům
- med pomáhá i při zmírňování příznaků alrgiií – ale pozor, protože je výtěžkem nektaru rostlin, může obsahovat i pyl a i med samotný tak může být alergenem
Jak vybrat kvalitní med?
Klíčově důležité je místo, odkud med pochází, kde včelky nektar na jeho produkci sbírají. Proto vybírejte zásadně med s certifikovaným domicilem, potvrzujícím místo jeho původu.
Nezanebatelným parametrem kvality medu je samozřejmě i splnění požadavků, které podle předpisů musí med splňovat, týkají se nejenom jeho zložení, ale i způsobu spracování a hygienických podmínek při jeho zpracování a balení.
Základním parametrem, jak poznáte, že med je kvalitní, tedy nepasterizovaný – tímto procesem v podstatě zbaven všech zdraví prospěšných látek – je jeho krystalizace, „zcukornatění.“ To ale poznáte až po určité době po tom, co med zakoupíte. Pokud nezpracovaný med přirozeně nekrystaliuje, je pasterizovaný nebo jinak průmyslově zpracovaný a tudíž nekvalitní. V podstatě jde jenom o sladidlo bez jakýchkoliv zdraví prospěšných látek, které by měl pravý med obsahovat.
Neklamným parametrem nekvality medu je i jeho přílišná tekutost – pokud není přirozeně medově vláčný, obsahuje vodu, kterou je ředěný, pančovaný a tudíž i nekvalitní.
Pokud chcete mít absolutní jistotu, že koupíte kvalitní med, najděte ve svém okolí místního včelaře. Máte tak záruku, že med je opravdu poctivě z pláství sbíraný, neupravovaný nebo neředěný. Pokud mají včelky vašeho včelaře akční rádius sběru nektaru 5-10 kilometrů od úlu a není to kupříkladu v okolí dálnice, nebo povrchových dolů, ale čistá příroda, dávají ten správný zdravý med.
Dopřejme si tedy denně kvalitní med, protože je to vážně superpotravina s až zázračnými účinky prospěšnými našemu zdraví.
Ján Schneider
foto: pexels