Shatavari a jeho zdravotní výhody pro ženy

 Shatavari a jeho zdravotní výhody pro ženy

Zdroj: https://www.canva.com/photos/MADCXHs8u1Y-organic-dry-shatavari-asparagus-racemosus-sticks-/

Jaké jsou zdravotní výhody prášku Shatavari pro ženy?

Shatavari prášek je přírodní doplněk používaný k léčbě dlouhého seznamu chorob. Prášek Shatavari je populární v praxi ajurvédy. Ajurvéda je tradiční praxe přírodní medicíny, která začala v Indii před více než 3000 lety. Ajurvéda podporuje rovnováhu mezi prostředím a vaší myslí, tělem a duchem.

Co je prášek Shatavari?

Shatawari prášek pochází z kořenů rostliny Asparagus racemosus. Souvisí to s chřestem, který vidíte ve svém místním obchodu s potravinami, zvaným Asparagus officinalis, ale není to tatáž rostlina. Asparagus racemosus pochází z Indie.

Shatavari je adaptogenní bylina. Ačkoli neexistuje mnoho vědeckých výzkumů na podporu těchto tvrzení, adaptogenní byliny se používají k regulaci hormonů produkovaných hypotalamem, hypofýzou a nadledvinami. ‌Jako všechny adaptogenní byliny, i shatavari lze použít na pomoc vašemu tělu zvládat stres a zlepšit vaše celkové zdraví.

Zdravotní přínosy prášku Shatavari

Název shatavari pochází ze sanskrtu a lze jej přeložit jako „léčitel stovky nemocí“. Jak už název napovídá, seznam stavů, na které se shatavari používá, je poměrně dlouhý.

Kořen shatavari produkuje tři antioxidanty: racemofuran, asparagamin A a racemosol. Antioxidanty mohou zabránit poškození a chorobám ve vašem těle.

Shatavari má antivirové vlastnosti a lze jej použít k léčbě nebo prevenci virových infekcí.

Časný výzkum na zvířatech naznačil, že shatavari může posílit váš imunitní systém.

Podporuje laktaci. Kojící matky používají prášek shatavari ke zvýšení produkce mléka. Shatavari zvyšuje produkci prolaktinu, hormonu, který je důležitý pro kojení.

Hormonální rovnováha. Ženy používají shatavari k léčbě stavů souvisejících s hormonální nerovnováhou, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS) a neplodnost.

Snižte příznaky menopauzy. Malá studie ukázala, že užívání bylinné směsi, která obsahovala shatavari, výrazně snížilo návaly horka.

Další možné výhody. Shatavari se připisuje léčbě a prevenci mnoha dalších stavů, ačkoli je nutná další studie.

Další stavy, které může shatavari pomoci zlepšit, zahrnují:

* Odvykání alkoholu

* Úzkost

* Kameny močového měchýře a ledvin

* Bronchitida

* Cukrovka a diabetická neuropatie

* Pálení žáhy

* Syndrom dráždivého tračníku (IBS)

* Zánět

* Problémy s pamětí

* Úleva od bolesti

Rizika prášku Šatavari

Výzkum je minimální. Zatímco existuje mnoho studií na zvířatech, které ukazují potenciální zdravotní přínosy shatavari, k potvrzení zjištění je zapotřebí více studií na lidech.

Pokud jste alergičtí na chřest, vyhněte se prášku shatavari. Není známo, jak prášek shatavari interaguje s jinými léky a doplňky. Pokud užíváte léky, postupujte opatrně.

Změny estrogenu. Shatavari prášek obsahuje fytoestrogeny. Fytoestrogeny mohou změnit hladinu estrogenu ve vašem těle. Zatímco některé výzkumy ukazují, že fytoestrogeny slibují pomoc při léčbě určitých stavů, jako je rakovina prsu, mohou zhoršit jiné stavy, jako jsou děložní myomy.

Jak používat Shatavari prášek

Prodává jako sypký prášek nebo ve formě Shatavari kapslí. Tradiční způsob použití prášku shatavari je smíchat jej s vodou pokojové teploty. Chuť prášku shatavari je sladká a mírně hořká. Pokud nemáte rádi chuť, smíchejte prášek s mlékem nebo džusem. Můžete jej rozmixovat i do smoothie.

Neexistuje vědecky stanovený rozsah dávek. Správná dávka pro vás bude záviset na vašem věku, hmotnosti, zdravotním stavu a dalších faktorech. Začněte s malou dávkou, abyste viděli, jak vaše tělo reaguje.

Dobrým místem pro začátek je nejnižší doporučená dávka vytištěná na vašem doplňku. Běžná dávka prášku shatavari je 500 miligramů dvakrát denně.

Shatavari prášek se používá k léčbě širokého spektra stavů. Shatavari, který je již podporován tisíci lety tradiční medicíny, se nyní ukazuje jako slibný v prvních vědeckých studiích. Pro chybějící regulaci a omezené studie na lidech však „léčitele stovky nemocí“ zkoušejte opatrně.

Pokud si přejete užít vyšší dávku shatavari, poraďte se se svým lékařem dříve, než si ji přidáte do své rutiny. 

Prášek Shatavari objednáte v eshopu flexitylife.cz 

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *