Víte, proč někdy vidíme dvojmo?
Občas každého z nás šálí zrak a máme problémy zaostřit, nebo jinými různými způsoby nevidíme tak, jak se vidět má. Někteří z nás si občas možná i zapějí jeden z kultovních songů dixie šprýmaře Ivana Mládka: Znojmo, Znojmo, vidím tě dvojmo…Samozřejmě nebyl by Mládek Mládkem, kdyby nevymyslel vskutku nečekaný důvod dvojitého vidění…
Ale vážně: proč se nám to děje, proč někdy vidíme dvojmo?
Drtivá většina z nás si na první dobu spájí dvojité vidění s nadměrnou nebo i nezřízenou konzumací alkoholu a ano, je to tak, je to jeden z v podstatě běžných důsledků nestřídmého pití. V tomto případě ale jde o dočasný stav, který po vystřízlivění pomine. Příčin dvojího vidění, které dočasné není, však známe více.
Jak vlastně vidíme?
Naše oči tvoří párový orgán, a tudíž při zaznamenávání zrakových vjemů pracují synchronizovaně. Výsledkem je to, že reálně, nebo realisticky, tedy „tak, jak to je“ vidíme to, na co se díváme. A to nejenom v kompletní zrakem zaznamenatelné barevné škále, ale i v hloubce, nevidíme „ploše“ a ani zkresleně či dvojmo.
Realitu vnímanou oběma očima vidíme v jednom obraze. Snad každý z nás v dětském věku vyzkoušel při poznávání světa zakrýt si jedno oko a ano, viděli jsme, že vidíme nějak jinak než oběma očima najednou. Teprve když vnímáme svět oběma otevřenýma očima, vidíme jediný, ten realisticky správný obraz.
Toto všechno se děje, pokud je náš zrak v pořádku. Máme-li však z jakékoli příčiny dvojité vidění, nevidíme jeden obraz, ale dva. A ty mohou být vedle sebe, ale i nad sebou, nebo posunuty horizontálně, vertikálně i diagonálně.
Dvojité vidění – diplopie
Jde o oční problém, jehož výsledkem je vidění dvou obrazů téhož objektu, přičemž ten druhý vnímáme jako méně ostrý – i proto je nazýván i „obraz duchů.“ Lidé si často diplopii pletou s rozmazaným, neostrým viděním.
Diplopie může postihnout jedno i obě oči a může mít několik forem. U monokulární diplopie vidíme dvojitý obraz jedním okem, binokulární diplopie je dvojité vidění oběma očima. Druhy diplopie se liší tím, jakým způsobem vidíme zdvojený obraz:
- při horizontální diplopii se zobrazuje dvojitý obraz vedle sebe
- při vertikální diplopii vidíme jeden obraz nad druhým
- výsledkem diagonální diplopie je posun dvou obrázků téhož objektu vertikálně i horizontálně
Při normálním vidění každé oko vytváří svůj vlastní obraz toho, co vidí a mozek tyto dva obrazy zkombinuje do jednoho výsledného obrazu. Příčiny dvojího vidění souvisí s narušením tohoto procesu. Může jít o poškození či narušení funkce očních nervů nebo svalů, ale také poškození čočky či rohovky.
Příčiny binokulárního dvojitého vidění
Stav, když vidíme dvojmo oběma očima, může být způsoben zejména:
- šilháním nebo strabismem, když oči nejsou správně „zarovnány“
- dysfunkcí štítné žlázy, ovlivňující vnější svaly kontrolující pohyb oka
- mrtvicí nebo přechodným ischemickým záchvatem, které ovlivňují funkci nervů ovládajících oční svaly
- aunerysmou – cévní vydutinou, která může tlačit na nerv očního svalu
- nedostatečnou konvergencí – stavem, kdy oči nespolupracují správně
- diabetem ovlivňujícím cévy, které zásobují krví sítnici nebo nervy řídící pohyby očních svalů
- myastenií gravis – stavem způsobujícím slabost svalů, včetně těch, které ovládají oči
- nádory mozku, které mohou narušit pohyb oka nebo poškodit zrakový nerv
- sklerózou multiplex, neurodegenerativním onemocněním postihujícím centrální nervový systém včetně očních nervů
- poraněním hlavy s fyzickým poškozením mozku, nervů, svalů nebo oční jamky s důsledkem omezení pohybu oka a jeho svalů
- „černým okem“, kdy nahromadění krve a tekutiny kolem oka v důsledku zranění může způsobit tlak na oko nebo na oční svaly a nervy kolem oka
Příčiny monokulárního dvojitého vidění
Tento stav, kdy vidíme dvojmo jen s jedním zakrytým okem a druhým ne, je vzácnější a může být způsoben zejména:
- astigmatismem – nepravidelným tvarem průhledné vrstvy v přední části oka –rohovky
- suchým okem neprodukujícím dostatek slz, nebo příliš rychle vysychajícím okem
- keratokonem – degenerativním stavem oka způsobujícím změnu tvaru a tloušťky rohovky
- abnormalitami sítnice, kdy například při makulární degeneraci pomalu mizí střed zorného pole a někdy dochází k otoku způsobujícímu dvojité vidění v jednom oku
- kataraktem – šedým zákalem čočky způsobujícím zamlžené vidění, který může způsobit i dvojité vidění v jednom oku
Příčinami dočasného dvojího vidění mohou být intoxikace alkoholem, ale i některými léky, zranění hlavy, například otřesy mozku, nebo nadměrná únava či namáhání očí.
Jak zjistíme, že někdo vidí dvojmo?
Vaše dítě, vnouče, tchýně, partner či partnerka, prostě kdokoliv z vašich blízkých může mít problémy s dvojím viděním, pokud dělá toto:
- mhouří, přivírá oči, když se pokouší lépe vidět
- zakrývá si jedno oko rukou
- otáčí hlavu neobvyklým způsobem, nebo ji naklání
- dívá se na vás ne přímo, ale zboku
Pozor ale na samodiagnostiku, pokud vidíme dvojmo, je třeba se svěřit do rukou odbornic a odborníků. Diagnostika příčin dvojího vidění je v zájmu adekvátní léčby výhradně v kompetenci očních lékařů. Zapomeňte na „Dr. Googla“ a „doktorky z Mety“, pokud vidíte dvojmo a správné vidění se poměrně rychle nevrátí, není dočasné, je třeba navštívit svého lékaře, který vás pošle k očnímu specialistovi.
Ján Schneider
Foto: pixabay, pexels, unsplash