Proč je sezení takový problém?
Všichni víte, že sezení nikterak neprosívá zdraví. Ale! Nevíte, jaké dopady to bude mít pro vaše tělo a jak z toho ven, když sedět prakticky „musíme“.
V tomto článku se dozvíte, jak sezení ničí naše tělo a jak tomu předcházet, když sedět potřebujete.
Naše tělo se formuje podle toho, v jaké pozici ho nejčastěji držíme. Laicky se zamyslete a podívejte se na obrázek. Takhle naše tělo vypadá, když sedíte. Celou svojí vahou sedíte na kyčlích, jste zlomí v kříži, díky tomu vám nefunguje oběhová soustava, tak by měla, s tím souvisí prokrvení dolní části těla, prokrvení v oblasti pohlavních orgánů, otoky nohou. Máme pomalý oběhový systém, díky tomu přibíráme atd. Studie jasně prokazují obrovskou škodlivost nadměrného sezení bez ohledu na dobu strávenou pohybem.
Kdo má rád studie, ty jasně prokázaly, že nadměrné sezení:
- snižuje aktivitu enzymu lipoproteinová lipáza, který pomáhá spalovat tuk – pomalý metabolismus
- snižuje hustotu kostní tkáně, čímž zvyšuje riziko vzniku zlomenin,
- zužuje průměr cév a zvyšuje krevní tlak, což zvyšuje riziko vzniku nemocí srdce – oběhová soustava nefunguje, jak má
- negativním způsobem ovlivňuje hladinu krevního cukru a cholesterolu,
- zvyšuje riziko vzniku nádorů prsu a tlustého střeva, prostaty a pohlavních orgánů,
- zkracuje si život
Dlouhodobé sezení omezuje svalovou činnost, která je nezbytná pro podporu pohybu lymfy. Lymfatický systém, na rozdíl od oběhového systému, nemá pumpu a je nejvíce závislý na svalových stazích nohou. Při sezení se svalstvo nohou téměř nezapojuje a činnost lymfatického systému je omezena, tím se zpomaluje i odstraňování škodlivých látek z těla.
Možná si říkáte, že nejlepší řešení bude, když si po celodenním sezení dáte večer pořádně do těla. Ale bacha na to. Pro tělo je to po mnohahodinové fyzické nečinnosti takový šok, že se všechny svaly ještě úporněji stáhnou a problémy se mohou zafixovat. Jak jsem říkala na začátku, tělo se formuje podle toho, v jaké pozici jej nejčastěji držíme.
Takže jestli celý den sedíte za PC a pak jdete rovnou do posilovny, bez zahřátí začnete zvedat váhy, koledujete si o pořádný problém. A vracím se k tomu, co jsem říkala na začátku, tělo se formuje podle toho, v jaké pozici ho nejčastěji držíme. Zase se podívejte na ten obrázek, vy vstanete z židle, ale vaše tělo se jen tak, samo prostě nenarovná. Svaly se zkracují a ochabují. Máte nevhodné držení těla, díky tomu že 8 hodin denně sedíte.
Lékaři a studie obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny najednou. Negativní dopady dlouhého sezení na naše zdraví jsou totiž tak radikální, že ani půl hodiny cvičení denně není dostatečné k jejich překonání. V největším ohrožení jsou profese, kde se se musí sedět. ALE všechno má své řešení.
Jak z toho ven krok za krokem
- Dá se sedět i zdravě, ale má to svá pravidla
Musíte si hlídat 5 bodů na své těle. Hlava, ramena, pánev, kolena a chodidla. Aktivní sezení, jak na něj, vysvětluji vbalíčku Zdravé sezení. Naučit se správně sedět vyžaduje velkou dávku disciplíny, pomůžou vám k tomu různé pomůcky jako třeba gymnastický balón, ale i obyčejný polštářek. Více se dozvíte v mém kurzu Manuál pro tělo, který je ZDARMA pro všechny, stačí se registrovat ZDE
- Ani ta nejdražší židle vás nezachrání, když na ní neumíte sedět
Hodně lidi si myslí, že když má super skvělou polohovací židli, mají vystaráno. Musím Vás bohužel zklamat, nemáte. To je jako, kdyby si slepec nasadit brýle a doufal, že začne vidět. Nevěřte všem reklamám, které vám tvrdí, že díky židli se zbavíte bolesti zad. Kdyby to bylo takhle jednoduché, dělá to každý a nikoho nebolí záda. Židle je jen 1/3 pracovního místa, která ovlivňuje vaše tělo při sezení. Druhá třetina dělá nastavení stolu a postavení loktů vůči stolu. To je hodně důležité, obzvláště nastavení ruky a myši. A 3/3 tvoří postavení hlavy vůči páteři. Pokud máte želvičku nebo neustále koukáte do notebooku se zakloněnou hlavu, přetěžujete si krční páteř, do toho ten stres, nevědomé zvedávání ramen, které děláte. Řešte celou svoji kancelář.
- židle – výběr židle, nastavení židle vůči stolu
- stůl – nastavení stolu vůči židli
- monitor – nastavení monitoru (PC i notebook), výběr monitoru vhodný pro vaše oči
- klávesnice – nastavení vzdálenosti od rukou a postavení loktů na stole, podložka pod předloktí
- myš – výběr myši, nastavení myši na stole
Pokud nevíte, jak si nastavit své pracovní místo, více v kurzu Balíček zdravé sezení
- Nečekejte, že se to naučíte sami, jen od sebe
Vy máte nějaký styl sezení. Nevědomky sedíte, většinou špatně, Ale Váš problém je v tom, že nevíte, co je správné a co je špatné sezení. Nikdo nás sedět neučil, nevidíte se. Když jste zabraní do práce, nehlídáte si, jak sedíte, jestli nezvedáte ramena k uších, nepředsouváte hlavu atd, jste zabraní do práce a neřešíte sezení. Najednou máte celý den pryč, roky plynu a dost často, si lidé uvědomí hodnotu svého zdraví, tehdy až když ji ztratí. Začnete svůj styl sezení řešit včas. Jak pracovat vsedě, návod, typy, najdete v mém kurzu Balíček zdravé sezení
Typy, které vám pomůžou
Polohovací stůl
Pokud můžete, pořiďte si polohovací stůl a u práce stůjte. Na tento stůl si prostě nelehnete 😀 Nemusíte jen stát, díky polohovacímu stolu, můžete chvíli sedět, potom si ho zvednete a budete v práci pokračovat ve stoje. Liftor.cz je výborný e-shop, kde si vyberete podle svých představ. Kvalita za dobrou cenu.
Sezení na balónu, klekačce a ostatních pomůckách
Pořiďte si gymnastický balón a seďte na něm. Nebo si můžete pořídit klekačku, Obě varianty sezení, vysvětluji v kurzu Zdravé sezení, odkaz na kurz Balíček zdravé sezení
Když nemůžu mít polohovací stůl
Ne každý si může dovolit polohovací stůl. Pokud musíte sedět a nemůžete sedět na balónu, pořiďte si balanční čočku, jednoduché pomůcka, která je velice praktická a skladná, více v kurzu Balíček zdravé sezení
Změna začíná v hlavě
Pokud si nebudete myslet na své držení těla, když pracujete, vaše tělu se jen tak neuleví. Jak jsem již na začátku zmiňovala, nejhorší je dlouhodobé sezení bez pohybu. Jde o to, tělo alespoň trochu udržet v pohybu, i když pracujete vsedě.
Co vám s tím ještě pomůže:
Nařiďte si budíka a každý 30 minut a pokaždé vstaňte.
Nařiďte si budíka a běžte k oknu, tam se 20–30krát nadechněte a běžte zpátky – tohle je vážně super, bude se vám lépe přemýšlet, nebudete u práce usínat, běžte k oknu a nádech, výdech….
Choďte po práci, neseďte u TV, PC i doma
Pokud sedíte u práce více jak 6 hodin denně, rozhodně všeho zdraví nepřidá, když budete sedět dalších 6 hodin doma u PC či TV. To je asi, každému z vás jasné. Běžte se projít ven. Chůze je nejpřirozenější pohyb pro člověka, jelikož sedíte celý den, jste hlavně psychicky vyčerpání. Vaše tělo potřebuje fyzické vybití. Chůze je ideální pohyb pro každého. Neříkám, ž nemusíte nachodit 15 km denně. Za začátku postačí 30 min v okolí kde pracuje, bydlíte, volným tempem, každý den! Bude se vám potom lépe stát, nebudete ta zatuhlí, trochu se vám rozhýbají střeva, zkrátka a dobře vaše tělo to rozhodně ocení.
Choďte i v práci, když nemusíte být u PC
Nemusíte sedět vkuse celou dobu, třeba když jen telefonujete, vstaňte a choďte nejen že se uleví svému tělu, ale budete se vám i lépe přemýšlet
Pamatujete si film Marečku podejte mi pero, byl tam písař, který diktoval dopisy a aby se mu lépe přemýšlelo, pochodoval v uličce, když byl zkoušen ze Století páry. Vážně to funguje. Když chodíme, lépe se nám přemýšlí. Má to samozřejmě i pozitivní vliv na svaly, oběhovou soustavu atd.
Zacvičte si v kanceláři
Nepotřebujete k tomu vůbec nic. Jen váš čas. Když máte třeba 10minutovou pauzu, protáhněte se přímo v kanceláři. Pokud chcete inspiraci, jaké cviky můžete dělat v kanceláři, připravila jsem pro vás kurz Zdravá záda v kanceláři – cviky zaměřené pro lidi, co sedí v práci a potřebují rychlé a efektivního protažení.
Zacvičte si po práci
Zkuste se zamyslet, kolik času denně strávíte „pohybem“ Hodinku, dvě, pět? Možná 0 minut. Naučte hýbat, není na tom nic složitého, a opravdu stačí 10 nebo 15 minut denně. 10 minut každý den, 5 protahovacích cviků denně, věřte, že vám to opravdu přinese velkou úlevu
Uzpůsobte si svůj pracovní prostor
Není jedno jakou máte myš, jaký máte monitor, jakou máte židli – v kurzu vysvětluji jednotlivé pracovní nástroje, které jsou zdraví a tělu prospěšné a vysvětluji tam, proč je důležité mít vhodnou myš, jaké jsou rizika, toho, když jí nemáte, nebo proč mít pod předloktím ručník, když píšete na klávesnici, nebo i to, že ani nejlepší židle vás nezachrání, když na ní neumíte sedět. Balíček zdravé sezení
Už víte, proč je sezení pro naše tělo takový problém. Dostali jste návod, jak se toho krok za krokem zbavit, věřím, že Vám to pomůže. Pokud budete chtít poradit, obraťte se na mě na info@fyzioprokazdeho.cz