Měly jste fajn týden?
Že proč se ptám, když je dnes jenom čtvrtek? Inu, včera, 7. srpna totiž skončil Světový týden kojení, který z iniciativy Světové zdravotnické organizace každoročně připadá na první srpnový týden. Takže máme za sebou všichni další světový týden a pojďme si na chvilku počíst, proč je jeho poslání a poselství důležité pro nás všechny.
Kojení je životně důležité
S tímto tvrzením se dokážeme ztotožnit zřejmě všichni, vždyť jsme savci a sát mateřské mléko je přece naše přirozenost, kterou snad každý z nás považuje za absolutní samozřejmost. A platí to i pro kojení. Anebo ne? Když se nad kojením zamysleli expertky a experti WHO a UNICEF, a když globálně zjistili, jak na tom s kojením opravdu jsme, zrodil se v roce 2018 Světový týden kojení.
Protože navzdory tomu, že je vědecky i medicínsky dokázáno, že kojení je bezesporu nejpřirozenějším – tedy vlastně jediným opravdu přirozeným – způsobem zabezpečení přežití a zdraví kojence, je výlučně kojena ani ne polovina kojenců mladších 6 měsíců. A to je tedy žalostně málo.
Podpora kojení pro všechny
Světový týden kojení je od roku 2018 schválen Světovým zdravotnickým shromážděním jako důležitá strategie podpory zdraví nejenom kojenců, ale celé lidské populace na naší planetě. Každoročně je v první srpnový týden propagována zejména podpora příznivého prostředí a podmínek pomáhajících ženám kojit. Včetně podpory nejenom na „vládní“ úrovni, ale i v komunitách či na pracovištích.
A samozřejmě, posláním kampaně Světového týdne kojení je snad ve všech zemích naší země sdílení informací o nesporných výhodách kojení.
Tématem letošního Světového týdne kojení bylo Překlenout mezeru: Podpora kojení pro všechny.
Letošní kampaň oslavovala všechny kojící maminky v celém spektru jejich rozmanitosti a zároveň představila možnosti a způsoby, kterými můžou nejbližší, rodiny, komunity, zdravotníci, celá společnost podpořit každou kojící matku.
Letošní Světový týden kojení byl tedy skutečným globálním oceněním kojících maminek a akce během něho probíhající se usilovaly zabezpečit, aby bylo kojící maminky vidět i slyšet. A aby byly k dispozici otevřené a vstřícné možnosti sdílení zkušeností souvisejících s kojením.
Víceúrovňová podpora kojení by podle expertek a expertů měla zahrnovat:
- politiky a postoje, které oceňují ženy a kojení
- zdravotní systémy šetrné k ženám a kojení
- respektování autonomie ženy a jejího práva kojit kdykoliv a kdekoliv
- solidarita a podpora komunit věnované kojícím ženám
Co musíme v podpoře kojení dohnat
Expertky a experti letos během Světového týdne kojení zdůraznili i to, co nejenom kojícím maminkám, kojencům ale nám všem v oblasti podpory kojení chybí:
- „normalizovaná“ všestranná podpora kojících žen, která by odstranila stávající diskriminaci
- efektivní a vstřícné mateřské nároky, které nebudou ženy nutit, aby si vybrali mezi rodinou a prací
- vyškolení zdravotníci, kteří mohou poskytovat užitečnou podporu kojení s respektem ke kojícím ženám
- ukončení propagace umělých náhrad mateřského mléka ve všech negativních souvislostech
Každý z nás může udělat konkrétní kroky, které mohou pomoci ženám kojit tak, jak chtějí, kde chtějí, kdy chtějí a kolik chtějí.
Ján Schneider
Foto: WHO