Kojení: Tipy a triky jak kojit, na co si dát pozor a jak ukončit kojení
Kojení je úplně přirozený biologický proces, který nabízí mnoho výhod – pro matky i děti. Stává se tak příjemným okamžikem pro obě strany. Mateřské mléko je tím nejcennějším, co může maminka svému dítěti poskytnout, proto je dobré se v průběhu těhotenství dozvědět několik informací o kojení.
Jak správně kojit, na co při kojení dbát a jaké jsou jeho výhody?
Mateřské mléko
Mateřské mléko obsahuje hodně bílkovin, tuků, vápníka a vitamínů. Díky svému složení se podílí na budování a posilování imunity dítěte a snižuje výskyt alergií. Dítěti poskytuje dostatečný zdroj energie, přísun všech potřebných výživových látek, a proto se stává pro dítě cenným zdrojem.
Výhody mateřského mléka:
- Je to jediná přirozená strava, která stačí dítěti v prvních 6 měsících života
- Chrání dítě před chorobami, alergiemi a zápaly
- Má vždy optimální teplotu
- Je lehce stravitelné a podporuje správné trávení
- Zažene hlad, ale i žízeň
- Přispívá k správnému fungování mozku dítěte a psychomotorickému vývoji
- Dodává pocit bezpečí a jistoty a má velký vliv na sociální vývoj dítěte
- Odstříkané mateřské mléko můžete uchovat v lednici, pokud ho spotřebujete do 24 hodin
- Mléko můžete i zamrazit a spotřebovat ho do 6 měsíců
TIP: Inspirujte se knihami o rodičovství a výchově dětí.
Výhody kojení pro matku
Kojení je pro matku nejen pohodlné a finančně nenáročné, ale je i přirozenou součástí života ženy, která může ovlivnit její zdravotní stav.
Kojení ulehčuje rychlejší návrat k původní váze
Vlivem kojení se po porodu děloha stahuje do původní velikosti. Může za to látka oxytocin, která se začne produkovat při laktaci. Oxytocin kromě toho potlačuje i stavy poporodní deprese. Při tvorbě mléka se spotřebovává velké množství energie, a to napomáhá ke snižování tělesné hmotnosti. Kojící matky se tak rychleji navrací ke své původní váze.
Kojení přináší vyrovnanost a soulad s miminkem
Oxytocin působí pozitivně i na psychickou pohodu matky. Tento hormon přináší příjemné pocity, spokojenost a soulad s miminkem. Ne nadarmo se mu říká hormon štěstí.
Kojení snižuje riziko vzniku chorob
Kojení má významná podíl na zdravotním stavu ženy. Kojící ženy jsou lépe chráněny před osteoporózou. Kojení slouží i jako prevence před vznikem rakoviny prsu nebo vaječníků.
TIP: Víte, jak se připravit na těhotenství s cukrovkou?
Výhody kojení pro dítě
Kojení je nejpřirozenější výživou dítěte od narození, a oproti umělé výživě, přináší i mnoho výhod pro dítě.
Kompletní přirozená strava
Mateřské mléko poskytuje dítěti vše, co potřebuje k přirozenému a zdravému růstu i vývoji. Kojení je nejlepší způsob, jak dodat miminku všechny živiny, vitamíny a minerály.
Kojení posiluje obranyschopnost organismu
Kojením dítě od matky přijímá protilátky, které posilují jeho imunitu. V pozdějším věku je kojené dítěte lépe chráněno před obezitou, zubním kazem, cukrovkou, alergiemi, infekcemi a dalšími onemocněními. Nekojené děti naopak mohou častěji trpět alergiemi a zápaly.
Kojení upevňuje citový vztah
Kromě zdravotních benefitů má kojení také velmi pozitivní vliv na budování a posilování vzájemného vztahu mezi matkou a dítětem a vytváří tak jedinečné citové pouto.
Kromě toho:
- Mateřské mléko obsahuje mastné kyseliny, které zvyšují IQ
- Mateřské mléko a kojení je prostředkem na uspokojení a utišení či překonání stresové situace u dítěte
- Kojení má pozitivní vliv na správný vývoj chrupu
Technika kojení
Správná technika kojení je základem úspěšného kojení, špatná technika kojení se těžko odnaučuje a může dojít k nedostatku mateřského mléka, tzv. laktační krizi.
Při prvním přisátí novorozence byste měli sedět vzpřímeně. Aby bylo dítě ve správné výšce, na kolena si můžete položit polštář. Hlavička dítěte by měla bradou směřovat k prsu a jazyk by měl být pod bradavkou.
Dítě si přiložte otočené bříškem k vám, aby nemuselo za prsem otáčet hlavu. Nabídněte dítěti prs tak, aby uchopilo nejen bradavku, ale i co největší část prsního dvorce. Dítě dásněmi svírá dvorec a tím stlačuje vývody mléčné žlázy. Při sání jen samotné bradavky by mléko teklo a způsobilo by vám to zbytečné rány na bradavce.
Polohy při kojení
Existuje mnoho poloh kojení a každé matce může vyhovovat něco jiného. Na začátku je důležité to, aby se vám kojilo příjemně. Až si zvyknete, zvládnete dítě nakrmit téměř v každé poloze.
INSPIRACE: Kojenecké podprsenky
Ideální polohu pro maminku a dítě není možné stoprocentně doporučit. Je třeba si najít takovou pozici, která vám bude vyhovovat.
Poloha vleže
Kojení v ležící poloze je praktické hlavně během kojení v noci, nebo když si potřebuje maminka oddechnout. Žena by si měla lehnout na bok, bez podepření hlavy. Miminko by mělo mít dostatečný prostor v oblasti matčiného břicha a mělo by být co nejníž pod prsem. Hlavička dítěte musí být v mírném záklonu a vytočená směrem k prsu.
Poloha vsedě
Polohu vsedě využívejte hlavně tehdy, pokud máte bolestivé bradavky, protože tak můžete lépe sledovat a kontrolovat správné přisátí. Při této poloze podpírejte dítěti páteř předloktím a druhou rukou si přidržujte prso. Hlavička dítěte by měla být umístěna v ohbí paže.
10 zásad, na které dbát při kojení
- Najděte si pohodlné a tiché místo, kde můžete kojit bez toho, aniž by vás někdo rušil
- Kojte miminko vždy, když je hladové a nechte ho pít do doby, než samo přestane
- Neomezujte délku a frekvenci krmení a dopřejte dítěti sát tak často a dlouho, jak si žádá. Doporučuje se, aby čas mezi 2 kojeními nepřesáhl víc než 6 hodin
- Dbejte na správné přisátí miminka a ujistěte se, že necumlá jen bradavku
- Kojené miminko v průměru vyžaduje krmení každé 2 – 4 hodiny. Kojení může trvat několik minut i více než hodinu. Každé miminko je jiné, a proto budete potřebovat přijít na vlastní formu krmení
- Dovolte dítěti vyprázdnit nejprve jedno prso a potom mu nabídněte i druhé
- Matka by neměla pociťovat při kojení bolest ani napětí
- Kojení by mělo být příjemné a pohodlné pro dítě i matku
- Uklidnit bradavky během prvních týdnů kojení můžete například krémem na bradavky s lanolinem
- Nedejte se odradit. Pokud vám kojení zpočátku nejde, nezoufejte. Možná budete i vy na začátku potřebovat trénink, než si zvyknete a dokonale se s miminkem sladíte
TIP: Pozor na vysoký krevní tlak a preeklampsii v těhotenství.
Jak se stravovat během kojení
Kojení je důležitou součástí péče o miminko. Maminka, která kojí, odevzdává v mateřském mléku dítěti potřebné živity, které budují imunitu a podporují jeho růst a vývoj. Strava kojící matky by proto měla být pestrá a vyvážená. Speciální dieta při kojení není nutná, případně je možné omezit některé potraviny, které mohou při kojení nadýmat.
Co je vhodné jíst při kojení
Toto téma nemůžete podcenit, ale univerzální seznam potravin při kojení neexistuje. Každému miminku totiž vyhovuje nebo naopak překáží něco jiného. Je ale několik všeobecných zásad, kterých by se kojící maminky měly držet. Jídelníček by měl obsahovat:
- Bílkoviny (libové maso, ryby, vejce, luštěniny, 1 – 3 porce denně)
- Sacharidy (obiloviny, těstoviny, brambory, pečivo, rýže, 5 – 6 porcí denně)
- Mléko a mléčné výrobky (3 – 4x denně)
- Zeleninu ( 3 – 5x denně)
- Ovoce (2 – 4x denně)
I když v oblasti stravy pro kojící matky existují určité mýty, nemusí platit pro všechny. Nemusíte se vyhýbat veškeré zelenině, citrusovým plodům či luštěninám. Platí však zásada všeho s mírou. Měli byste mít na paměti, že strava při kojení ovlivňuje kvalitu mléka, které vaše miminko přijímá. Rozmanitá strava děťátku určitě neuškodí.
TIP: Víte, jak se stravovat při těhotenské cukrovce?
Co nejíst při kojení
Všeobecně není žádná potravina striktně zakázaná, ale některé potraviny mohou být pro miminko nevhodné. Které to budou, nelze určit dopředu, proto je důležité sledovat reakce dítěte při kojení.
Samozřejmostí je vyhýbání se alkoholu, kouření, mastným a těžkým jídlům a silně kořeněným pokrmům. Pozor si dávejte i na cukry ze sladkostí. Také není vhodné začínat s dietou, protože můžete sebe i dítě ochuzovat o důležité živiny.
Pitný režim
Stejně jako strava, je velmi důležitý i pitný režim. Kojící maminka by měla denně vypít alespoň 2,5 – 3 l tekutin. Doporučenými nápoji jsou čistá voda, čaje, ovocné džusy nebo mléko.
Kofeinové nápoje nejsou při kojení zakázané, ale je třeba dát pozor na množství. Kávu můžete například nahradit některými obilnými nápoji, jako je Melta nebo Caro. Pozor si dávejte na čaje ze šalvěje nebo máty, které mohou snižovat tvorbu mléka. Také se vyhýbejte vodám, které obsahují vyšší obsah sodíku nebo konzervační látky.
Doplňky a vitamíny
Stravu při kojení je někdy vhodné doplnit i o doplňky a vitamíny. Je to především kyselina listová, vitamín C, D a E, jód a železo. O vhodnosti potravinových doplňků se nejprve poraďte se svým lékařem.
Do kdy kojit?
Kojení se všeobecně doporučuje do 6. měsíce života dítěte. Toto období je opravdu důležité, protože se dítě nejrychleji vyvíjí a může překonávat pocit úzkosti. Miminko se při něm dokáže uklidnit, víc se nají a cítí se v bezpečí. Miminko, které je spokojené, lépe usne a tolik nepláče. Než se tedy rozhodnete s kojením přestat, důkladně zvažte pro a proti. Pokud však chcete udělat maximum pro zdraví vašeho miminka, kojte minimálně 6 měsíců, maximálně však do 2 let.
Po prvním půl roce můžete dítěti postupně přidávat i kašovitou stravu, jelikož začíná potřebovat vyšší množství určitých živin a kalorií. Může to být například zeleninová polévka nebo pyré.
Tipy, jak úspěšně ukončit kojení
- Kojení omezujte postupně až do jeho úplného skončení. Miminko si tak na změnu lépe zvykne, než když přestanete kojit ze dne na den
- Nejideálněji se kojení odpírá přes den, kdy to dítě bude snášet nejlépe, protože ho můžete nahradit například svačinou
- Mateřské mléko poskytuje miminku všechno, co potřebuje ke správnému vývoji. Když tedy s kojením přestanete, je důležité všechny potřebné látky zahrnout do jídelníčku. Dbejte na vyváženou stravu a zapojte do ní dostatečné množství důležitých živin
- Dítě při kojení hledá jisté potěšení a lásku. S ukončením kojení o to přijde. Proto se snažte vynahradit mu to například mazlením nebo jeho pozornost upoutejte nějakou jinou zábavnou aktivitou
- Nastavte nové denní návyky a rituály a vyhýbejte se situacím, které mohou připomínat kojení
- Velmi důležitá je důslednost. Hned jak dítěti prso odepřete, už mu ho znovu nenabízejte
- Dítěti trpělivě vysvětlete, proč je potřeba kojení ukončit. Batolata ukončení kojení pochopí pravděpodobně snáz než ti mladší, kteří často reagují pláčem. Děti jsou však velmi vnímavé a díky příjemné barvě hlavu a komunikaci dokáží mnoha věcem porozumět
Pokud máte jakékoli pochybnosti, jestli děláte správně, nebo na odstavení ještě nejste připravená ani vy, ani vaše dítě, v tomto případě se vyplatí ještě chvíli počkat.
Těhotenská cukrovka
U těhotných žen se během kojení může objevit vysoká hladina cukru v krvi. Tento stav se nazývá gestační diabetes nebo cukrovka v těhotenství a může ovlivnit průběh těhotenství i zdraví miminka.
Dnes už každá budoucí maminka podstupuje u lékaře vyšetření, které dokáže odhalit těhotenský diabetes. Je důležité vědět, že pokud se u vás v průběhu těhotenství vyvine těhotenská cukrovka, neznamená to, že jí budete trpět i po porodu. Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu v budoucnosti, proto byste jí také určitě měli věnovat pozornost.
Nejčastější příznaky těhotenské cukrovky, podobně jako při jiných typech cukrovky, jsou:
- pocit únavy
- rozmazané vidění
- zvýšený pocit žízně
- častější močení
a další
TIP: Na co si dát pozor při těhotenské cukrovce?
Na cestách s miminkem
Kojení na veřejnosti
Kojení je skvělé v tom, že vše, co k němu potřebujete, máte vždy s sebou. I když je kojení přirozeným způsobem, jak nakrmit dítě, maminky mohou zpočátku pociťovať zábrany. Na kojení venku je tedy lepší se připravit.
-
Cvičte doma
Pokud máte z prvního kojení na veřejnosti obavy, nacvičte si vše doma. Nejlépe před zrcadlem, abyste věděli, jak vás budou ostatní vnímat.
-
Vhodně se oblečte
Co se týče oblečení pro kojení na veřejnosti, možností máte několik – pohodlné a oblíbené topy nebo těhotenská trička, která běžné nosíte, volnější top, který můžete vytáhnout nahoru a kojit.
Další možností jsou šaty s knoflíky nebo zipem v přední části. Zachránit vás může zavinovací svetřík, který na sebe uvážete. Některé maminky si vystačí i s látkovou bavlněnou plenou, kterou přes sebe přehodí a hladové miminko schovají.
-
Prozkoumejte okolí
Pokud jste z kojení venku nervózní, najděte si ve svém okolí místa vhodná na kojení, abyste přesně věděli, kde si můžete přestávku na kojení udělat. V nákupních centrech a obchodních domech bývají často koutky pro maminky, kde určitě naleznete soukromí a pohodlí. Ze začátku může být pro vás kojení venku zahanbující, ale časem si určitě zvyknete.
Kojení v autě
Kojení v autě je kapitola sama o sobě. Pokud je kojení na cestách nevyhnutelné nebo ho praktikujete jako uspávací rituál, dbejte na bezpečnost. Dávat pozor byste měli i na fakt, že při cestě autem u miminka můžete riskovat zvracení.
Kvalitní autosedačka je pro bezpečné cestování autem nevyhnutelností.
TIP: Víte, jak vybrat bezpečnou autosedačku pro své dítě?
Období kojení přináší mamince i dítěti nezapomenutelné chvíle a kouzelné okamžiky, během kterých se vytváří celoživotní pouto důležitého vzájemného vztahu.
Když maminka nekojí
Kojení je považováno za přirozenou věc, bohužel jsou ale i maminky, které nekojí nebo kojit nemohou. Kojení totiž není vždy možné, a to bez ohledu na to, jak svoje miminko milujete.
Důvody, proč kojení nefunguje, mohou být různé. Jedním z nich je například tzv. laktační krize, kdy je tvorba mateřského mléka nedostatečná. Matka také například nemůže kojit, protože je dítě adoptované, kojení maminku bolí, užívá určité léky nebo má vpáčené bradavky.
Není třeba zoufat a neměli byste ztrácet ani sebedůvěru. Kojení má smysl jen tehdy, pokud vyhovuje oběma stranám.
Dnes už v obchodech naleznete umělá mléka, jejich výběr je opravdu široký. Ty zachrání dítě od hladu a podvýživy.
Dominika Blchová, SEO služby a copywriting