I neslyšící mají svůj svátek
Každá poslední neděle září – letos připadající na 24. 9. je v globálním zdravotně-preventivním kalendáři zapsaná jako Světový den neslyšících. Tento svátek upozorňuje všechny slyšící i neslyšící na práva neslyšících, smyslem tohoto dne je nejenom zvyšovat povědomí slyšících o potřebách a požadavcích neslyšících. Zdůrazňuje taky důležitost posunkové řeči nebo znakového jazyka nejenom pro neslyšící, pro které je to jejich důležitý a – popři psané formě komunikace jediným způsobem, jak dokáží komunikovat.
Historie svátku neslyšících
Světový den neslyšících byl zapsán do kalendáře v roce 1958 z iniciativy Světové federace neslyšících a je ukončením Mezinárodního týdne neslyšících, připadajícího na poslední zářijový týden. Tento svátek všech neslyšících je apelem na vlády, neziskové organizace, filantropy, donory a veřejnost, aby podpořili komunitu neslyšících. Samotná existence tohoto dne a všechny akce s ním související mají za cíl pomáhat zvyšování povědomí o strastech a problémech, kterým musí denně čelit neslyšící. Zároveň jde i o zdůrazňování významu znakové řeči a pomoc neslyšícím lidem a jejich komunitám, aby měli své důstojné místo ve společnosti.
Iniciativa Světového dne neslyšících jako vyvrcholení Mezinárodního týdne neslyšících se usiluje i o to, aby se slyšící lidé více zajímali o problematiku neslyšících a aby jim pomohli lépe fungovat ve společnosti. Tato iniciativa taky pomáhá vytvářet povědomí o rizicích ztráty sluchu, které se dá často velmi lehce předcházet.
Taky Světová zdravotnická organizace i OSN jsou velmi znepokojeny otázkou rizik ztráty sluchu v globální populaci a jsou výnamnými instancemi podpory Světové federace neslyšících. Světový den neslyšících je i ideální platformou na vytváření povědomí o nebezpečných zlozvycích, které můžou lehce vést ke ztrátě sluchu. Těmi nejzákladnějšími týkajícími se celé populace jsou zejména poslech hlasité hudby ve slouchadlech, nebo pravidelné a časté vystavování se nadměrnému hluku.
Fakty o ztrátě sluchu
- ztrátou sluchu trpí přibližně 5 % světové populace, tedy kolem 460 milionů lidí
- podle České unie neslyšících žije v naší krajině kolem půl milionu sluchově postižených lidí
- hlavní příčinou ztráty sluchu je hluk, nepřetržité vystavení silnému hluku většinou způsobuje ztrátu sluchu
- poměrně vysoké množství lidí je každodenně vystaveno nadměrnému nebo silnému hluku
- podle WHO hrozí ztráta sluchu víc než miliardě lidí
Jak můžeme oslavit Světový den neslyšících
Kromě toho, že svého blízkého nebo známého neslyšícího můžete pozvat na drink a zablahopřát mu k svátku – ideálně ve znakové řeči, lze samozřejmě pomoci komunitě neslyšících i jinými způsoby. Každý, kdo má v rodině neslyšícího, se rád naučil znakovou řeč, není to vůbec tak zložité, jak to vypadá. A pokud budete jenom trošku chtít, zvládnete to i vy, Česká unie neslyšících pořádá kurzy znakové řeči různé úrovně po celé republice, od běžné „laické“ až po akreditované pro tlumočníky znakové řeči..
A pokud chcete české neslyšící podpořit, můžete se přidat ke všem dárcům, kteří neslyšícím v České republice pomáhají.
Ján Schneider
foto: pexels