Co všechno ohrožuje váš úsměv? 10 faktorů, které ovlivňují zdraví zubů

 Co všechno ohrožuje váš úsměv? 10 faktorů, které ovlivňují zdraví zubů

Image by wayhomestudio on Freepik

Zuby jsou jako otisky prstů – každý je jedinečný. Ale stejně jako otisky prstů jsou i zuby ovlivněny genetikou, životním stylem a prostředím. V tomto článku se dozvíte, jaké faktory mohou ovlivnit zdraví vašich zubů a jak o ně nejlépe pečovat.

Zdravé zuby

Zářivý úsměv vám pomůže udělat skvělý první dojem. Zdraví zubů by se proto nemělo podceňovat. Až 90 % populace trpí zubním kazem. Jedná se tedy o nejčastější přenosnou nemoc na světě. 

Co všechno ovlivňuje zdraví zubů? 

Znáte příčiny vzniku zubního kazu? A je zubní kaz jedinou hrozbou pro vaše zubní zdraví? Mezi nejčastější faktory ovlivňující zdraví vašich zubů patří: 

  • Genetika
  • Bakterie
  • Stres
  • Nemoci
  • Stravování
  • Nedostatečná ústní hygiena
  • Hormony
  • Nehody a zranění
  • Preventivní prohlídky 
  • Životní styl

Genetické faktory

Zubní kaz není dědičný, protože se jedná o bakteriální onemocnění. Genetika ovlivňuje především tvar, počet, polohu a barvu zubů, ale také tloušťku skloviny, která může mít vliv na náchylnost ke vzniku zubního kazu. Kromě jiných onemocnění se předpokládá, že genetika může mít vliv i na riziko vzniku rakoviny dutiny ústní. 

Bakterie

Zubní kaz je onemocnění, které se projevuje rozpadem zubní skloviny a skloviny. Způsobují ho ústní mikroorganismy, které na zubech vytvářejí zubní plak. Bakterie na povrchu zubů rozkládají cukry obsažené v potravě a produkují kyseliny, které leptají zuby.

Stres

Obrázok od Cezary z Pixabay

Stres může mít vliv i na zdraví zubů. Velký stres může vést k bruxismu (nevědomému skřípání zuby), který může způsobit značné poškození zubů nebo dokonce jejich zlomení. 

TIP: Zubní implantáty mohou být řešením zlomených zubů. 

Adrenalin, který stres doprovází, navíc způsobuje sucho v ústech. To může vést ke vzniku zubního kazu a zánětu. Stres může také způsobit vřídky, afty a opary v ústech nebo popraskání rtů. Snižuje imunitu, takže jste náchylnější k infekcím, jako je například zánět dásní.

Nemoci

Asi nikoho nepřekvapí, že mnoho chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo revmatoidní artritida, má potvrzenou souvislost s onemocněními dutiny ústní. Mnoho z těchto onemocnění má zánětlivý charakter a zánět v ústech může přispívat k zánětům v jiných částech těla.

Zuby však může ohrozit i nachlazení. Oslabený organismus nedokáže bojovat s bakteriemi, proto hrozí větší riziko zánětů různého druhu. Další přitěžující okolností pro vaše zuby je užívání léků, které mohou mít na zuby negativní vliv. 

Za zmínku stojí také studie publikovaná v časopise Journal of Clinical Periodontology v roce 2013, která zkoumala vztah mezi parodontitidou a chronickým onemocněním ledvin. Výsledky naznačují, že parodontitida může přispívat k chronickému selhání ledvin a mít celkový dopad na zdraví ledvin. Proto byste měli vědět, jak si udržet zdravé zuby i při chronickém onemocnění.

TIP: Diabetici by měli chodit dvakrát ročně na preventivní prohlídky k zubaři, zejména kvůli odstranění zubního kamene.

Stravování 

Bakterie v ústní dutině jdou ruku v ruce s potravou, kterou jíte. Zubům škodí zejména pití slazených nápojů a strava s vysokým obsahem cukru. Některé potraviny mají naopak na zdraví zubů příznivý vliv a mohou pomoci posílit sklovinu a dásně. 

Vitamin C

Jahody a kiwi obsahují nejvyšší koncentraci vitaminu C a jejich pecky pomáhají zbavit zuby mnoha nečistot, pigmentů a zejména plaku. Vitamin C pomáhá předcházet rozpadu kolagenu, který zase pomáhá předcházet rozpadu vašich zubů a vzniku paradentózy. Můžete však sáhnout i po jiných druzích ovoce bohatých na vitamin C. 

Obrázok od Bernd z Pixabay

Listová zelenina a zázvor

Díky svým protizánětlivým vlastnostem podporuje zázvor zdravé tkáně v ústech. Žvýkání listové zeleniny zase přispívá k udržení čistoty úst, protože sliny, které se při žvýkání tvoří navíc, neutralizují bakterie v ústech. 

Zelený čaj

Komplexní sloučeniny obsažené v zeleném čaji dokáží bojovat proti zánětům a potlačovat bakteriální infekce. Japonská studie ukázala, že u mužů i žen souvisí pití jednoho nebo více šálků čaje denně s menší ztrátou zubů v pozdějším věku. 

TIP: Víte, na jaký doplněk stravy pro muže byste neměli zapomínat? 

Semena a ořechy

Kromě toho, že jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, obsahují zdravé mikroživiny, jako je fosfor, hořčík, draslík, zinek a především vápník. Vápník ve stravě může skutečně pomoci remineralizovat zuby.  

Shiitake

Houby shiitake jsou v posledních letech stále oblíbenější. Důvodem je kromě skvělé chuti také to, že obsahují přírodní cukr, který pomáhá při zánětu dásní. Zánět dásní se vyznačuje zarudnutím, otokem a případně krvácením. 

Stravovací návyky

Pro vaše zuby je nejlepší, když jíte pravidelně během dne s alespoň 2–3 hodinovými přestávkami. Nebojte se doplnit svou pravidelnou stravu syrovou zeleninou nebo ovocem. Nezapomínejte pít hodně vody. 

Hormony

Údaje ukazují, že ženy se o své zuby starají lépe a častěji než muži chodí na preventivní zubní prohlídky. Přesto mají se svými zuby více problémů. 

Vědci předpokládají, že estrogen oslabuje zubní sklovinu a podporuje vznik zubního kazu. Intenzivní kolísání hladiny hormonů má vliv také na zuby žen v přechodu, kdy náhlý pokles hormonů vede k problémům se zubním kazem a onemocněním dásní. Během těhotenství zase hladiny hormonů progesteronu a estrogenu dosahují maximálních hodnot a negativně ovlivňují dásně a zuby.

Ale i muži se musí potýkat s hormonálními výkyvy. Víte, jak může testosteron ovlivnit zdraví mužů? 

Image by lookstudio on Freepik

Ústní hygiena 

Správná ústní hygiena je pro zdraví zubů zásadní. Čištění zubů dvakrát denně odstraňuje zubní plak. Pokud tento plak neodstraníte, mohou bakterie způsobit zubní kazy, parodontózu a další zdravotní problémy v ústní dutině. Pravidelné čištění zubů také pomáhá předcházet tvorbě zubního kamene. 

POZOR: Používejte ústní vody bez alkoholu. 

Technika čištění zubů

Vložení zubního kartáčku do úst na 30 sekund nestačí. Kvalita čištění zubů závisí nejen na technice, ale také na kvalitě zubní pasty a kartáčků. Po správném vyčištění byste měli provádět krouživé pohyby zubním kartáčkem a čistit každý zub ze všech stran. Pomohou vám při tom i mezizubní kartáčky, na které byste neměli zapomínat. 

Jak vybrat zubní kartáček? 

Vhodný zubní kartáček by měl splňovat následující kritéria:

  • Měl by mít krátkou hlavici a husté, zarovnané štětiny (u sonických kartáčků jsou vhodnější štětiny různých délek).
  • Měkký nebo velmi měkký kartáček čistí zuby bez poškození zubní skloviny.
  • Štětiny by měly být zaoblené

Nehody a zranění

Věděli jste, že i poranění mléčného zubu může způsobit trvalé poškození stálého zubu? U dětí s mléčným chrupem však hrozí spíše vyražení zubu než jeho zlomení. 

Dospělí by si také měli dávat pozor na úrazy a nehody. Víte, jak si při sportu chránit zuby? Prevence úrazů zubů spočívá v používání chráničů zubů. Chrániče zubů snižují tlak a deformaci lebečních kostí, protože „žvýkací“ síla v kloubech je velmi silná.

Životní styl

Kromě stravy, cvičení nebo stresu jsou důležitými faktory také kouření a užívání alkoholu. K mnoha negativním účinkům alkoholu můžete přidat také negativní vliv na ústní dutinu a zuby. Kromě změny barvy zubů vám hrozí sucho v ústech, které přispívá k rychlejšímu vzniku zubního kazu. 

Kouření tabákových výrobků způsobuje zvýšený výskyt bakterií v ústech a zubního plaku na zubech. Dásně následně otékají, což vede k vážným zdravotním problémům, které mohou skončit ztrátou zubů. 

POZOR: Kouření také zanechává na zubech nepříjemné žluté zabarvení a zápach z úst.

Image by wayhomestudio on Freepik

Preventivní prohlídky

Jak už to tak bývá, nejlepším lékem je prevence. K tomu vám kromě hygieny pomohou i pravidelné návštěvy zubního lékaře. Zubní lékař bude schopen zkontrolovat případný zánět, nařídit léčbu nebo umístit výplň dříve, než bude nutné ošetření kořenového kanálku.

Zubnímu kazu a parodontitidě, které postihují většinu populace, lze předcházet prevencí. Víte, jaké zubní zákroky jsou hrazeny pojišťovnou?

Věděli jste, že…

  • Výzkum naznačuje, že pravidelné cvičení může snížit riziko zánětu dásní o 54 %. 
  • Dýchání ústy vysušuje tvorbu slin, což vytváří ideální prostředí pro bakterie. 
  • Kousání nehtů může způsobit zlomení zubů
  • Zdravé dásně by neměly krvácet
  • Pokud si všimnete změn barvy nebo tvaru zubů, nerovností nebo prasklin, může to být známkou poškození zubů nebo jiných zubních problémů.

Závěr

Zdraví zubů je výsledkem složité interakce mnoha faktorů. Od genetiky přes životní styl až po celkový zdravotní stav. Zatímco některé faktory nemůžete ovlivnit, většinu z nich máte ve svých rukou. Pravidelná a správná ústní hygiena, zdravá strava, vyhýbání se zlozvykům, jako je kouření, a pravidelné návštěvy zubaře jsou klíčem ke zdravému a krásnému úsměvu.

Nezapomeňte, že zdravé zuby nejsou jen estetickým prvkem, ale také důležitou součástí vašeho celkového zdraví. Investice do zdravých zubů je investicí do života. 


Tento článek jsme vytvořili ve spolupráci s:

PoctiveSEO: Seznamte se se SEO a naučte se jej využít ve svůj prospěch: 15 leté know how na jednom místě

Autor: Natália Várošová, SEO copywriterka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *