Co všechno byste měli vědět o transplantaci ledviny?
Když vám selžou ledviny, je nutná léčba, která zajistí to, co už vaše ledviny nedokážou provádět. Existují dva typy léčby selhání ledvin: dialýza nebo transplantace. Mnoha lidem, kterým selhaly ledviny, může transplantace ledviny nabídnout větší svobodu a vyšší kvalitu života.
Co všechno obnáší tak komplexní zákrok, jakým je transplantace ledvin? Jak probíhá a co od něj očekávat?
Ledviny jako filtr lidského těla
Ledviny jsou párovým orgánem ve tvaru fazolí umístěné na každé straně páteře těsně pod hrudním košem. Každá z nich je velká asi jako pěst. Jejich hlavní funkcí je filtrovat a odstraňovat odpady, minerály a tekutiny z krve tvorbou moči.
Když ledviny tuto filtrační schopnost ztratí, v těle se nahromadí škodlivé hladiny tekutin a odpadu. To může zvýšit krevní tlak a vést k selhání ledvin. Toto konečné stadium onemocnění ledvin nastává tehdy, když ledviny ztratily asi 90 % své schopnosti normálně fungovat.
Běžné příčiny konečného stadia onemocnění ledvin:
- Cukrovka
- Chronický a nekontrolovatelný vysoký krevní tlak
- Zápal ledvin
- Polycystické onemocnění ledvin a další
Transplantace nebo dialýza?
Transplantace ledviny je jednou z možností léčby selhání ledvin v konečném stadiu. Jedná se o náročnou operaci, během které osoba se selháním ledvin dostane ledvinu novou.
Protože lidský organismus dokáže fungovat s jednou ledvinou, může člověk darovat zdravou ledvinu někomu s jejich selháním. Ledvina může pocházet i od dárce, který nedávno zemřel, ale čekání na tento druh darování ledviny může trvat velmi dlouho.
To, jak dlouho je třeba čekat na orgán od dárce, závisí na stupni shody nebo kompatibility mezi vámi a dárcem, čekací listině na transplantaci a situacích po transplantaci. Někteří lidé se dočkají takové shody během několika měsíců, jiní mohou čekat i několik let.
Pro některé lidi je preferovanou volbou při závažném onemocnění ledvin dialýza, ale mnoho dalších pacientů se rozhodne právě pro transplantaci ledviny. Transplantace má mnoho výhod a když je úspěšná, obvykle poskytuje lepší kvalitu života a větší šanci na delší a zdravější život.
Pro některé lidi se selháním ledvin však může být transplantace rizikovější než dialýza. Mezi faktory, které nepřejí transplantaci ledviny, patří:
- Pokročilý věk
- Těžké onemocnění srdce
- Aktivní nebo nedávno léčená rakovina
- Demence nebo špatně kontrolovaná duševní nemoc
- Zneužívání alkoholu nebo drog
Protože žít můžete i s jednou fungující ledvinou, během operace se transplantuje pouze jedna ledvina. Původní ledviny obvykle zůstanou na svém místě a nová dárcovská ledvina bude umístěna v jiné oblasti břicha. Pokud je operace transplantace ledviny úspěšná, vaše nová ledvina převezme úkoly filtrování krve a tvorby moči, stejně jako vaše vlastní ledviny předtím, než jste měli onemocnění ledvin.
Tip: Víte, jak léčit poškozené ledviny na Slovensku a v Čechách?
Požadavky na transplantaci ledviny
Pokud se rozhodnete pro operaci transplantace ledviny, měli byste vědět, že vaše největší šance na úspěšnou transplantaci závisí na určitých faktorech. Požadavky na transplantaci ledviny zahrnují:
- Dobrý celkový zdravotní stav
- Shoda krve s dárcem ledvin
- Šance na úspěšnou transplantaci je vysoká
- Osoba je schopna dodržovat doporučenou léčbu, která se vyžaduje po transplantaci (užívání imunosupresiv a pravidelné návštěvy následné kontroly)
- Správné načasování
Pro vyšší úspěšnost transplantace byste měli začít naplánovat zákrok co nejdříve. Prvním krokem je promluvit si se svým lékařem o tom, zda je pro vás operace transplantace ledviny vhodná.
Výhody operace transplantace ledviny
Jestli jste absolvovali úspěšnou transplantaci ledviny, může vám to do života přinést následující benefity:
- Více energie
- Lepší kvalita života
- Nižší riziko úmrtí
- Méně dietních omezení
- Nižší náklady na léčbu
Možná rizika a vedlejší účinky
Jako u každé operace, i při transplantaci ledviny se mohou vyskytnout problémy a komplikace. Potenciální rizika po operaci transplantace ledviny zahrnují:
- Dočasný nedostatek funkce ledvin – Vaše nová ledvina nemusí začít fungovat okamžitě a možná budete potřebovat dialýzu, dokud ledvina nezačne fungovat normálně.
- Odmítnutí orgánu – Vaše tělo může odmítnout dárcovský orgán a možná budete potřebovat léky, které vašemu tělu pomohou přijmout novou ledvinu.
- Selhání ledvin – V některých případech může nová ledvina po několika letech selhat a možná budete muset podstoupit druhou transplantaci nebo se vrátit na dialýzu.
- Nemoci – Imunosupresivní léky užívané po transplantaci mohou způsobit, že budete náchylnější k nemocem, jako je cukrovka, srdeční infarkt nebo mrtvice.
Transplantace vás vystavuje vyššímu riziku, zvláště pokud již máte hypertenzi (vysoký krevní tlak), vysoký cholesterol nebo cukrovku.
Možné nežádoucí účinky transplantace ledviny mohou zahrnovat:
- Zúžení tepny vedoucí do ledviny
- Krevní sraženiny
- Infekce
- Krvácení
- Přibírání a další
Život po transplantaci
Následující doporučení vám mohou pomoci zachovat si zdravější životní styl i po transplantaci ledviny.
Dieta
Většina lidí si po transplantaci ledviny může dopřát mnohem pestřejší stravu než lidé, kteří žijí s dialýzou. Stále je však třeba dbát na zdravou, vyváženou a pestrou stravu. Zde je několik inspirací pro zdravou výživu po transplantaci ledviny.
Zdravá strava by měla obecně obsahovat:
- alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně
- celozrnné potraviny a pečivo
- nízkotučné mléčné výrobky
- libové maso
- dostatek vlákniny
- vejce, luštěniny a jiné nemléčné zdroje bílkovin
Zůstaňte hydratováni přijímáním dostatečného množství vody a dalších tekutin každý den.
Jakým potravinám je třeba se vyhnout?
Určitě se vyhýbejte potravinám, které jsou zkažené, plesnivé nebo po datu spotřeby, jakož i potravinám uvedeným níže:
- Syrové nebo nedostatečně tepelně zpracované maso, ryby a další mořské plody
- Nepasterizované mléko, sýr a jogurty
- Tepelně neupravená nebo nedostatečně zpracovaná vejce a jakékoliv výrobky, které je obsahují
- Šťáva z grapefruitu a granátového jablka; zvláště pokud užíváte specifické imunosupresivní léky
- Vyhněte se také jídlu, které obsahuje vysoké hladiny soli a tuků.
Pokud si nejste jisti, jak se správně a vhodně stravovat, promluvte si se svým lékařem nebo dietologem o vašich individuálních potřebách.
Tipy na recepty
Zeleninovo-čočková polévka
Ingredience:
- 1 cibule, nakrájená na drobno
- 1 stroužek česneku
- 1 mrkev, nakrájená na kostičky
- 1 brambor, nakrájený na kostičky
- 1 pastinák, oloupaný a nakrájený na kostičky
- 1 palička celeru, nakrájená na kostičky
- 125 g červené čočky
- 6 šálků kuřecího vývaru nebo vody
- 1 lžíce rajčatové pasty
- petržel
Postup:
V hrnci opečte cibuli a česnek s trochou vody, dokud cibule nebude průhledná. Přidejte mrkev, brambory, pastinák a celer a vařte dalších pět minut. Vmíchejte čočku, vývar a rajčatový protlak. Přiveďte k varu, přikryjte a za občasného míchání vařte 30-35 minut. Když je čočka a zelenina „akorát“, přidejte petrželku. Hotovo!
Cuketový chléb
Ingredience:
- 3 vejce
- 1½ šálku cukru
- 1 šálek jablečného pyré
- 2 cukety, nastrouhané
- 1 lžička vanilkového extraktu
- 2 šálky mouky
- ¼ lžička prášku do pečiva
- 1 lžička sody bikarbony
- 1 lžička skořice
- 1 šálek nesolených nasekaných ořechů
Postup:
Nejprve rozšlehejte vajíčka a poté do nich vmíchejte cukr, jablečné pyré, cuketu a vanilku. Následně přidejte do směsi suché ingredience. Nalijte do formy a pečte při teplotě 180°C jednu hodinu.
Pamatujte, že zdravé a fit recepty mohou chutnat stejně výtečně, jako něco nezdravého. Stačí si jen vypozorovat, co vám chutná, naučit se správnou skladbu jídelníčku a kombinovat lahodné a výživné potraviny.
Pohyb
Po transplantaci pomáhá pravidelné cvičení zvýšit sílu a odolnost pro celý organismus. Pomáhá vám také udržovat si zdravou hmotnost, snižovat stres a předcházet běžným komplikacím po transplantaci, jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu.
Když se začnete zotavovat z následků operace, měli byste začít s pravidelnou fyzickou aktivitou. Dospělí by měli provádět každý týden alespoň 150 minut mírné intenzity cvičení. To zahrnuje jakoukoliv aktivitu, která zvyšuje vaši srdeční a dýchací frekvenci:
- rychlá chůze
- jízda na kole po rovině nebo s několika kopci
- plavání
- tenis
Vyberte si fyzické aktivity, které vás baví, jelikož je pravděpodobnější, že v nich budete pokračovat. Také mějte na paměti i fakt, že je nereálné splnit cvičební cíle okamžitě, zvláště pokud jste v minulosti moc necvičili. Měli byste se snažit začít postupně a promluvit si s lékařem o tom, která aktivita je pro vás vhodná.
Přestaňte kouřit
Jestli kouříte, doporučuje se, aby jste s tímto zlozvykem přestali co nejdříve. Kouření může snížit životnost vaší nové ledviny a zvýší se také riziko vzniku nemocí a některých typů rakoviny.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Nejčastějšími problémy po transplantaci ledviny jsou infekce, odmítnutí nebo nesprávné fungování transplantované ledviny. Kontaktujte zdravotnický tým, pokud se u vás vyskytne některý z následujících stavů:
- vysoká teplota
- pocit horka a chvění
- bolest hlavy, migréna
- průjem
- zvracení
- dušnost
- bolest na hrudi
- únava, pocit nepohody
Ženy a chronické onemocnění ledvin
Chronické onemocnění ledvin (CKD) představuje závažný problém napříč světovou populací. Mezi jeho důsledky patří selhání ledvin a zvýšené riziko předčasného úmrtí.
Riziko rozvoje chronického onemocnění ledvin je u žen přinejmenším stejné jako u mužů, ne-li větší. Některá onemocnění ledvin, jako například lupusová nefritida nebo infekční záněty, jsou dokonce typická právě pro ženy.
Riziko těchto onemocnění narůstá i v průběhu těhotenství a pro dosažení dobrých výsledků, stejně jako u většiny onemocnění ledvin, je nutná včasná diagnostika a včasné zahájení léčby.
Dominika Blchová, obsahový a SEO specialista