Co je to nemoc DNA a jaká životospráva při ní může pomoci?

 Co je to nemoc DNA a jaká životospráva při ní může pomoci?

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

DNA – to není jenom zkratka deoxyribonukleové kyseliny, nositelky genetické informace. DNA je také revmatologické zánětlivé onemocnění. Mezi lidmi je onemocnění dna známé také jako pakostnice, nemoc bohatých nebo nemoc králů. 

Výskyt DNY

Výskyt dny se v posledních letech stále zvyšuje. V České republice tímto onemocnění trpí asi 10 % populace. To pravděpodobně souvisí se změnami ve způsobu stravování, prodlužováním průměrné délky života a metabolickým syndromem.

Nejčastěji se objevuje u mužů ve věku 40 až 50 let. Ženy postihuje spíše až v období po menopauze. 

V minulosti nemoc králů 

DNA je onemocnění, které popsali už obyvatelé starověkého Egypta a znali ho také ve starověkém Řecku a Římě. 

V minulosti si DNA vysloužila přezdívku nemoc králů nebo také nemoc bohatých. Bylo  tomu tak proto, že v historii trápila hlavně lidi z vyšších vrstev, kteří si mohli dovolit konzumovat hodně masa a pít víno. 

Proč dna vzniká? 

DNA, pakostnice, vzniká v důsledku zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi a hromaděním krystalů kyseliny močové, tzv. urátů, v lidském těle. Proč se tomu ale děje? 

Kyselina močová a choroba DNA

Důvodů, proč se kyselina močová v organismu hromadí, může být více. 

  • V důsledku nedostatečného vylučování kyseliny močové 
  • V důsledku zvýšené produkce kyseliny močové 
  • V důsledku dlouhodobého přísunu purinů ve stravě

Další příčiny DNY

Věděli jste, že DNA může být také dědičná? Dědičnost sehraje roli u více než poloviny pacientů. Další velmi častou příčinou je pak nevhodný životní styl, s kterým se pojí nadměrná konzumace alkoholu, nedostatečný pitný režim nebo málo pohybu. 

DNA se může také projevit v důsledku užívání diuretik nebo při chemoterapiích. Za nedostatečným vylučováním kyseliny močové může stát také ledvinová nedostatečnost. 

Jaké příznaky má nemoc DNA? 

Obáváte se, že i vás nebo někoho ve vašem okolí by se mohlo toto revmatologické onemocnění týkat? Podívejte se společně s námi na příznaky pakostnice. 

  • Bolesti kloubů hlavně v ranních a nočních hodinách – nejtypičtější je bolest palce u nohy, kloubů na rukou, kotníků nebo kolenou 
  • Zarudlost a otok kloubů, které jsou zároveň i citlivé na dotek 
  • Ledvinová kolika 
Fotografie od uživatele Cats Coming ze služby Pexels

Ataky otoků se opakují v určitém časovém období, pokud přejdou do chronického stádia, otoky doprovází často horečka nebo zimnice. Také se mohou objevit tzv. tofy, viditelné měkké boule způsobené ukládáním kyseliny močové. 

Přidružená onemocnění

DNA se často objevuje i v kombinaci s dalšími zdravotními obtížemi, mezi které často patří lupénka, selhání ledvin nebo metabolický syndrom, s kterým souvisí vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol, obezita a další. 

TIP: Víte, co je to těhotenská cukrovka a jaká je prevence? 

Jako přidružené komplikace se také mohou objevit bolesti hlavy a svalů, trávicí obtíže nebo onemocnění močových cest. 

 Jak se DNA diagnostikuje?

Ve chvíli, kdy člověk přichází s podezřením na onemocnění DNA k lékaři, spouští se rázem diagnostika, která má za úkol potvrdit nebo vyloučit danou nemoc. V případě pakostnice je základem diagnostiky určení hladiny kyseliny močové v krvi. Ty se musí lišit od normy. 

Za normální hodnoty kyseliny močové v krvi je považováno: 

  • u  mužů  220-420 µmol/l
  • u žen  140-340 µmol/l

Součástí diagnostiky by mělo být také doplňující rentgenové vyšetření zasaženého kloubu a také sonografické vyšetření močového ústrojí. 

V čem spočívá léčba DNY?

Úplným základem léčby, kterému se žádný člověk s touto nemocí nevyhne, je změna životního stylu, spočívající hlavně ve změně stravovacích návyků. Stejně je tomu i u jiných onemocnění. Víte například, jak se stravovat při těhotenské cukrovce?

V léčbě sehrává roli: 

  • užívání léků 
  • změna životního stylu spojená se stravou, pohybem a abstinencí alkoholu 

Léky 

Co se týče léků, pacientům jsou obvykle předepisovány léky tlumící bolest kloubů a zánět, dále léky snižující tvorbu kyseliny močové jako je Purinol. Často je osobám v akutním stádiu DNY předepisován také lék kolchicin, který potlačuje zánět. O užívání léků je třeba ale vždy poradit se s ošetřujícím lékařem. V chronickém stádiu nemoci se jím stává ortoped. 

Zdravé stravování 

Jak už bylo zmíněno v úvodu, častou příčinou onemocnění je nadměrný výskyt purinů ve stravě. Puriny jsou sloučeniny obsažené hlavně ve stravě bohaté na bílkoviny. Je třeba vyhýbat se také nadměrné konzumaci alkoholu, protože je to právě alkohol, který snižuje vylučování kyseliny močové. 

Photo by Alex Lvrs on Unsplash

A jak se tedy správně spravovat? Důležité je dodržovat základy zdravého stravování. Existují obecné tipy pro zdravé stravování, které se hodí dodržovat. Patří mezi ně hlídání si energetického příjmu a složení jídelníčku, také pravidelnost a dostatečný pitný režim. 

Při revmatologických onemocnění byste se měli vyhýbat potravinám bohatých na puriny. 

Mezi potraviny doporučené při DNĚ patří: 

  • Zeleninové a ovocné šťávy 
  • Ovoce a zelenina 
  • Mléčné výrobky
  • Celozrnné pečivo 
  • Luštěniny
  • Káva i čaj 
  • Vitamínové doplňky 

Při tomto onemocnění je také důležitá detoxikace organismu a pravidelná očista těla. S tím vám může mimo jiné pomoci i detoxikační kúra. Pomoci mohou také nejrůznější bylinky, které zmírňují zánět a čistí organismus jako je libeček nebo kopřiva dvoudomá. 

Naopak zcela nevhodné potraviny při DNĚ jsou:

  • Alkohol
  • Vnitřnosti
  • Smažená jídla
  • Sladkosti 
  • Červené maso a ryby jako je tuňák, pstruh a mořské plody 
  • Ostrá a kořeněná jídla 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *